General Purpose Benchtop Centrifuges
- (6)
- (1)
- (2)
- (4)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (8)
- (6)
- (9)
- (2)
- (36)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (64)
- (85)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (14)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (10)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (13)
- (10)
- (4)
- (3)
- (3)
- (3)
- (9)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (4)
- (7)
- (9)
- (10)
- (15)
- (6)
- (9)
- (10)
- (2)
- (34)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ accuSpin Max 1.6 L Benchtop Centrifuge Packages
Optimize your projects with the Fisherbrand™ accuSpin Max/Max R 1.6 L general purpose centrifuge series.
| Type | Benchtop Centrifuge |
|---|---|
| Drive System | Direct, Brushless induction low profile motor |
| Capacity | 1.6 L |
| Height (English) Exterior | 14.2 in. |
| Length (English) Exterior | 26 in. |
| Frequency | 60 Hz |
| Length (Metric) Exterior | 66 cm |
| Certifications/Compliance | ANSI/UL 61010-1 3.1 Edition, UL 61010-2-020 3rd Edition, UL 61010-2-011 2nd Edition, FCC Part 15, EN ISO 14971, ISO 9001 |
| Height (Metric) Exterior | 36.1 cm |
| Product Line | Fisherbrand |
Fisherbrand™ accuSpin Max+ 4 L Benchtop Centrifuge Packages
Optimize your projects with the Fisherbrand™ accuSpin Max+/Max+ R 4 L general purpose centrifuge series.
| Type | Benchtop Centrifuge |
|---|---|
| Drive System | Direct, Brushless induction low profile motor |
| Capacity | 4 L |
| Height (English) Exterior | 14.2 in. |
| Length (English) Exterior | 26 in. |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Length (Metric) Exterior | 66 cm |
| Certifications/Compliance | ANSI/UL 61010-1 3.1 Edition, UL 61010-2-020 3rd Edition, UL 61010-2-011 2nd Edition, FCC Part 15, EN ISO 14971, ISO 9001 |
| Height (Metric) Exterior | 36.1 cm |
| Product Line | Fisherbrand |
Thermo Scientific™ S4TR Refrigerated IVD-MD Centrifuge, 120-240 V PROMO
Streamline your everyday applications with the S series refrigerated benchtop centrifuge with GreenCool Technology. The S4TR centrifuge is a centrifuge with enhanced sustainability, high capacity-to-footprint ratio and simple programming interface to drive efficiency and productivity for routine applications.
Thermo Scientific™ Sorvall ST1 R Plus-MD, 120V TX-400 Blood Tube Package
Waste no time finding the right part numbers for your application! The application driven centrifuge package ensures convenient, fast ordering of all components necessary to run a specific protocol.
Thermo Scientific™ X4TR Refrigerated TX-1000 IVD-MD 120 V Centrifuge Cell Culture Package PROMO
Elevate your research with the Thermo Scientific X series refrigerated benchtop centrifuge with GreenCool Technology. The X4TR centrifuge is a high-performance general purpose centrifuge with enhanced sustainability that delivers excellent power and versatility through its advanced touchscreen interface, seamless connectivity, and comprehensive compliance capabilities.
Thermo Scientific™ Sorvall ST1 Plus Centrifuge Series
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ergonomic design, standard high contrast user interface for up to 6 saved programs with simple push-button operation for routine applications.
| Rotor Included | No |
|---|---|
| Program Storage | Up to 6 programs via push button and high contrast LCD interface |
| Ventilated | Yes |
| Profile (Acceleration/Braking) | 9 Accel/10 Braking |
| Controller Type | Microprocessor |
| Safety Features | SMARTSpin Imbalance detection, finger-pinch prevention, crash-proof construction |
| Dimensions (HWD) | 14.2 x 17.5 x 26 in. |
| Includes | Rotor needs to be purchased separately |
| Type | General Purpose Centrifuge |
| Drive System | Direct, Brushless Induction Low Profile |
| Refrigerated | No |
| Capacity | 4 x 400 mL with TX-400 Rotor |
| Voltage | 100/115/220/230 V |
| Certifications/Compliance | EN/UL/IEC 61010-1, EN/UL/IEC 61010-2-020 and 61010-2-101, EN/UL/IEC 61326-1, EN/UL/IEC 61326-2-6, FCC part 15 |
| Display | LED |
Thermo Scientific™ Sorvall X1 R Pro, 120V TX-400 Cell Culture Package
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Waste no time finding the right part numbers for your application! The application driven centrifuge package ensures convenient, fast ordering of all components necessary to run a specific protocol.
Thermo Scientific™ Sorvall ST4 Plus Centrifuge Series
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Faster processing of more samples with a high capacity-to-footprint ratio and simple programming interface, plus the flexibility to run most tubes and bottles on one centrifuge.
| Type | Benchtop Centrifuge |
|---|---|
| Timer | Option to count up or down |
| Program Storage | Up to 6 Programs via LCD User Interface buttons |
| Drive System | Direct, Brushless Induction Low Profile |
| For Use With (Equipment) | Purchase of Thermo Scientific rotor and accessories required for operation |
| Profile (Acceleration/Braking) | Choices of 9 Accel/10 Decel Rates |
| Controller Type | Microprocessor |
| Run Time | Up to 9 hr. 59 min. |
| Standards | ISO 14971, ISO 13485, ISO 9001 |
| Display | Bright LCD Push-Button User Interface |
| Product Line | Sorvall |
Thermo Scientific™ Sorvall X1 R Pro, 120V H-Flex Cell Culture Package
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Waste no time finding the right part numbers for your application! The application driven centrifuge package ensures convenient, fast ordering of all components necessary to run a specific protocol.
Thermo Scientific™ Sorvall ST1 R Plus-MD, 120 V H-Flex Blood Tube Package PROMO
Waste no time finding the right part numbers for your application. The application driven centrifuge package ensures convenient, fast ordering of all components necessary to run a specific protocol.
Thermo Scientific™ Sorvall ST1 Plus-MD, 120-240 V H-Flex Blood Tube Package PROMO
Waste no time finding the right part numbers for your application. The application driven centrifuge package ensures convenient, fast ordering of all components necessary to run a specific protocol.
Thermo Scientific™ S4T Ventilated IVD-MD Centrifuge, 120 V PROMO
Streamline your everyday applications with the S series ventilated benchtop centrifuge. The S4T centrifuge is a centrifuge with a high capacity-to-footprint ratio and simple programming interface to drive efficiency and productivity for routine applications.
Thermo Scientific™ S4TR Refrigerated TX1000 IVD-MD 120 V Centrifuge Cell Culture Package PROMO
Streamline your everyday applications with the S series refrigerated benchtop centrifuge with GreenCool Technology. The S4TR centrifuge is a general purpose centrifuge with enhanced sustainability, high capacity-to-footprint ratio and simple programming interface to drive efficiency and productivity for routine applications.
Thermo Scientific™ X4T Ventilated Centrifuge, IVD-MD, 120 V PROMO
Elevate your research with the Thermo Scientific X series ventilated benchtop centrifuge. The X4T centrifuge delivers excellent power and versatility through its advanced touchscreen interface, seamless connectivity, and comprehensive compliance capabilities.
Thermo Scientific™ X4T TX-1000 Ventilated Centrifuge Cell Culture Package, 120 V, IVD PROMO
Elevate your research with the Thermo Scientific X series ventilated benchtop centrifuge. The X4T centrifuge delivers excellent power and versatility through its advanced touchscreen interface, seamless connectivity, and comprehensive compliance capabilities.