Filtration Membrane Discs
Thin, precut membrane rounds for high-throughput, fast filtration of liquid and gas samples. Gridded and non-gridded discs. Various materials including mixed cellulose ester, polycarbonate, PTFE, nylon, and PVDF. For air monitoring/analytical research.
Sizes
Filter membranes are made in a range of diameters, typically designed to fit a specific holder or manifold.
Materials
Filter membrane can be made from cellulose, mixed cellulose esters (MCE), polyvinylidene fluoride (PVDF), polyethersulfone (PES), polyvinyl chloride (PVC), polytetrafluoroethylene (PTFE), nylon, polycarbonate (PC), polyester, polyethylene terephthalate (PET), and polypropylene (PP). Other membrane materials include aluminum oxide, gelatin, porcelain, and glass.
Pore Size
The size of membrane pores determines which particles will be retained by the filter. A pore size of 0.2 µm is small enough to remove microbes from solutions; a 0.45 µm ore size can remove larger particulates.
Color and Grids
White membrane filters may be plain or marked with square grids (outlined in black) that can help with enumerating particles. Gridded or plain black membrane filters may be helpful when filtering light-colored particulates.
Sterility
Filter membranes may be pre-sterilized or may be sterilized using ethylene oxide, gamma irradiation, or autoclaves. The need for sterility is determined by the application, which are many and varied:
- Light microscopy samples
- Cytology sample preparation
- Electron microscopy samples
- Air quality and other environmental monitoring
- Water analysis and water quality testing
- Microbiology colony counting and quality control
- Chemotaxis
- Sterile preparation of buffers, tissue culture media, microbiological media, and other biological fluids
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (4)
- (31)
- (122)
- (46)
- (3)
- (24)
- (192)
- (39)
- (10)
- (22)
- (6)
- (87)
- (7)
- (19)
- (50)
- (17)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (15)
- (23)
- (2)
- (61)
- (5)
- (1)
- (23)
- (11)
- (1)
- (73)
- (8)
- (161)
- (3)
- (3)
- (1)
- (175)
- (1)
- (3)
- (5)
- (59)
- (28)
- (20)
- (93)
- (1)
- (1)
- (45)
- (14)
- (89)
- (4)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (494)
- (116)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (326)
- (3)
- (5)
- (2)
- (3)
- (160)
- (313)
- (3)
Filtered Search Results
| Material | MCE |
|---|---|
| For Use With (Application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 5 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Pore Size | 5 μm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White |
| Material | MCE |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 135 μm |
| Bubble Point | ≥0.42 bar, air with water |
| Flow Rate | 580 mL/min. x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Format | Disc |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Membrane Type | Plain |
| Gas Flow Rate | 32 L/min./cm2 |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.45 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Thickness (Metric) | 150 μm |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 μm |
| Disposable | Reusable |
| Flow Rate | 60 mL/min. x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Material | MCE |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Durapore™ Membrane Filters, 0.22 μm
Recommended when maximum recovery is important. Durapore™ PVDF Membranes: 0.22μ Pore Size provide high flow rates and throughput, low extractables, broad chemical compatibility and low protein binding. Available in diameters ranging from 13mm to 142mm.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | PVDF |
| Filter Type | Screen Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva Whatman™ Nylon Membranes
Flexible and durable for easier handling. Cytiva Nylon Membranes are naturally hydrophilic, eliminating need for wetting agents and prewetting when filtering aqueous solutions.
| Material | Nylon |
|---|---|
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ Fluoropore™ Membrane Filters, 0.45 μm
Hydrophobic membrane with laminated backing for easier handling
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Bubble Point | 7 psi |
| Wettability | Hydrophobic |
| Type | Filter Membranes |
| Diameter (Metric) | 47 mm |
| Color | White |
| Quantity | 100/Pk. |
| Filter Type | Screen Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophobic |
| For Use With (Application) | Clarification of Acids, Bases and Solvents; Clarification of Alcohol Solutions; UV Spectroscopy. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Gas Flow Rate | 8.0 L/min/cm2 |
Sartorius Cellulose Nitrate Membrane Filter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cellulose nitrate membrane filters with 142 mm diameters are hydrophilic, have high flow rates thanks to their symmetrical structure and are compatible with aqueous solutions, hydrocarbons and several other organic solvents.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Diameter (Metric) | 142 mm |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | Cellulose Nitrate |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Hydrophobic edged Sterile Cellulose Nitrate and Acetate Membrane Filters
Membrane Filters for Colony Counting and Sterility Testing - Cellulose nitrate (cellulose ester), Cellulose acetate and regenerated Cellulose, hydrophobic edged, individually, sterile packaged
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Color | White |
| Grid Color | Black |
| Quantity | 100/Pk. |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophobic |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Mitex™ Membrane Filters, Gridded
Unlaminated for extreme chemical or temperature conditions
| Thickness (Metric) | 125 μm |
|---|---|
| Wettability | Hydrophobic |
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | PTFE |
| Filter Type | Screen Filter |
| For Use With (Application) | Clarification of acids, bases, and cryogenic fluids; clarification of propellants; analysis of hydraulic fluids; RNA isolation. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Membrane Type | Gridded |
Sartorius Gridded Sterile Cellulose Nitrate Membrane Filters: 1.2μm
Membrane Filters for Colony Counting, Particle Testing and Microscopy - Cellulose nitrate (cellulose ester), gridded, individually, sterile packaged
Sartorius Cellulose Acetate Membrane Filter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cellulose acetate membrane filters with 293 mm diameter combine thermal stability with exceptionally low adsorption characteristics.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Diameter (Metric) | 293 mm |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | Cellulose Acetate |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Fluoropore™ Membrane Filters, 0.22 μm
Hydrophobic membrane with laminated backing for easier handling
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 24 mL/min x cm2 |
| Wettability | Hydrophobic |
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | PTFE |
| Filter Type | Screen Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophobic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Gridded Nonsterile Cellulose Nitrate Membrane Filters: 0.8μm Pore Size
The non-sterile Membrane Filters are made of cellulose nitrate (cellulose mixed ester), cellulose acetate or regenerated cellulose. They can be used for colony counting, particle testing and microscopy. Choose between gridded or non-gridded, membranes, either with or without hydrophobic edge.
| Pore Size | 0.8 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Quantity | 100 Pk. |
| Material | Cellulose Nitrate |
| Filter Type | Membrane Filter |
| For Use With (Application) | For Colony Count, Sterility Testing, Particle Count, Microscopy |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filters
MF-Millipore™ Membrane Filters designed to provide strength, flexibility and broad chemical compatibility for critical biological separations.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Format | Disc |
| Color | White |
| Material | MCE |
| For Use With (Application) | For analytical and research applications. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ PVC Membrane Filters, 5 μm
For air monitoring applications to analyze silica, carbon black or quartz particulates