Filtration Membrane Discs
Thin, precut membrane rounds for high-throughput, fast filtration of liquid and gas samples. Gridded and non-gridded discs. Various materials including mixed cellulose ester, polycarbonate, PTFE, nylon, and PVDF. For air monitoring/analytical research.
Sizes
Filter membranes are made in a range of diameters, typically designed to fit a specific holder or manifold.
Materials
Filter membrane can be made from cellulose, mixed cellulose esters (MCE), polyvinylidene fluoride (PVDF), polyethersulfone (PES), polyvinyl chloride (PVC), polytetrafluoroethylene (PTFE), nylon, polycarbonate (PC), polyester, polyethylene terephthalate (PET), and polypropylene (PP). Other membrane materials include aluminum oxide, gelatin, porcelain, and glass.
Pore Size
The size of membrane pores determines which particles will be retained by the filter. A pore size of 0.2 µm is small enough to remove microbes from solutions; a 0.45 µm ore size can remove larger particulates.
Color and Grids
White membrane filters may be plain or marked with square grids (outlined in black) that can help with enumerating particles. Gridded or plain black membrane filters may be helpful when filtering light-colored particulates.
Sterility
Filter membranes may be pre-sterilized or may be sterilized using ethylene oxide, gamma irradiation, or autoclaves. The need for sterility is determined by the application, which are many and varied:
- Light microscopy samples
- Cytology sample preparation
- Electron microscopy samples
- Air quality and other environmental monitoring
- Water analysis and water quality testing
- Microbiology colony counting and quality control
- Chemotaxis
- Sterile preparation of buffers, tissue culture media, microbiological media, and other biological fluids
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (4)
- (31)
- (122)
- (46)
- (3)
- (24)
- (192)
- (39)
- (10)
- (22)
- (6)
- (87)
- (7)
- (19)
- (50)
- (17)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (15)
- (23)
- (2)
- (61)
- (5)
- (1)
- (23)
- (11)
- (1)
- (73)
- (8)
- (161)
- (3)
- (3)
- (1)
- (175)
- (1)
- (3)
- (5)
- (59)
- (28)
- (20)
- (93)
- (1)
- (1)
- (45)
- (14)
- (89)
- (4)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (494)
- (116)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (326)
- (3)
- (5)
- (2)
- (3)
- (160)
- (313)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
| Matériau | MCE |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.8 μm, Gridded
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit | 190 mL/min x cm2 |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | MCE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 100Pack |
| Porosité | 0.8 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 150 μm |
MilliporeSigma™ Isopore™ Membrane Filters, 10 μm
Use for analyses of airborne contaminants and other particles using optical or electron microscopy. Isopore™ Polycarbonate Membrane Filters have a smooth, glass-like surface for clearer sample observation. Available in a variety of pore sizes/flow rates, diameters and colors.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit de gaz | 69.0 L/min/cm2 |
| Type de filtre | Screen Filter |
| Débit | Avg. 900 mL/min x cm2 (typical results (at 10 psi)) |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Porosité | 10 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Air Analysis; Cell Biology; Cell Culture; Bioassays; Cytology; Environmental Analysis; Epifluorescence. |
MilliporeSigma™ Isopore™ Membrane Filters, 0.2 μm
Use for analyses of airborne contaminants and other particles using optical or electron microscopy. Isopore™ Polycarbonate Membrane Filters have a smooth, glass-like surface for clearer sample observation. Available in a variety of pore sizes/flow rates, diameters and colors.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Non-sterile |
| Porosité | 0.22 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
MilliporeSigma™ Isopore™ Membrane Filters, 3 μm
Use for analyses of airborne contaminants and other particles using optical or electron microscopy. Isopore™ Polycarbonate Membrane Filters have a smooth, glass-like surface for clearer sample observation. Available in a variety of por
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Porosité | 3.0 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Air Analysis; Cell Biology; Cell Culture; Bioassays; Cytology; Environmental Analysis; Epifluorescence. |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.8 μm
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit de gaz | 16 L/min/ cm2 |
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 190 mL/min x cm2 |
| Matériau | MCE |
| Point à bulle | ≥1.0 bar, air with water |
| Type de surface | Plain |
| Stérilité | Non-sterile |
| Porosité | 0.8 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 150 μm |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 3 μm
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit | 320 mL/min x cm2 |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | MCE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Porosité | 3.0 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For use in air monitoring; Fluid monitoring; Particle collection and analysis; QC of fluid holding tanks. |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 1.2 μm, Gridded
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
Sartorius™ Stedim Sterisart™ NF Filter Membrane
Equipped with a dual needle metal spike designed for closed sample containers
Sartorius Polyethersulfone Membrane Filters
Polyethersulfone (PES) filters have a high internal porosity.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Matériau | PES |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100/Pk. |
| Épaisseur (métrique) | 150 μm |
| À utiliser avec (application) | Recommended for filtering biological and pharmaceutical solutions. |
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Débit | >15.4 mL/min x cm2 |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | PVDF |
| Point à bulle | ≥0.2 bar, air with water |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 100Pack |
| Quantité | 100/Pk. |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Porosité | 5 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.1 μm
13 mm diameter, mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit | 1.5 mL/min x cm2 |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | MCE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Porosité | 0.1 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 105 μm |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.65 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter composed of mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 140 mL/min. x cm2 |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Format | Disc |
| Matériau | MCE |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Porosité | 0.65 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
MilliporeSigma™ Fluoropore™ Membrane Filters, 1 μm
Hydrophobic membrane with laminated backing for easier handling
| Mouillabilité | Hydrophobic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophobic |
| Porosité | 1.0 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |