Stereo Microscopes
- (8)
- (3)
- (13)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (43)
- (4)
- (50)
- (8)
- (9)
- (6)
- (1)
- (2)
- (32)
- (6)
- (29)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (10)
- (16)
- (2)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (4)
- (5)
- (7)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (48)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (17)
- (3)
- (2)
- (13)
- (5)
- (6)
- (17)
- (2)
- (8)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (41)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (5)
- (4)
- (25)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Basic Track Stand Stereo Zoom Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Entry Level Stereo Zoom Microscope for Macro-Size Specimens is ideal for educational and laboratory use
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 1x to 4x |
| Eyepiece | WF 10X |
| Product Type | Microscope |
Fisherbrand™ Advanced Fixed Magnification Stereo Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Advanced Stereoscopic Microscope for increased capabilities in Macro-Size Specimens imaging
| Height (Metric) | 390 mm |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Length (Metric) | 280 mm |
| Width (English) | 8.5 in. |
| Voltage | 110/220 V |
| Length (English) | 11 in. |
| Lighting Type | LED |
| Head Style | Binocular |
| Width (Metric) | 215 mm |
| Base Style | Solid Stand |
| Height (English) | 15.4 in. |
Fisherbrand™ Basic Fixed Magnification Stereo Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Fixed Magnification Stereo Microscope is ideal for simple jobs.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X |
| Design Type | Corded; no battery |
| Head Style | Binocular, 45° Inclined |
Laxco™ LMS-Z300 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z300 is designed for research applications requiring higher magnification and resolution. It features and advanced optical design and 10:1 zoom ratio advanced applications.
Laxco™ LMS-Z100 Series Stereo Zoom Microscope System
Designed for the academic market, the LMS-Z100 series features a 4.4:1 zoom (8x-35x) and multiple base/illumination options for most applications. The small footprint, features, and economical price makes this a great fit for the classroom.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z100 Series |
| Magnification Power | 8X to 35X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 20 mm |
Laxco™ LMS-Z200Pro Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z200Pro series features a 6.7:1 zoom ratio and research grade optics to provide a flat field of view, excellent depth of field and high resolution. The newly designed optical path with integrated click-stops delivers the precision required for life science research applications.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 6.7x to 45x |
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/22 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z200Pro Series |
| Magnification Power | 6.7X to 45X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 22 mm |
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope has rugged industrial design that makes it perfect for harshest environment.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Product Type | Stereo Microscope |
| For Use With (Application) | Geology, Paleontology, Forensic, Marine sciences, Textile, Animal sciences |
Laxco™ LMS-Z200 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z200 series is ideal for routine laboratory applications. The combination of high quality optics, 6.4:1 zoom ratio, and advanced base/illumination options allow for complete flexibility of configuration.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 7x to 45x |
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z200 Series |
| Magnification Power | 7X to 45X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 20 mm |
Globe Scientific Euromex NexiusZoom EVO Trinocular Stereo Zoom Microscope
The Euromex NexiusZoom EVO stereo microscopes allow you to examine your specimen with high precision, generating three dimensional images, suitable for your highest demanding applications. These top-level zoom microscopes are perfect for analyzing all kinds of material surfaces or observing and preparing biological samples.
| Eyepiece | HWF 10X/23 mm |
|---|---|
| Voltage | 110/220 V |
| Magnification Power | 0.65x to 5.5x zoom with clip stop (6.5x to 55x) |
| Head Style | Trinocular 45° Inclined, 55 to 75 mm Interpupilar ±5 mm diopter adjustment on both eyepiece tubes |
ACCU-SCOPE™ Z850 Series Trinocular Zoom Stereo Microscope on Plain Focusing Stand
The UNITRON™ Z850 series 13130 features a trinocular head with a plain focusing stand, best-in-class 8x to 50x magnification range with click-stops at 1x, 2x, 3x, 4x and 5x to ensure quick and consistent measurement results, and 115 mm working distance allows easy access to specimens.
Motic Swift Line Zoom Stereo Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The M30TZ is ideal for laboratory, industrial and educational use. This stereo microscope features zoom objectives with a continuous magnification range of 7.5X to 40X, offering added versatility that is not an option with fixed power stereo microscopes.
| Objective Types | Achromatic |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X |
| Magnification Power | 7.5X to 40X |
| Lighting Type | LED |
| Head Style | Trinocular |
Swift™ SM100 LED Stereo Microscopes
Durable, versatile design is ideal for high school and college instruction.
| Includes | Reversible black and white and frosted stage plates, Vinyl dust cover, eyeshields and Instruction manual |
|---|---|
| Height (Metric) | 31.75 cm |
| Warranty | Lifetime |
| Dimensions (L x W x H) | 12 x 7.5 x 12.5 in. (30.5 x 19.05 x 31.75 cm) |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Width (English) | 7.5 in. |
| Length (English) | 12 in. |
| Quantity | 1 |
| Axis Type | Rack and pinion with slip clutch |
| Lighting Type | LED |
| Head Style | Binocular |
| Width (Metric) | 19.05 cm |
| Height (English) | 12.5 in. |
ACCU-SCOPE™ EXS-210 Stereo Microscope Series with 2x and 4x Objectives
The ACCU-SCOPE™ EXS-210-24 stereo microscope is an economical stereo microscope with superior optical performance. A student-proof microscope offering tremendous value for schools and hobbyists. Variable reflected and transmitted rechargeable LED illumination for both corded and cordless options.
Motic™ Swift Line Dual Magnification Intermediate Stereo Microscopes
Motic Swift Line 450 Series Dual Magnification Intermediate Stereo Microscopes features rechargeable LED illumination and dual magnification with a rugged design and compact size.
| Objective Types | Dual |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Voltage | 110/220 V |
| Quantity | 1 |
| Lighting Type | Dual LED |
| For Use With (Application) | Intermediate Science Education |
| Head Style | Binocular |
ACCU-SCOPE™ Z730 Trinocular Zoom Stereo Microscope on Pole Stand
The UNITRON™ Z730 model 13234 features a trinocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, glass lens shield, WF10x focusing eyepieces, 20 mm field of view, and pole stand with adjustable rack and pinion focusing mount.