Vials
A variety of vials, closures, and vial accessories in a range of sizes, shapes, and material compositions designed for various scientific applications; includes autosampler vials and accessories, dilution vials, scintillation vials, and serum vials. Autosampler vials come in convenient pre-packaged sets.
Other options include general-purpose clear or amber glass and plastic sample vials and cryogenic storage vials for cell culture and biological samples.
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Externally and Internally Threaded Cryogenic Storage Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choice of externally threaded vials with HDPE closures for aseptic technique, or internally threaded vials featuring polypropylene closures with silicone gasket for tight seal
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For storage of biological materials in mechanical freezers or in the vapor phase of liquid Nitrogen |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Borosilicate Glass Scintillation Vials, with White Polypropylene Caps
Use these general purpose vials with all common counters. Fisherbrand™ 20mL Borosilicate Glass Scintillation Vials with white polypropylene caps feature potassium-free glass composition which provides consistently low activity counts and excellent light transmission.
| Height (Metric) | 61 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 20 mL |
| Volume (English) | 0.67 oz. |
| Material (Liner) | Pulp-backed Foil |
| Closure Size | 22-400 |
| Packaging Type | Shrink-wrapped Tray |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 20 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Type | Scintillation Vial |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.12 in. |
| Height (English) | 2.37 in. |
| Height (Metric) | 61 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 20 mL |
| Volume (English) | 0.67 oz. |
| Material (Liner) | Metal Foil/Pulp |
| Closure Size | 22-400 |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 20 mL |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Provide low background counts and excellent light transmission, fit all common counters |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Type | Scintillation Vial |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 2.4 in. |
Fisherbrand™ Class B Clear Glass Threaded Vials
General purpose vial avoids alteration in pH of sample
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Material (Liner) | Rubber |
| Product Type | Vial |
| Color | Clear |
| Classification | B |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | For general purpose |
| Closure Material | Phenolic |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Material (Liner) | Polyvinyl |
| Product Type | Vial |
| Color | Clear |
| Classification | B |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For general purpose |
| Closure Material | Phenolic |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Class B Clear Glass Threaded Vials With Closures Packaged Separately
General-purpose vial
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Material (Liner) | Polyvinyl |
| Product Type | Vial |
| Color | Clear |
| Classification | B |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E438, USP Type I |
| Closure Type | Screw Cap (Closed-top) |
| For Use With (Application) | For general purpose |
| Closure Material | Phenolic |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Material (Liner) | Rubber |
| Product Type | Vial |
| Color | Amber |
| Classification | B |
| Material | Borosilicate Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For general purpose vials for light sensitive materials |
| Closure Material | Phenolic |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Class B Amber Glass Threaded Vials with Attached Caps
Type I, Class B amber borosilicate glass
| Material (Liner) | Teflon-faced Rubber |
|---|---|
| Product Type | Vial |
| Color | Amber |
| Classification | B |
| Material | Amber Glass (Class B) |
| Certifications/Compliance | ASTM, USP Type I |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Fitted Cap |
| For Use With (Application) | For general purpose vials for light sensitive materials |
| Closure Material | Phenolic |
Fisherbrand™ 300 μL PolySpring Autosampler Vial Inserts
Fisherbrand™ PolySpring inserts are available in glass or polypropylene and are compatible with 9 mm HPLC and GC autosampler vials.
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | Fisherbrand |
Thermo Scientific™ I-Chem™ and EP™ VOA Clear Glass Vials with 0.125 in. Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fill vials without air entrapment effortlessly with these VOA vials, optimized with the perfect shoulder angle and offered in a wide range of sizes and styles.
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Product Type | Vial |
| Closure Size | 24-414 |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | HPLC and GC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | HPLC and GC Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Corning™ Internally Threaded Cryogenic Vials with Color Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used for ultra-low temperature storage of valuable cell cultures, biological solutions and aqueous solutions
| Dnase Free | Yes |
|---|---|
| Color | Natural |
| No. per Case | 500 |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For ultra low temperature storage of valuable cell cultures, biological solutions and aqueous solutions |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
| Thread Style | Internal |
| Includes | Silicone washer, inserts |
| Marking Spot | Yes |
| Temperature Range (English) | -320.8°F |
| Style | Round |
| Graduated | Yes |
| No. per Pack | 50 |
| Temperature Range (Metric) | -196°C |
| Base Style | Round (Self-standing) |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 1, for everyday HPLC or GC analyses. They are Specification Certified and meet Pharmacopia requirements.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Caps and Septa |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 1 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput volatile gas analyses.
| Height (Metric) | 46 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 10 mL |
| Product Type | Screw Thread Headspace Vial |
| Volume (Metric) Usable | 8 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 10 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Round Bottom |
| Size (Metric) Opening | 18 mm |