Orbital Shakers
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (20)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (12)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (4)
- (12)
- (10)
- (2)
- (66)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (3)
- (2)
- (14)
- (2)
- (4)
- (1)
- (42)
- (10)
- (3)
- (10)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Incubating Mini-Shakers
Designed to heat and shake variety of samples such as cell cultures and bacterial suspensions.
| Height (Metric) | 27 cm |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 8 lb. |
| Width (English) | 11 in. |
| Length (Metric) | 43.2 cm |
| Length (English) | 17 in. |
| Wattage | 450 W |
| Humidity Range | 0.8 |
| For Use With (Application) | Cell cultures, bacterial suspensions and hybridizations |
| Width (Metric) | 27.9 cm |
| Includes | Aluminum Platform |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 3.6 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 43.2 x 27.9 x 27 cm (17 x 11 x 10.7 in.) |
| Timer Range | 1 sec. to 160 hr. |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | Ambient +5°C to 65°C |
| Speed Range | 100 to 1200 rpm |
| Display | LED |
| Height (English) | 10.7 in. |
Fisherbrand™ Incubating Microplate Shakers
Optimized for shaking four microplates or two microtube racks.
| Shipping Weight (Metric) | 13.6 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 19.7 cm |
| Length (Metric) | 43.2 cm |
| Length (English) | 17 in. |
| Wattage | 450 W |
| Material | Tray: Aluminum, Housing: Cycoloy |
| Humidity Range | 0.8 |
| For Use With (Application) | Immunoassay |
| Width (Metric) | 27.9 cm |
| Speed Control Accuracy | ±2% of set speed |
| Timer Range | 1 sec. to 160 hr. |
| Shipping Weight (English) | 30 lb. |
| Temperature Range (Metric) | Ambient +5°C to 65°C |
| Holds | 4 microplates, 2 microtube racks |
| Display | LED |
| Height (English) | 7.75 in. |
Thermo Scientific™ MaxQ™ HP Tabletop Orbital Shaker
Operate this tabletop orbital shaker in reach-in incubators, environmental rooms or on lab benches.
| Width (English) Platform | 24 in. |
|---|---|
| Height (Metric) | 19.8 cm |
| Load Bearing Capacity (English) | 71 lb. |
| Electrical Requirements | 115 V, 50/60 Hz |
| Depth (English) | 26 in. |
| Orbit | 25 mm |
| Controller Type | Digital |
| Material | Thick-machined Aluminum Platform |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 32 kg |
| Product Type | Shaker |
| Depth (Metric) | 66 cm |
| Motor Type | DC brushless |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 39.2°F to 104°F |
| Certifications/Compliance | CE, cUL, UL |
| Speed Range | 25 to 525 rpm |
Thermo Scientific™ Solaris™ Open Air Orbital Shaker
These orbital shakers set the new standard for reliability and technical innovation. Ruggedly built for demanding use, they combine a new ergonomic design with key feature enhancements that save you time, protect your process and drive your science forward.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Speed Control Accuracy | ±1 rpm |
| Orbit | 1 in. |
| Controller Type | Touch Screen |
| Humidity Range | 20 to 80%, Non-condensing |
| Certifications/Compliance | CE, cUL, UL |
| Speed Range | 15 to 525 rpm |
Thermo Scientific™ Digital Microplate Shakers - PROMO
Accurate and efficient sample mixing. Stable and accurate microplate shaking with standard and enlarged platform that can shake maximum of six microplates at one run.
Heidolph™ Titramax Vibrating Platform Shaker Package
Platform shaker package featuring Heidolph Titramax 1000
Heidolph™ Reax Overhead Shaker
The Reax Overhead Shaker is ideal for processing and storing samples that tend to sediment. The fields of application range from environmental technology to paint processing and quality assurance in the materials industry.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 30 kg |
|---|---|
| Length (Metric) Platform | 520 mm |
| Controller Type | Electronic |
| Voltage | 115 V |
| Temperature Range (English) | 41°F to 87.8°F |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 31°C |
| Speed Range | 1 to 16 rpm |
| Length (English) Platform | 20.47 in. |
| Controller Type | LED |
|---|---|
| Dimensions (D x W x H) Interior | 383 x 295 x 224 mm (15.1 x 11.6 x 8.8 in.) |
| Humidity Range | 20 to 80% |
| Length (English) Platform | 12.4 in. |
| Speed Control Accuracy | 1 rpm |
| Timer Range | 1 min. to 99:59 hr. |
| Length (Metric) Platform | 316 mm |
| For Use With (Equipment) | Rocker, Rotator, mixer |
| Amperage | 0.2 A |
| Certifications/Compliance | cCSAus, CE, RoHS |
| Shipping Weight (English) | 34.8 lb. |
| Weight (Metric) | 13.5 kg |
| Shipping Weight (Metric) | 15.8 kg |
| Width (English) Platform | 10.9 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 22 lb. |
| Platform Style | Tray |
| Electrical Requirements | 100/240 V |
| Material | Stainless Steel Platform |
| Width (Metric) Platform | 276 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 9.8 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 487 x 387 x 354 mm (19.2 x 15.2 x 13.9 in.) |
| Product Type | Digital Waving Rotator |
| Model | Digital Waving Rotator |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F |
| Weight (English) | 29.8 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
| Speed Range | 5 to 120 rpm |
| Display | LED |
Ohaus™ Endeavor 5000 Digital Light Duty Orbital Shaker
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Endeavor Light Duty Shakers can be used in incubators and cold rooms. Stable, accurate, long-term shaking is ensured with the triple eccentric drive and maintenance-free, brushless DC motor.
| Product Type | Orbital Shaker |
|---|---|
| Voltage | 120 V |
| Model | Endeavor 5000 |
Heidolph™ Unimax 1010 Orbital Platform Shaker Package
The Unimax 1010 Orbital Platform Shaker Package includes a shaker, heating module, and high incubator hood for large flasks, media bottles, and Erlenmeyer flasks up to 500 mL.
OHAUS™ Extreme Shaker
OHAUS™ Extreme Shakers are ideal for environments up to 100% humidity, and CO2 incubators
Thermo Scientific™ CO2 Resistant Shakers and Packages
Unlike a combined shaking incubator, a CO2 resistant shaker can be easily removed from the incubator to facilitate cleaning and disinfection, protecting your samples
| Load Bearing Capacity (Metric) | 6 kg |
|---|---|
| Orbit | 3 mm |
| Product Type | CO2 Resistant Shaker |
| Model | CO2 Resistant Shaker |
| Temperature Range (English) | 39.2°F to 140°F |
| Certifications/Compliance | cCSAus, CE Mark, RoHS, WEEE, FCC, CA 65, REACH, ICES-001 |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 60°C |
| Speed Range | 30 to 1200 rpm |
Thermo Scientific™ IntelliStack™ Incubator Shaker, Single Unit
The Thermo Scientific™ IntelliStack™ Incubator Shaker combines the functionality of a incubator and shaker, allowing users to set and maintain specific temperature, speed, humidity level, and duration parameters to meet the requirements of various applications.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 34.9 x 55.1 x 26.8 in. (886 x 1400 x 680 mm) |
| Orbit | 50 mm |
| Refrigerated | Yes |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 27.2 x 39.6 x 13.7 in. (690 x 1005 x 347 mm) |
| Humidity Range | Ambient Humidity to 90% |
| Speed Range | 30 to 300 rpm |
| Dimensions (LxW) Platform | 35.4 x 22 in. (900 x 560 mm) |
| Temperature Uniformity | ±0.3°C (@3°C) |
| Display | 10 in. Color Touchscreen |
OHAUS™ Analog Heavy Duty Shaker
OHAUS Analog Heavy Duty Shakers are designed to handle a range of applications. Built-in tray and non-slip rubber mat included with all models.
| Includes | Platform and clamp starter kit |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120 V, 60 Hz |
| Voltage | 120 V |
| Model | MaxQ 8000 |
| Frequency | 60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE, cUL, UL |
| Speed Range | 25 to 400 rpm |
| Display | LCDLCD |