Filtration Membrane Discs
Thin, precut membrane rounds for high-throughput, fast filtration of liquid and gas samples. Gridded and non-gridded discs. Various materials including mixed cellulose ester, polycarbonate, PTFE, nylon, and PVDF. For air monitoring/analytical research.
Sizes
Filter membranes are made in a range of diameters, typically designed to fit a specific holder or manifold.
Materials
Filter membrane can be made from cellulose, mixed cellulose esters (MCE), polyvinylidene fluoride (PVDF), polyethersulfone (PES), polyvinyl chloride (PVC), polytetrafluoroethylene (PTFE), nylon, polycarbonate (PC), polyester, polyethylene terephthalate (PET), and polypropylene (PP). Other membrane materials include aluminum oxide, gelatin, porcelain, and glass.
Pore Size
The size of membrane pores determines which particles will be retained by the filter. A pore size of 0.2 µm is small enough to remove microbes from solutions; a 0.45 µm ore size can remove larger particulates.
Color and Grids
White membrane filters may be plain or marked with square grids (outlined in black) that can help with enumerating particles. Gridded or plain black membrane filters may be helpful when filtering light-colored particulates.
Sterility
Filter membranes may be pre-sterilized or may be sterilized using ethylene oxide, gamma irradiation, or autoclaves. The need for sterility is determined by the application, which are many and varied:
- Light microscopy samples
- Cytology sample preparation
- Electron microscopy samples
- Air quality and other environmental monitoring
- Water analysis and water quality testing
- Microbiology colony counting and quality control
- Chemotaxis
- Sterile preparation of buffers, tissue culture media, microbiological media, and other biological fluids
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (4)
- (31)
- (122)
- (46)
- (3)
- (24)
- (192)
- (39)
- (10)
- (22)
- (6)
- (87)
- (7)
- (19)
- (50)
- (17)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (15)
- (23)
- (2)
- (61)
- (5)
- (1)
- (23)
- (11)
- (1)
- (73)
- (8)
- (161)
- (3)
- (3)
- (1)
- (175)
- (1)
- (3)
- (5)
- (59)
- (28)
- (20)
- (93)
- (1)
- (1)
- (45)
- (14)
- (89)
- (4)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (494)
- (116)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (326)
- (3)
- (5)
- (2)
- (3)
- (160)
- (313)
- (3)
Filtered Search Results
| Material | MCE |
|---|---|
| For Use With (Application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 5 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Pore Size | 5 μm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White |
| Material | MCE |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 135 μm |
| Bubble Point | ≥0.42 bar, air with water |
| Flow Rate | 580 mL/min. x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Format | Disc |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Membrane Type | Plain |
| Gas Flow Rate | 32 L/min./cm2 |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.45 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Thickness (Metric) | 150 μm |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 μm |
| Disposable | Reusable |
| Flow Rate | 60 mL/min. x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Material | MCE |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Durapore™ Membrane Filters, 0.22 μm
Recommended when maximum recovery is important. Durapore™ PVDF Membranes: 0.22μ Pore Size provide high flow rates and throughput, low extractables, broad chemical compatibility and low protein binding. Available in diameters ranging from 13mm to 142mm.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | PVDF |
| Filter Type | Screen Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva Whatman™ Nylon Membranes
Flexible and durable for easier handling. Cytiva Nylon Membranes are naturally hydrophilic, eliminating need for wetting agents and prewetting when filtering aqueous solutions.
| Material | Nylon |
|---|---|
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ PVC Membrane Filters, 5 μm
For air monitoring applications to analyze silica, carbon black or quartz particulates
Sartorius Gridded Sterile Cellulose Nitrate Membrane Filters: 0.8 μm
Gridded Sterile Cellulose Nitrate Membrane Filters for colony counting, particle testing and microscopy. Cellulose nitrate (cellulose ester), gridded, individually, sterile packaged filters.
Sartorius Cellulose Nitrate Membrane Filters
Combines uniform pore structure with high flow and adsorption rates. Sartorius Cellulose Nitrate Membrane Filters are excellently suited for diagnostic kits. Non-sterile, hydrophilic filters in a variety of diameters and pore sizes are bulk-packed to save money and space.
| Thickness (Metric) | 130 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Material (Membrane) | Cellulose Nitrate |
| Color | White |
| Material | Cellulose Nitrate |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Cellulose Acetate Membrane Filter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cellulose acetate membrane filters with 293 mm diameter combine thermal stability with exceptionally low adsorption characteristics.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Diameter (Metric) | 293 mm |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | Cellulose Acetate |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Cellulose Acetate Membrane Filters
Combines high flow rates and thermal stability with very low adsorption characteristics. Sartorius Cellulose Acetate Membrane Filters are excellently suited for use in pressure filtration devices. Non-sterile filters in a variety of diameters and pore sizes are bulk-packed to save money and space.
| Thickness (Metric) | 120 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Material (Membrane) | Cellulose Acetate |
| Color | White |
| Material | Cellulose Acetate |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | For use in pressure filtration devices; Sterile filtration of solution. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Polyamide (Nylon) Membrane Filters
Recommended for particle-removing filtration of water, aqueous solutions and solvents for analytical determination. Sartorius Polyamide (Nylon) Membrane Filters are white, non-sterile filters without grids. Choose from two pore sizes in four diameters. Bulk packed for space and cost savings.
| Thickness (Metric) | 115 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Color | White |
| Material | Polyamide |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Recommended for particle removing filtration of water; aqueous solutions and solvents for analytical determination. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Omnipore™ Membrane Filters, 0.45 μm
Hydrophilic PTFE polymer membrane filter compatible with virtually all solvents, acids, and alkaline solutions. Omnipore™ Membrane Filters are biologically and chemically inert.
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Mixed Cellulose Ester Membranes, Triton-free
MF-Millipore™ Mixed Cellulose Ester Membranes, Triton-free composed of mixed cellulose esters (nitrate and acetate).
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Wettability | Hydrophilic |
| Format | Disc |
| Color | White |
| Material | MCE |
| Filter Type | Membrane Filter |
| For Use With (Application) | Clarification of fluids, Sterilizing filtration of tissue culture media, additives, antibiotics, Air monitoring, Particulate analysis, Particulate removal, Biological assays (receptor binding studies, TCA precipitates, etc.). |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Membrane Type | Plain |
Sartorius Gridded Sterile Cellulose Nitrate Membrane Filters: 0.65μm
Membrane Filters for Colony Counting, Particle Testing and Microscopy - Cellulose nitrate (cellulose ester), gridded, individually, sterile packaged
| Pore Size | 0.7 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Material (Membrane) | Cellulose Nitrate |
| Material | Cellulose Nitrate |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | For colony count; sterility testing; particle count; microscopy |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Isopore™ Membrane Filters, 1.2 μm
Use for analyses of airborne contaminants and other particles using optical or electron microscopy. Isopore™ Polycarbonate Membrane Filters have a smooth, glass-like surface for clearer sample observation. Available in a variety of pore sizes/flow rates, diameters and colors.
| Pore Size | 1.2 μm |
|---|---|
| Color | White |
| No. per Case | 100Pack |
| Quantity | 100/Pk. |
| Material | Polycarbonate |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Air Analysis; Cell Biology; Cell Culture; Bioassays; Cytology; Environmental Analysis; Epifluorescence. |
| Sterility | Non-sterile |
| Bubble Point | 8.5 psi |
| Flow Rate | Avg. 175 mL/min x cm2 (typical results @ 10 psi);687 mL/min x cm2/psi |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Filter Type | Screen Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Gas Flow Rate | 20.0 L/min/cm2 |