Stirrer Accessories
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (13)
- (15)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (23)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (13)
- (1)
- (5)
- (12)
- (2)
- (7)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (18)
- (2)
- (29)
- (5)
- (12)
- (7)
- (18)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Cimarec™ i Telemodul Controllers
Save space with Thermo Scientific™ Cimarec™ i Telemodul Controllers, including Micro, Mini, Compact and Maxi Stirrers.
| Speed | 130 to 1000 rpm |
|---|---|
| Height (Metric) | 5 cm |
| Width (English) | 2.4 in. |
| Length (Metric) | 9.6 cm |
| Stirring Range | 130 RPM to 100 RPM |
| Temperature (Metric) | 0°C to 40°C @ 80% relative humidity |
| Length (English) | 3.7 in. |
| Width (Metric) | 6.3 cm |
| Accuracy | ±3 |
| Type | Stirrer Controller |
| Dimensions (L x W x H) | 3.7 in. x 2.4 in. x 1.9 in., 9.6 cm x 6.3 cm x 5 cm |
| Speed Control Accuracy | ±3 |
| For Use With (Equipment) | Mini, Micro, Compact, and Maxi Series Stirrer |
| Rated Power | 7 w |
| Height (English) | 1.9 in. |
Thermo Scientific™ Cimarec™ i 20C Controller, 100-240V
Simplify operations with this user-friendly, menu-driven mircoprocessor controller included with the Micro, Mini, Compact, Maxi and Telesystems Stirrers.
Thermo Scientific™ Cimarec™ 40M Controllers
Maintain constant speeds, even during viscosity changes, with our 40M controllers.
| Speed | 100 to 1000 rpm |
|---|---|
| Type | Stirrer Controller |
| Stirring Range | 100 RPM to 1000 RPM |
Thermo Scientific™ Cimarec™ i 40C Controllers 100-240V
Receive higher speeds and more power settings than standard controllers by using Thermo Scientific™ Cimarec™ i 40C Controllers.
Thermo Scientific™ Cimarec™ 10M Controllers
Adjust speed from 100 to 1000rpm with this external control unit required for use with the Mobil 10 and Mobil 25 stirrers.
| Speed | 100 to 1000 rpm |
|---|---|
| Type | Stirrer Controller |
| For Use With (Equipment) | Mobil 10 and Mobil 25 Stirrer |
| Stirring Range | 100 RPM to 1000 RPM |
Velp Scientifica™ OXISoft™ Software
Velp Scientifica™ OXISoft™ Software manages all analysis steps and readily provides valuable information to scientists, for use with OHS Controllers
Fisherbrand™ Safety Stand for Overhead Stirrers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safety stand style for easy mounting of overhead stirrers
Fisherbrand™ Stirrer Fastening Clamp
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stirrer Fastening Clamp holds any Fisherbrand overhead stirrer securely to the stand.
Fisherbrand™ Propeller for Overhead Stirrers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Three-bladed Propeller for Overhead Stirrers for general purpose mixing.
| Includes | 4 set screws and allen key |
|---|---|
| Type | Blade Impeller |
| Diameter (English) Inner | 0.31 in. |
| For Use With (Equipment) | Electronic mixer |
| Diameter (Metric) Inner | 7.8 mm |
| Material | Electropolished Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Ideal for high speed, low to medium viscosity mixing |
Fisherbrand™ Compact Stand for Overhead Stirrers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Compact Stand for Overhead Stirrers for easy mounting of overhead stirrers.
Fisherbrand™ Stirring Paddles
Ideal for use in stirring small volumes or for chemical mixing in photographic work.
| For Use With (Application) | Stirring small volumes or for chemical mixing in photographic work |
|---|
| Type | White Silicone Plate Cover |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | RT Basic Series Magnetic Stirrer |
Fisherbrand™ Corrosion Resistant Shaft and Propellers for Overhead Stirrers
Will resist chemicals and prevent build-up.
| Diameter (English) | 0.39 in. |
|---|---|
| Type | Shaft with Propeller |
| For Use With (Equipment) | Overhead Stirrer |
| Diameter (Metric) | 1 cm |
Fisherbrand™ Crossed Blade Impeller
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Crossed Blade Impeller for Fisherbrand Overhead Stirrers.
| Type | Clamp |
|---|---|
| Size | Universal |
| Material | Cast Zinc, Aluminum |