Tube Caps and Closures
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (15)
- (29)
- (1)
- (2)
- (44)
- (2)
- (6)
- (3)
- (4)
- (18)
- (1)
- (135)
- (151)
- (2)
- (4)
- (4)
- (15)
- (3)
- (12)
- (4)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (32)
- (44)
- (3)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (16)
- (35)
- (17)
- (1)
- (1)
- (43)
- (16)
- (6)
- (3)
- (49)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (45)
- (38)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (7)
- (5)
- (2)
- (9)
- (9)
- (2)
- (22)
- (8)
- (59)
- (4)
- (9)
- (1)
- (31)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (56)
- (1)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (1)
- (6)
- (8)
- (6)
- (121)
- (1)
- (1)
- (94)
- (1)
- (145)
- (51)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Non-sterile Snap Cap for Round Bottom Tubes
Fisherbrand™'s snap caps provide reliable containment for various laboratory fluid samples and preparations.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | Snap Cap |
| Color | Translucent |
| Material | Polyethylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Fisherbrand |
Fisherbrand™ Stainless Steel Cylindrical Closure for Test Tubes, Lanced or Unlanced
Protect your test tube samples from contamination and prevent evaporation. These Stainless Steel Cylindrical Closures are reusable and perfect for various size test tubes. Available in lanced or unlanced formats.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Pre-sterilized | No |
| Product Type | Test Tube Plug Cap |
| Color | Gray |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ In-Line Caps for 1.1 mL Microtube System
Pre-racked 1.1 mL-tall microtubes boxed to match a standard 96-well microplate footprint for multichannel pipetting or automated workstations.
MP Biomedicals™ Culture Tube Caps for SafTest™ Test Kits
Culture Tube Caps for SafTest™ Test Kits are an accessory for Saftest™ culture tubes.
Azure Biosystems Ultra Clear Flat 8-Cap Strip
Optical wide area 8-cap strip. Indented cap prevents 'finger touch' signal interference.
| For Use With (Equipment) | Fits 10, 12, 13 and 16 mm tubes |
|---|---|
| Product Type | Universal Plug Cap |
| Material | Polyethylene |
| Size (Metric) | 10 to 16 mm |
| Size (English) | 0.39 to 0.63 in. |
Fisherbrand™ Blue Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
Fisherbrand™ VersaClosure™ Tube Closures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Universal cap closure
| For Use With (Equipment) | 16, 13, 12 and 10 mm Blood Collection, Glass and Plastic Test Tube |
|---|---|
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ 13mm Plug Caps for Chemistry Automation
Designed for use on the Beckman™ Power Processor.
| Pre-sterilized | No |
|---|---|
| Product Type | Screw Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Liner Material | Rubber |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Green Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
Fisherbrand™ White Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
Fisherbrand™ Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
Fisherbrand™ Caps with Pierceable Cross Cut for Auto-Analyzer Sample Cups
Produced from polyethylene (PE), these caps are designed specifically for use on our popular line of multi-purpose sample cups.
