Stereo Microscopes
- (8)
- (3)
- (13)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (32)
- (6)
- (29)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (2)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Basic Fixed Magnification Stereo Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Fixed Magnification Stereo Microscope is ideal for simple jobs.
| Eyepiece | WF 10X |
|---|---|
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Type de conception | Corded; no battery |
| Type de tête | Binocular, 45° Inclined |
Fisherbrand™ Advanced Fixed Magnification Stereo Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Advanced Stereoscopic Microscope for increased capabilities in Macro-Size Specimens imaging
| Longueur (métrique) | 280 mm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 11 in. |
| Hauteur (impériale) | 15.4 in. |
| Largeur (métrique) | 215 mm |
| Hauteur (métrique) | 390 mm |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Type de base | Solid Stand |
| Tension | 110/220 V |
| Type d’éclairage | LED |
| Largeur (impériale) | 8.5 in. |
| Type de tête | Binocular |
Fisherbrand™ Basic Track Stand Stereo Zoom Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Entry Level Stereo Zoom Microscope for Macro-Size Specimens is ideal for educational and laboratory use
| Portée du zoom | 1x to 4x |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X |
| Type de produit | Microscope |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
Laxco™ LMS-Z300 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z300 is designed for research applications requiring higher magnification and resolution. It features and advanced optical design and 10:1 zoom ratio advanced applications.
Laxco™ LMS-Z100 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for the academic market, the LMS-Z100 series features a 4.4:1 zoom (8x-35x) and multiple base/illumination options for most applications. The small footprint, features, and economical price makes this a great fit for the classroom.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Types d’objectifs | Plan |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Type de produit | Stereo Microscope |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Champ de vision | 20 mm |
| Quantité | 1 |
| Pouvoir grossissant | 8X to 35X |
| Type de conception | Greenough Optical System |
| Modèle | LMS-Z100 Series |
| À utiliser avec (application) | life science, research, academia, industrial |
Laxco™ LMS-Z200Pro Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z200Pro series features a 6.7:1 zoom ratio and research grade optics to provide a flat field of view, excellent depth of field and high resolution. The newly designed optical path with integrated click-stops delivers the precision required for life science research applications.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Types d’objectifs | Plan |
| Portée du zoom | 6.7x to 45x |
| Eyepiece | 10X/22 mm |
| Type de produit | Stereo Microscope |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Champ de vision | 22 mm |
| Quantité | 1 |
| Pouvoir grossissant | 6.7X to 45X |
| Type de conception | Greenough Optical System |
| Modèle | LMS-Z200Pro Series |
| À utiliser avec (application) | life science, research, academia, industrial |
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope has rugged industrial design that makes it perfect for harshest environment.
| Type de produit | Stereo Microscope |
|---|---|
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| À utiliser avec (application) | Geology, Paleontology, Forensic, Marine sciences, Textile, Animal sciences |
Laxco™ LMS-Z200 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z200 series is ideal for routine laboratory applications. The combination of high quality optics, 6.4:1 zoom ratio, and advanced base/illumination options allow for complete flexibility of configuration.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Types d’objectifs | Plan |
| Portée du zoom | 7x to 45x |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Type de produit | Stereo Microscope |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Champ de vision | 20 mm |
| Quantité | 1 |
| Pouvoir grossissant | 7X to 45X |
| Type de conception | Greenough Optical System |
| Modèle | LMS-Z200 Series |
| À utiliser avec (application) | life science, research, academia, industrial |
ACCU-SCOPE™ Z850 Series Trinocular Zoom Stereo Microscope on Flex Arm Stand
The UNITRON™ Z730 model 13137 features a trinocular head with a articulating arm (Flex-Arm) stand, best-in-class 8x to 50x magnification range with click-stops at 1x, 2x, 3x, 4x and 5x to ensure quick and consistent measurement results, 115 mm working distance allows easy access to specimens.
ACCU-SCOPE™ Z730 Binocular Zoom Stereo Microscope on Plain Focusing Stand
The UNITRON™ Z730 model 13200 features a binocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, glass lens shield, WF10x focusing eyepieces, 20 mm field of view, plain focusing stand with 125 mm black and white stage plate.
ACCU-SCOPE™ Z850 Series Binocular Zoom Stereo Microscope on Pole Stand
The UNITRON™Z850 model 13104 features a binocular head with a pole stand, best-in-class 8x to 50x magnification range with click-stops at 1x, 2x, 3x, 4x and 5x to ensure quick and consistent measurement results, 115 mm working distance allows easy access to specimens.
Motic™ AE2000 Inverted LED Microscopes
The AE2000 is a revolutionary design packed with features that set a new benchmark in affordable inverted microscopy. This inverted microscope is designed for routine live cell inspection with an easy and flexible set up, making it ideal for university, routine-clinical and lab environments.
| Types d’objectifs | CCIS™ PL Plan Achromat Objectives (PH4X, PH10X, PH20X) |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X/20 mm |
| Type d’éclairage | LED |
| Pouvoir grossissant | 10X |
| Couvre-nez | Side-facing Quadruple |
ACCU-SCOPE™ Z850 Series Trinocular Zoom Stereo Microscope on Ball Bearing Boom Stand
The UNITRON™ Z730 model 13136 features a trinocular head with a ball bearing boom stand, best-in-class 8x to 50x magnification range with click-stops at 1x, 2x, 3x, 4x and 5x to ensure quick and consistent measurement results, 115 mm working distance allows easy access to specimens.
ACCU-SCOPE™ Z730 Binocular Zoom Stereo Microscope on Flex Arm Stand
The UNITRON™Z730 model 13207 features a binocular zoom stereo microscope on flexible articulating arm stand with c-claMP mount, binocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, wf10x focusing eyepieces.
ACCU-SCOPE™ EXS-210 Stereo Microscope Series with 1x, 2x and 3x Objectives
The ACCU-SCOPE™ EXS-210-123 stereo microscope is an economical stereo microscope with superior optical performance. A student-proof microscope offering tremendous value for schools and hobbyists. Variable reflected and transmitted rechargeable LED illumination for both corded and cordless options.