Stereo Microscopes
- (8)
- (3)
- (13)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (43)
- (4)
- (50)
- (8)
- (9)
- (6)
- (1)
- (2)
- (32)
- (6)
- (29)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (10)
- (16)
- (2)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (4)
- (5)
- (7)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (48)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (17)
- (3)
- (2)
- (13)
- (5)
- (6)
- (17)
- (2)
- (8)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (41)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (5)
- (4)
- (25)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Advanced Fixed Magnification Stereo Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Advanced Stereoscopic Microscope for increased capabilities in Macro-Size Specimens imaging
| Height (Metric) | 390 mm |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Length (Metric) | 280 mm |
| Width (English) | 8.5 in. |
| Voltage | 110/220 V |
| Length (English) | 11 in. |
| Lighting Type | LED |
| Head Style | Binocular |
| Width (Metric) | 215 mm |
| Base Style | Solid Stand |
| Height (English) | 15.4 in. |
Fisherbrand™ Basic Track Stand Stereo Zoom Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Entry Level Stereo Zoom Microscope for Macro-Size Specimens is ideal for educational and laboratory use
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 1x to 4x |
| Eyepiece | WF 10X |
| Product Type | Microscope |
Fisherbrand™ Basic Fixed Magnification Stereo Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Fixed Magnification Stereo Microscope is ideal for simple jobs.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X |
| Design Type | Corded; no battery |
| Head Style | Binocular, 45° Inclined |
Laxco™ LMS-Z100 Series Stereo Zoom Microscope System
Designed for the academic market, the LMS-Z100 series features a 4.4:1 zoom (8x-35x) and multiple base/illumination options for most applications. The small footprint, features, and economical price makes this a great fit for the classroom.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z100 Series |
| Magnification Power | 8X to 35X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 20 mm |
Laxco™ LMS-Z200 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z200 series is ideal for routine laboratory applications. The combination of high quality optics, 6.4:1 zoom ratio, and advanced base/illumination options allow for complete flexibility of configuration.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 7x to 45x |
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z200 Series |
| Magnification Power | 7X to 45X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 20 mm |
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope has rugged industrial design that makes it perfect for harshest environment.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Product Type | Stereo Microscope |
| For Use With (Application) | Geology, Paleontology, Forensic, Marine sciences, Textile, Animal sciences |
Laxco™ LMS-Z300 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z300 is designed for research applications requiring higher magnification and resolution. It features and advanced optical design and 10:1 zoom ratio advanced applications.
Laxco™ LMS-Z200Pro Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z200Pro series features a 6.7:1 zoom ratio and research grade optics to provide a flat field of view, excellent depth of field and high resolution. The newly designed optical path with integrated click-stops delivers the precision required for life science research applications.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 6.7x to 45x |
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/22 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z200Pro Series |
| Magnification Power | 6.7X to 45X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 22 mm |
Motic™ PA53 BIO LUMOS EPI fluorescence LED Trinocular Upright Research Microscope
The PA53 BIO FS6 model offers maximum flexibility for managing any kind of fluorescence application thanks to its LUMOS High-power LED FL light source, with individual control of each LED channel.
| Objective Types | UC Fluor Plan 4X, 10X, 20X, 40X, 100X |
|---|---|
| Eyepiece | Widefield (FN23) 10X/23 mm |
| Magnification Power | 10X |
| Lighting Type | Transmitted Halogen |
| Head Style | Trinocular |
Motic BA210S LED Compound Microscope
The BA210S biological compound microscope is designed for advanced biology students, teachers, doctors, and lab technicians.
| Objective Types | 4X/0.10 (DT 17mm), 10X/0.25 (DT 6.4mm), 40X/0.65/S (DT 0.45mm), 100X/1.25/S (DT 0.14mm) |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X/20 mm |
| Magnification Power | 10X |
| Lighting Type | LED |
ACCU-SCOPE™ EXS-210 Stereo Microscope Series with 1x, 2x and 3x Objectives
The ACCU-SCOPE™ EXS-210-123 stereo microscope is an economical stereo microscope with superior optical performance. A student-proof microscope offering tremendous value for schools and hobbyists. Variable reflected and transmitted rechargeable LED illumination for both corded and cordless options.
Leica Microsystems MZ10-F Stereo Microscope
The Leica MZ10-F stereo microscope is a state-of-the-art instrument for precise microscopic observation. Its advanced optics and ergonomic design make it ideal for cell sorting. With exceptional image quality and versatility, the MZ10-F improves efficiency and accuracy in life sciences research.
ACCU-SCOPE™ Z850 Series Trinocular Zoom Stereo Microscope on Pole Stand
The UNITRON™Z850 series 13134 features a trinocular head with a pole stand, best-in-class 8x to 50x magnification range with click-stops at 1x, 2x, 3x, 4x and 5x to ensure quick and consistent measurement results, and 115 mm working distance allows easy access to specimens.
ACCU-SCOPE™ Z850 Series Trinocular Zoom Stereo Microscope on LED Incident and Transmitted Focusing Stand
The UNITRON™ Z850 series 13131 features a trinocular head with LED incident and transmitted light source, best-in-class 8x to 50x magnification range with click-stops at 1x, 2x, 3x, 4x and 5x to ensure quick and consistent measurement results, and 115 mm working distance allows easy access to specimens.
Leica Microsystems M80 Stereo Microscope
The Leica M80 stereo microscope: ergonomic, precise, and ideal for professionals. With superior optics and user-friendly features, it ensures efficiency and comfort during prolonged usage. Elevate your inspection experience with the Leica M80, where precision meets ergonomic design.