Stereo Microscopes
- (8)
- (3)
- (13)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (43)
- (4)
- (50)
- (8)
- (9)
- (6)
- (1)
- (2)
- (32)
- (6)
- (29)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (10)
- (16)
- (2)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (4)
- (5)
- (7)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (48)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (17)
- (3)
- (2)
- (13)
- (5)
- (6)
- (17)
- (2)
- (8)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (41)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (5)
- (4)
- (25)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Basic Track Stand Stereo Zoom Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Entry Level Stereo Zoom Microscope for Macro-Size Specimens is ideal for educational and laboratory use
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 1x to 4x |
| Eyepiece | WF 10X |
| Product Type | Microscope |
Fisherbrand™ Basic Fixed Magnification Stereo Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Fixed Magnification Stereo Microscope is ideal for simple jobs.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X |
| Design Type | Corded; no battery |
| Head Style | Binocular, 45° Inclined |
Fisherbrand™ Advanced Fixed Magnification Stereo Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Advanced Stereoscopic Microscope for increased capabilities in Macro-Size Specimens imaging
| Height (Metric) | 390 mm |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Length (Metric) | 280 mm |
| Width (English) | 8.5 in. |
| Voltage | 110/220 V |
| Length (English) | 11 in. |
| Lighting Type | LED |
| Head Style | Binocular |
| Width (Metric) | 215 mm |
| Base Style | Solid Stand |
| Height (English) | 15.4 in. |
Laxco™ LMS-Z200 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z200 series is ideal for routine laboratory applications. The combination of high quality optics, 6.4:1 zoom ratio, and advanced base/illumination options allow for complete flexibility of configuration.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 7x to 45x |
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z200 Series |
| Magnification Power | 7X to 45X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 20 mm |
Laxco™ LMS-Z200Pro Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z200Pro series features a 6.7:1 zoom ratio and research grade optics to provide a flat field of view, excellent depth of field and high resolution. The newly designed optical path with integrated click-stops delivers the precision required for life science research applications.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 6.7x to 45x |
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/22 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z200Pro Series |
| Magnification Power | 6.7X to 45X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 22 mm |
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope has rugged industrial design that makes it perfect for harshest environment.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Product Type | Stereo Microscope |
| For Use With (Application) | Geology, Paleontology, Forensic, Marine sciences, Textile, Animal sciences |
Laxco™ LMS-Z100 Series Stereo Zoom Microscope System
Designed for the academic market, the LMS-Z100 series features a 4.4:1 zoom (8x-35x) and multiple base/illumination options for most applications. The small footprint, features, and economical price makes this a great fit for the classroom.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z100 Series |
| Magnification Power | 8X to 35X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 20 mm |
Laxco™ LMS-Z300 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z300 is designed for research applications requiring higher magnification and resolution. It features and advanced optical design and 10:1 zoom ratio advanced applications.
ACCU-SCOPE™ Z730 Trinocular Zoom Stereo Microscope on Boom Stand
The UNITRON™Z730 model 13235 features a trinocular zoom stereo microscope on boom stand, trinocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, wf10x focusing eyepieces, 20 mm field of view, and bonder arm focusing mount.
Motic™ PA53 MET Trinocular Upright Materials Microscope
A combination of technology and creativity, the PA53 MET series offers superior optical performance as well as an advanced ergonomic design, futuristic digital capabilities, and innovative modules ideal for metallurgy.
| Eyepiece | WF 10X/25 mm |
|---|---|
| Magnification Power | 10X |
| Head Style | Trinocular |
Motic™ PA43 BIO Trinocular Ergonomic Pathology Lab Microscope Package
The PA43 BIO models have been designed for research use in hospitals and life science laboratories. This package includes the PA43 BIO Ergo-Trinocular Pathology Lab Microscope with 0.5X C-mount camera adapter (PA53 Series), Moticam and Motic™ Analysis Basic 64-bit.
| Objective Types | UC Plan 2X, 4X, 10X, 20X, 40X |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X/22 mm |
| Magnification Power | 10X |
| Lighting Type | LED, Halogen |
| Head Style | Trinocular |
Motic Panthera E2 Microscope and Camera Bundle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for the future, the Panthera E2 is ready for ambitious work in educational environments and small life science labs. Features new CCIS™ Plan Ultra Contrast Objectives with stunning image quality in Brightfield, Phase Contrast, Darkfield, and Polarization.
| Model | Panthera E2 Trinocular |
|---|---|
| Lighting Type | LED |
ACCU-SCOPE™ Z730 Binocular Zoom Stereo on LED Stand
The UNITRON™ Z730 model 13201 features a binocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, variable LED incident (12v/2w) and transmitted (12v4w) focusing stand with stage clips, 100 mm clear glass, and black and white stage plates.
Leica Microsystems M80 Stereo Microscope
The Leica M80 stereo microscope: ergonomic, precise, and ideal for professionals. With superior optics and user-friendly features, it ensures efficiency and comfort during prolonged usage. Elevate your inspection experience with the Leica M80, where precision meets ergonomic design.
Motic™ Panthera C2 Compound LED Microscopes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Panthera C2 is prepared for Phase Contrast with slider or turret condenser, Polarization Contrast, and Darkfield. It is even possible to integrate a ready-to-go LED fluorescence module, allowing for advanced methods without problems associated with mercury bulb usage.
| Objective Types | CCIS™ Plan UC Objectives (4X, 10X, 40X(S), 100X(S-oil)) |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X/20 mm |
| Nosepiece | Reversed Quadruple |
| Magnification Power | 10X |