Orbital Shakers
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (20)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (12)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (4)
- (12)
- (10)
- (2)
- (66)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (3)
- (2)
- (14)
- (2)
- (4)
- (1)
- (42)
- (10)
- (3)
- (10)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Incubating Microplate Shakers
Optimized for shaking four microplates or two microtube racks.
| Shipping Weight (Metric) | 13.6 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 19.7 cm |
| Length (Metric) | 43.2 cm |
| Length (English) | 17 in. |
| Wattage | 450 W |
| Material | Tray: Aluminum, Housing: Cycoloy |
| Humidity Range | 0.8 |
| For Use With (Application) | Immunoassay |
| Width (Metric) | 27.9 cm |
| Speed Control Accuracy | ±2% of set speed |
| Timer Range | 1 sec. to 160 hr. |
| Shipping Weight (English) | 30 lb. |
| Temperature Range (Metric) | Ambient +5°C to 65°C |
| Holds | 4 microplates, 2 microtube racks |
| Display | LED |
| Height (English) | 7.75 in. |
Fisherbrand™ Incubating Mini-Shakers
Designed to heat and shake variety of samples such as cell cultures and bacterial suspensions.
| Height (Metric) | 27 cm |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 8 lb. |
| Width (English) | 11 in. |
| Length (Metric) | 43.2 cm |
| Length (English) | 17 in. |
| Wattage | 450 W |
| Humidity Range | 0.8 |
| For Use With (Application) | Cell cultures, bacterial suspensions and hybridizations |
| Width (Metric) | 27.9 cm |
| Includes | Aluminum Platform |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 3.6 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 43.2 x 27.9 x 27 cm (17 x 11 x 10.7 in.) |
| Timer Range | 1 sec. to 160 hr. |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | Ambient +5°C to 65°C |
| Speed Range | 100 to 1200 rpm |
| Display | LED |
| Height (English) | 10.7 in. |
Thermo Scientific™ MaxQ™ 6000 Incubated/Refrigerated Stackable Shakers
Save valuable lab space with stackable shakers. These shakers combine orbital shaking with general purpose incubation for added versatility.
| Height (Metric) | 102.9 cm |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 35 lb. |
| Length (Metric) | 83.8 cm |
| Orbit | 19 mm |
| Width (English) Interior | 27.5 in. |
| Controller Type | Digital |
| Length (English) | 33 in. |
| Material | Stainless Steel Platform |
| Width (Metric) Platform | 45.7 cm |
| Width (Metric) Interior | 69.9 cm |
| Length (English) Platform | 18 in. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 15.9 kg |
| Timer Range | Continuous or timed operation from 0.1 minute to 999 hours |
| Length (Metric) Platform | 45.7 cm |
| Motor Type | DC brushless |
| Certifications/Compliance | CE, cUL, UL |
| Speed Range | 15 to 500 rpm |
| Height (English) | 40.5 in. |
Thermo Scientific™ MaxQ™ 6000 Incubated/Refrigerated Stackable Shaker Packages
Combine orbital shaking with sample storage for general-purpose incubation
| Electrical Requirements | 120 V, 60 Hz |
|---|---|
| Temperature Accuracy | ±0.1 °C at 37 °C in flask |
| Orbit | 0.75 in. |
| Frequency | 60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE, cUL, UL |
| Speed Range | 15 to 300 rpm |
Corning™ LSE™ Orbital Shaker, without platform
The Corning LSE Orbital Shaker is designed with a powerful brushless motor and a counter-balanced shaker mechanism to provide smooth operation for aeration of lab samples.
Thermo Scientific™ Solaris 2000 R Small Incubated and Refrigerated Benchtop Orbital Shaker
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Solaris Incubated and Refrigerated Benchtop Shakers have an intuitive touch screen display, programmability, and multi-language support. Peltier technology provides refrigerant-free cooling with quiet operation.
| Load Bearing Capacity (English) | 35 lb. |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100–240 V, 50/60 Hz |
| Orbit | 25 mm |
| Rotation | Orbital |
| Dimensions (LxW) Platform | 12 x 14 in. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 16 kg |
| Refrigerated | CFC free |
| Product Type | Shaker |
| Voltage | 100–240 V, 50/60 Hz |
| Warranty and Service Offering | Standard Warranty includes 2 years labor, 5 years parts, and 10 years on the drive mechanism |
| Model | Solaris SK2000 R |
| Certifications/Compliance | CE Cert, UL (Canada/US) File E311968, UK Mark |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 60°C |
| Speed Range | 15 to 525 rpm |
| Display | Touchscreen |
OHAUS™ Heavy Duty Shaker
OHAUS™ Heavy Duty Shakers are designed to handle a range of applications. This digital model with microprocessor control provides variable speed and consistent shaking, while ramping to the set speed
OHAUS™ 2 Tier Rocking Shaker
OHAUS™ 2 Tier Rocking Shakers are designed for use in a variety of lab applications, and environmental conditions
| Controller Type | LED |
|---|---|
| Dimensions (D x W x H) Interior | 383 x 295 x 224 mm (15.1 x 11.6 x 8.8 in.) |
| Humidity Range | 20 to 80% |
| Length (English) Platform | 12.4 in. |
| Speed Control Accuracy | 1 rpm |
| Timer Range | 1 min. to 99:59 hr. |
| Length (Metric) Platform | 316 mm |
| For Use With (Equipment) | Rocker, Rotator, mixer |
| Amperage | 0.2 A |
| Certifications/Compliance | cCSAus, CE, RoHS |
| Shipping Weight (English) | 34.8 lb. |
| Weight (Metric) | 13.5 kg |
| Shipping Weight (Metric) | 15.8 kg |
| Width (English) Platform | 10.9 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 22 lb. |
| Platform Style | Tray |
| Electrical Requirements | 100/240 V |
| Material | Stainless Steel Platform |
| Width (Metric) Platform | 276 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 9.8 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 487 x 387 x 354 mm (19.2 x 15.2 x 13.9 in.) |
| Product Type | Digital Waving Rotator |
| Model | Digital Waving Rotator |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F |
| Weight (English) | 29.8 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
| Speed Range | 5 to 120 rpm |
| Display | LED |
Heidolph™ Unimax 1010 Orbital Platform Shaker Package
The Unimax 1010 Orbital Platform Shaker Package includes a shaker, heating module, and high incubator hood for large flasks, media bottles, and Erlenmeyer flasks up to 500 mL.
Ohaus™ Endeavor 5000 Digital Light Duty Orbital Shaker
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Endeavor Light Duty Shakers can be used in incubators and cold rooms. Stable, accurate, long-term shaking is ensured with the triple eccentric drive and maintenance-free, brushless DC motor.
| Product Type | Orbital Shaker |
|---|---|
| Voltage | 120 V |
| Model | Endeavor 5000 |
Thermo Scientific™ IntelliStack™ Incubator Shaker, Single Unit
The Thermo Scientific™ IntelliStack™ Incubator Shaker combines the functionality of a incubator and shaker, allowing users to set and maintain specific temperature, speed, humidity level, and duration parameters to meet the requirements of various applications.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 34.9 x 55.1 x 26.8 in. (886 x 1400 x 680 mm) |
| Orbit | 50 mm |
| Refrigerated | Yes |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 27.2 x 39.6 x 13.7 in. (690 x 1005 x 347 mm) |
| Humidity Range | Ambient Humidity to 90% |
| Speed Range | 30 to 300 rpm |
| Dimensions (LxW) Platform | 35.4 x 22 in. (900 x 560 mm) |
| Temperature Uniformity | ±0.3°C (@3°C) |
| Display | 10 in. Color Touchscreen |
OHAUS™ Light Duty Incubating Shakers
OHAUS Incubating Light Duty Shakers are designed to incubate samples from 10° below ambient to 65°C
| Width (English) Platform | 7.75 in. |
|---|---|
| Electrical Requirements | 110 V |
| Length (Metric) | 54 cm |
| Orbit | 3 mm |
| Controller Type | Digital |
| Humidity Range | 80%, Non-condensing |
| Width (Metric) | 31.8 cm |
| Width (Metric) Platform | 19.7 cm |
| Length (English) Platform | 11 in. |
| Includes | 3 wire cord and plug |
| Timer Range | 1 sec. to 160 hr. |
| Length (Metric) Platform | 27.9 cm |
| Product Type | Incubating Shaker |
| Voltage | 120 V |
| Temperature Range (English) | 41°F to 149°F |
| Speed Range | 100 to 1200 rpm |
Thermo Scientific™ CO2 Resistant Shakers
Benefit from reliable around-the-clock operation ideally suited to keep your cells alive and flourishing within your working environment.
| Load Bearing Capacity (English) | 13 lb. |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
| Orbit | 19 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 6 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 11.8 x 14.2 x 3.8 in. (300 x 360 x 96 mm) |
| Timer Range | 0 to 99:59 hr., Continuous |
| Voltage | 100/240 V |
| Model | CO2 Resistant Shaker |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Weight (English) | 29 lb. |
| Certifications/Compliance | cCSAus, CE Mark, RoHS, WEEE |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 60°C |
| Speed Range | 30 to 300 rpm |
| Display | LED, speed and time |
| Weight (Metric) | 13 kg |