Filtration Membrane Discs
Thin, precut membrane rounds for high-throughput, fast filtration of liquid and gas samples. Gridded and non-gridded discs. Various materials including mixed cellulose ester, polycarbonate, PTFE, nylon, and PVDF. For air monitoring/analytical research.
Sizes
Filter membranes are made in a range of diameters, typically designed to fit a specific holder or manifold.
Materials
Filter membrane can be made from cellulose, mixed cellulose esters (MCE), polyvinylidene fluoride (PVDF), polyethersulfone (PES), polyvinyl chloride (PVC), polytetrafluoroethylene (PTFE), nylon, polycarbonate (PC), polyester, polyethylene terephthalate (PET), and polypropylene (PP). Other membrane materials include aluminum oxide, gelatin, porcelain, and glass.
Pore Size
The size of membrane pores determines which particles will be retained by the filter. A pore size of 0.2 µm is small enough to remove microbes from solutions; a 0.45 µm ore size can remove larger particulates.
Color and Grids
White membrane filters may be plain or marked with square grids (outlined in black) that can help with enumerating particles. Gridded or plain black membrane filters may be helpful when filtering light-colored particulates.
Sterility
Filter membranes may be pre-sterilized or may be sterilized using ethylene oxide, gamma irradiation, or autoclaves. The need for sterility is determined by the application, which are many and varied:
- Light microscopy samples
- Cytology sample preparation
- Electron microscopy samples
- Air quality and other environmental monitoring
- Water analysis and water quality testing
- Microbiology colony counting and quality control
- Chemotaxis
- Sterile preparation of buffers, tissue culture media, microbiological media, and other biological fluids
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (4)
- (31)
- (122)
- (46)
- (3)
- (24)
- (192)
- (39)
- (10)
- (22)
- (6)
- (87)
- (7)
- (19)
- (50)
- (17)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (15)
- (23)
- (2)
- (61)
- (5)
- (1)
- (23)
- (11)
- (1)
- (73)
- (8)
- (161)
- (3)
- (3)
- (1)
- (175)
- (1)
- (3)
- (5)
- (59)
- (28)
- (20)
- (93)
- (1)
- (1)
- (45)
- (14)
- (89)
- (4)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (494)
- (116)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (326)
- (3)
- (5)
- (2)
- (3)
- (160)
- (313)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
| Matériau | MCE |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
MilliporeSigma™ Durapore™ Membrane Filters, 0.22 μm
Recommended when maximum recovery is important. Durapore™ PVDF Membranes: 0.22μ Pore Size provide high flow rates and throughput, low extractables, broad chemical compatibility and low protein binding. Available in diameters ranging from 13mm to 142mm.
| Type de filtre | Screen Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | PVDF |
| Stérilité | Non-sterile |
| Porosité | 0.22 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Cytiva Whatman™ Nylon Membranes
Flexible and durable for easier handling. Cytiva Nylon Membranes are naturally hydrophilic, eliminating need for wetting agents and prewetting when filtering aqueous solutions.
| Matériau | Nylon |
|---|---|
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.45 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 60 mL/min. x cm2 |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | MCE |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Porosité | 0.45 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 150 μm |
MilliporeSigma™ Isopore™ Membrane Filters, 2 μm
Use for analyses of airborne contaminants and other particles using optical or electron microscopy. Isopore™ Polycarbonate Membrane Filters have a smooth, glass-like surface for clearer sample observation. Available in a variety of por
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Débit | Avg. 180 mL/min x cm2 (typical results (at 10 psi);932 mL/min x cm2/psi) |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 100Pack |
| Quantité | 100/Pk. |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Air Analysis; Cell Biology; Cell Culture; Bioassays; Cytology; Environmental Analysis; Epifluorescence. |
Sartorius Microsart™ @Filter 100 in Trays
Membrane filters suitable for use in the Microsart @Filter units
| Format | Disc |
|---|---|
| Matériau | Cellulose Nitrate |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) | 47 mm |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filters
MF-Millipore™ Membrane Filters designed to provide strength, flexibility and broad chemical compatibility for critical biological separations.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Format | Disc |
| Matériau | MCE |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For analytical and research applications. |
MilliporeSigma™ Express™ PLUS Membrane Filters
Plain white polyethersulfone Express™ PLUS Membrane Filters provide ultrafast filtration for a variety of applications.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Format | Disc |
| Matériau | PES |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Provide ultrafast filtration of tissue culture media, additives, buffers and other aqueous solutions. This membrane is also used in many ready-to-use sterile filtration devices. |
Sartorius Gridded Sterile Cellulose Nitrate Membrane Filters: 0.8 μm
Gridded Sterile Cellulose Nitrate Membrane Filters for colony counting, particle testing and microscopy. Cellulose nitrate (cellulose ester), gridded, individually, sterile packaged filters.
MilliporeSigma™ Isopore™ Membrane Filters, 5 μm
Use for analyses of airborne contaminants and other particles using optical or electron microscopy. Isopore™ Polycarbonate Membrane Filters have a smooth, glass-like surface for clearer sample observation. Available in a variety of pore sizes/flow rates, diameters and colors.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit de gaz | 50.0 L/min/cm2 |
| Type de filtre | Screen Filter |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Porosité | 5 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Air Analysis; Cell Biology; Cell Culture; Bioassays; Cytology; Environmental Analysis; Epifluorescence. |
Sartorius Cellulose Nitrate Membrane Filters
Combines uniform pore structure with high flow and adsorption rates. Sartorius Cellulose Nitrate Membrane Filters are excellently suited for diagnostic kits. Non-sterile, hydrophilic filters in a variety of diameters and pore sizes are bulk-packed to save money and space.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Matériau | Cellulose Nitrate |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 130 μm |
| Matériau (membrane) | Cellulose Nitrate |
Sartorius Gridded Sterile Cellulose Nitrate Membrane Filters: 1.2μm
Membrane Filters for Colony Counting, Particle Testing and Microscopy - Cellulose nitrate (cellulose ester), gridded, individually, sterile packaged
MilliporeSigma™ Isopore™ Membrane Filters, 0.6 μm
Use for analyses of airborne contaminants and other particles using optical or electron microscopy. Isopore™ Polycarbonate Membrane Filters have a smooth, glass-like surface for clearer sample observation. Available in a variety of pore sizes/flow rates, diameters and colors.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit de gaz | 10.0 L/min/cm2 |
| Type de filtre | Screen Filter |
| Débit | Avg. 43 mL/min x cm2 (typical results (at 10 psi);62 mL/min x cm2/psi) |
| Matériau | Polycarbonate |
| Point à bulle | 8.5 psi |
| Porosité | 0.6 μm |
| À utiliser avec (application) | Air Analysis; Cell Biology; Cell Culture; Bioassays; Cytology; Environmental Analysis; Epifluorescence. |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 100Pack |
| Quantité | 100/Pk. |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
MilliporeSigma™ Fluoropore™ Membrane Filters, 0.45 μm
Hydrophobic membrane with laminated backing for easier handling
| Mouillabilité | Hydrophobic |
|---|---|
| Débit de gaz | 8.0 L/min/cm2 |
| Type de filtre | Screen Filter |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Point à bulle | 7 psi |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100/Pk. |
| Diamètre (métrique) | 47 mm |
| Hydrophobicité | Hydrophobic |
| Porosité | 0.45 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Clarification of Acids, Bases and Solvents; Clarification of Alcohol Solutions; UV Spectroscopy. |
MilliporeSigma™ Durapore™ Membrane Filters, 0.45 μm
Durapore™ Membrane Filters are recommended when maximum recovery is important.
| Type de filtre | Screen Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | PVDF |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Porosité | 0.45 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |