Water Purification Accessories and Replacement Parts
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Connection Adapter 1/4 in. NPTF to 1/4 in. I.D.
Accessories for filter holders for sample preparation.
MilliporeSigma™ Feed Water Conductivity Cell
An installation accessory that triggers an alarm if the ionic content of feed water is out of specifications to prevent premature exhaustion of IPAK Meta™ and IPAK Quanta™ polishing cartridges.
MilliporeSigma Milli-Q™ Pressure Regulator
Limits tap feed water pressure to 3 bars to ensure optimal RO membrane performance
Heidolph™ Tuttnauer™ PUREWISE™ Water Distiller Accessory
Carbon filter cartridge for PUREWISE Water Distiller
Thermo Scientific™ Barnstead™ RO and TII Accessories and Consumables
Optimize your Thermo Scientific™ Barnstead™ RO and TII water purification system with these accessories and consumables, including filters, cartridges and dispensers.
Thermo Scientific™ Reverse Osmosis Membranes
Choose the required Thermo Scientific™ Reverse Osmosis (RO) Membrane for your Thermo Scientific™ Barnstead™ point of use water purification system, as indicated.
MilliporeSigma™ Pump Connection Kit for Pure Water Storage Reservoir Distribution Pump
Pump Connection Kit (PUMP KIT 01) contains 12mm polyethylene tubing, check valve, connectors, elbows and tees.
| For Use With (Equipment) | Automatic Collection System |
|---|
Thermo Scientific™ Barnstead™ 1/2 Size B-Pure™ Filters
Pre-treat your feed water with Thermo Scientific™ Barnstead™ 1/2 Size B-Pure™ Filters, available in varying pore sizes.
MilliporeSigma™ Wall Mounting Bracket for Milli-Q™ IQ 7000 Ultrapure Water System
Optional wall bracket for Milli-Q IQ 7000 system
MilliporeSigma™ Milli-Q™ EQ 7000 Ultrapure Water Purification System
The Milli-Q™ EQ 7000 produces ultrapure (Type 1) water from pure water with a distribution flow rate up to 2 L/min., system-mounted dispenser included.
| Feedwater Pressure | 1 to 6 bar |
|---|---|
| Plug Type | IEC13 Female |
| Net Weight (Metric) | 18 kg |
| Capacity (Metric) | 0.10 to 25 L |
| Feedwater Source | Potable Tap Water |
| TOC Monitor with UV Intensity Monitoring | ≤5 ppb |
| Flow Rate | 2 L/min |
| Type | Water Purification System |
| Dimensions (L x W x H) | 770 x 342 x 520 mm (30.3 x 13.4 x 20.5 in.) |
| Feedwater Connector | 1/2 in. Gaz |
| Product Water Type | Ultrapure (Type 1) |
| Voltage | 100/240 V |
| Temperature Range (English) | 39°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 40°C |
| Power Consumption | 350 V (Max) |
| Bacterial Content | <0.01 cfu/mL (<10 cfu/L), <0.005 cfu/mL (<5 cfu/L) |
| Display | 7 in. HMI Touchscreen |
| Feed Water Monitoring | Pretreated Water Using Electrodeionization (EDI), Deionization (DI), Reverse Osmosis (RO), or Distillation Technologies |