Stereo Microscopes
- (8)
- (3)
- (13)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (43)
- (4)
- (50)
- (8)
- (9)
- (6)
- (1)
- (2)
- (32)
- (6)
- (29)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (10)
- (16)
- (2)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (4)
- (5)
- (7)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (48)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (17)
- (3)
- (2)
- (13)
- (5)
- (6)
- (17)
- (2)
- (8)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (41)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (5)
- (4)
- (25)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Advanced Fixed Magnification Stereo Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Advanced Stereoscopic Microscope for increased capabilities in Macro-Size Specimens imaging
| Height (Metric) | 390 mm |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Length (Metric) | 280 mm |
| Width (English) | 8.5 in. |
| Voltage | 110/220 V |
| Length (English) | 11 in. |
| Lighting Type | LED |
| Head Style | Binocular |
| Width (Metric) | 215 mm |
| Base Style | Solid Stand |
| Height (English) | 15.4 in. |
Fisherbrand™ Basic Track Stand Stereo Zoom Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Entry Level Stereo Zoom Microscope for Macro-Size Specimens is ideal for educational and laboratory use
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 1x to 4x |
| Eyepiece | WF 10X |
| Product Type | Microscope |
Fisherbrand™ Basic Fixed Magnification Stereo Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Fixed Magnification Stereo Microscope is ideal for simple jobs.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X |
| Design Type | Corded; no battery |
| Head Style | Binocular, 45° Inclined |
Laxco™ LMS-Z100 Series Stereo Zoom Microscope System
Designed for the academic market, the LMS-Z100 series features a 4.4:1 zoom (8x-35x) and multiple base/illumination options for most applications. The small footprint, features, and economical price makes this a great fit for the classroom.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z100 Series |
| Magnification Power | 8X to 35X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 20 mm |
Laxco™ LMS-Z200Pro Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z200Pro series features a 6.7:1 zoom ratio and research grade optics to provide a flat field of view, excellent depth of field and high resolution. The newly designed optical path with integrated click-stops delivers the precision required for life science research applications.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 6.7x to 45x |
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/22 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z200Pro Series |
| Magnification Power | 6.7X to 45X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 22 mm |
Laxco™ LMS-Z300 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z300 is designed for research applications requiring higher magnification and resolution. It features and advanced optical design and 10:1 zoom ratio advanced applications.
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope has rugged industrial design that makes it perfect for harshest environment.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Product Type | Stereo Microscope |
| For Use With (Application) | Geology, Paleontology, Forensic, Marine sciences, Textile, Animal sciences |
Laxco™ LMS-Z200 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z200 series is ideal for routine laboratory applications. The combination of high quality optics, 6.4:1 zoom ratio, and advanced base/illumination options allow for complete flexibility of configuration.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 7x to 45x |
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z200 Series |
| Magnification Power | 7X to 45X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 20 mm |
ACCU-SCOPE™ Z730 Binocular Zoom Stereo Microscope on Flex Arm Stand
The UNITRON™Z730 model 13207 features a binocular zoom stereo microscope on flexible articulating arm stand with c-claMP mount, binocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, wf10x focusing eyepieces.
ACCU-SCOPE™ 3075-DIA2 Binocular Zoom Stereo Microscope on Advanced Diascopic Stand
The ACCU-SCOPE™ 3075-DIA2 features a binocular stereo microscope with advanced diascopic stand brightfield, oblique contrast, and darkfield observation methods. Incorporating the latest in ergonomic, optical, and mechanical designs, the Series offers a 0.67x to 4.5x zoom range.
ACCU-SCOPE™ Z730 Trinocular Zoom Stereo Microscope on Plain Focusing Stand
The UNITRON™ Z730 model 13230 features a trinocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, glass lens shield, WF10x focusing eyepieces, 20 mm field of view, and plain focusing stand with 125 mm black and white stage plate.
ACCU-SCOPE™ Z730 Trinocular Zoom Stereo Microscope on Ball Bearing Boom Stand
The UNITRON™ Z730 model 13236 features a trinocular zoom stereo microscope on ball bearing boom stand, trinocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, glass lens shield, and bonder arm focusing mount.
ACCU-SCOPE™ Z850 Series Trinocular Zoom Stereo Microscope On Coaxial Coarse/Fine Focusing LED Stand
The UNITRON™ Z730 model 13139 features a trinocular head with coaxial course and fine focus, best-in-class 8x to 50x magnification range with click-stops at 1x, 2x, 3x, 4x and 5x to ensure quick and consistent measurement results, 115 mm working distance allows easy access to specimens.
ACCU-SCOPE™ Z730 Binocular Zoom Stereo Microscope on Ball Bearing Boom Stand
The UNITRON™Z730 model 13206 features a binocular zoom stereo microscope on ball bearing boom stand, binocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, glass lens shield, wf10x focusing eyepieces, 20 mm field of view.
ACCU-SCOPE™ Z850 Series Binocular Zoom Stereo Microscope on Flex Arm Stand
The UNITRON™Z850 series 13107 features a binocular head with an articulating arm (Flex-Arm) stand, best-in-class 8x to 50x magnification range with click-stops at 1x, 2x, 3x, 4x and 5x to ensure quick and consistent measurement results.