Filters and Filtration
Résultats de la recherche filtrée
| Matériau | MCE |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles - P5 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 1μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper
| Débit | Slow: 60mL/min. |
|---|---|
| Vitesse de filtration | 230 sec. |
| Format | Disc |
| Rétention des particules | 5 to 10 μm |
| Matériau | Cellulose |
| Niveau | P5 |
| Porosité | Medium |
| À utiliser avec (application) | General lab uses: clinical and spot testing, clarifying pharmaceuticals |
| Débit | Fast |
|---|---|
| Format | Disc |
| Rétention des particules | 25 μm |
| Niveau | P8 Fluted |
| Porosité | Coarse |
| À utiliser avec (application) | Use for coarse particles and gelatinous precipitates. |
Fisherbrand™ Quantitative Grade Filter Paper Circles
Manufactured to reduce silicon dioxide, calcium oxide and ferric oxide levels
| Format | Disc |
|---|---|
| Matériau | Alpha Cotton Cellulose |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles - P8 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 20μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper.
| Débit | Fast: 160mL/min. |
|---|---|
| Vitesse de filtration | 55 sec. |
| Format | Disc |
| Rétention des particules | 20 to 25 μm |
| Matériau | Cellulose |
| Niveau | P8 |
| Quantité | 100/Pk. |
| Porosité | Coarse |
| À utiliser avec (application) | Suitable for coarse and gelatinous precipitates. Retains Fe(OH)3, Al(OH)3, metallic sulfides, iron ores. For clarifying solutions, oils. For zinc analysis (Fe ppt removal). Size 19cm (09-804) widely used for sugar analysis. |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles and Sheets - P4 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 1μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper
| Débit | Slow: 25mL/min. |
|---|---|
| Vitesse de filtration | 730 sec. |
| Format | Disc |
| Rétention des particules | 4 to 8 μm |
| Niveau | P4 |
| Porosité | Medium Fine |
| À utiliser avec (application) | General purpose: slightly slower, more retentive than P5. Retains MgNH4PO4, silver sulfide, cadmium sulfide. In air monitors, collects particulates and chromic acid mist |
| Débit | Fast |
|---|---|
| Matériau | Glass Fiber |
| Température (métrique) maximale | 500°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Température (impériale) max. | 932°F |
Fisherbrand™ U.S. Standard Stainless Steel Sieves, 8 in. dia. x 2 in.D
Stainless Steel. Aperture sizes from 5.00 in. opening to 500 mesh.
| Hauteur (impériale) | 2.62 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 6.65 cm |
| Matériau | Stainless Steel |
| Catégorie | Full Height Test Sieve |
| Diamètre (métrique) externe | 203 mm |
| Profondeur (impériale) | 2 in. |
| Matériau de maillage | Stainless Steel |
| Matériau du cadre | Stainless Steel |
| Profondeur (métrique) | 5.08 cm |
| Diamètre (impériale) externe | 8 in. |
| À utiliser avec (application) | Ideal for particle measurement in agricultural, bio industry, chemical, cosmetics, general industrial, fertilizer, foods, minerals, pharmaceuticals, Plastics and Metal products industries |
Molecular Sieves, Grade 514 (Type 4A; 8-12 Mesh Beads), Fisher Chemical
Fisherbrand™ Disposable PES Bottle Top Filters
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase sample protection with Fisherbrand Sterile Disposable Bottle Top Filters with PES Membranes. The polyethersulfone (PES) membranes have low extractables and low protein binding for use in sterile filtration and clarification of cell culture media and serum.
| Certifications/Conformité | Non-pyrogenic per USP Standard Lot-to-Lot |
|---|---|
| Catégorie | Bottle Top Unit |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Matériau (membrane) | PES |
Fisherbrand™ Disposable PES Filter Units
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase cell culture sample protection with Fisherbrand sterile disposable vacuum filter units with PES membranes. The polyethersulfone (PES) membranes have low extractables and low protein binding for use in sterile filtration and clarification of cell culture media and serum.
| Certifications/Conformité | Non-pyrogenic per USP Standard Lot-to-Lot |
|---|---|
| Capacité de liaison | Low binding |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Matériau (membrane) | PES |
Corning™ 1000 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Volume (métrique) du collecteur | 1000 mL |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Bottle |
| Catégorie | Vacuum Filter System |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 54.5 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Connecteurs | Angled Hose |
| Quantité | 12/Cs. |
| Graduations | Yes |
| Aperçu général | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| Volume (métrique) | 1000 mL |
MilliporeSigma™ Stericup™ Quick Release-GP Sterile Vacuum Bottle Top Filtration Systems
The Stericup™ vacuum filtration system is the most efficient single-use, disposable Bottle Top Filter process for sterile media preparation. It combines a Steritop™ filter unit with a receiver flask for processing and storing volumes from 150 mL to 1000 mL in a single, ready-to-use format.
| Diamètre (métrique) de filtre | 73 mm |
|---|---|
| Couleur | Clear with blue adapter |
| Catégorie | Bottle Top Filter |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Taille des pores | 0.22 μm |
| À utiliser avec (application) | Sterile filtration |
MilliporeSigma™ Stericup™ Quick Release-GV Sterile Vacuum Bottle Top Filtration Systems
Stericup™ Quick Release Receiver Flasks include a click-seal confidence cap that enables a secure grip for your Bottle Top Filter in wet and dry conditions.
| Diamètre (métrique) de la membrane | 73 mm |
|---|---|
| Taille des pores | 0.22 μm |
| Matériau (membrane) | PVDF |
Corning™ 500 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Volume (métrique) du collecteur | 500 mL |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Bottle |
| Catégorie | Vacuum Filter System |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 33.2 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Connecteurs | Angled Hose |
| Quantité | 12/Cs. |
| Graduations | Yes |
| Aperçu général | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| Volume (métrique) | 500 mL |