Vial Capping and Decapping Equipment
- (2)
- (6)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (15)
- (18)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ Accessory Base for Programmable Electronic High-Power Crimp Stations
Free hands for faster crimping operations with an adjustable base.
Thermo Scientific™ Capit-All Flex Automated Decapper
The Thermo Scientific™ Capit-All™ Flex Automated Decapper is a full-service, automated capping and decapping solution for 48- and 96-tube racks.
Thermo Scientific™ Stand for 8-Channel Screw Cap Decapper
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Stand for use with the Thermo Scientific™ 8-Channel Screw Cap Decapper. Manual decapper allows you to process a full rack of screw-capped lab tubes in less than one minute.
DWK Life Sciences WHEATON™ ACT™ High Performance Crimping Tool
DWK High Performance Crimping Tool is designed with inter-changeable jaws, so that users only need one tool, and can purchase individually sized crimpers and decappers for specific laboratory requirements.
| Longueur (métrique) | 107.95 mm |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 184.15 mm |
| Nb par paquet | 1/Ea. |
| À utiliser avec (application) | Crimping |
Thermo Scientific™ Electronic Vial Crimpers and Decrimpers
Attach or remove crimp vial seals with high sample security and a simple, one-handed push of a button by using these Electronic Vial Crimpers and Decrimpers.
| Format de débouchage | Electronic - Manual/Programmable |
|---|---|
| Fonctionnement | Programmable or Manual Hand-Held Operation |
DWK Life Sciences Kimble™ Aluminum Seal Manual Crimper
Manual hand crimper for aluminum seals and vials. Perfect for chromatography and general crimping needs.
| Catégorie | Manual Crimper |
|---|
Thermo Scientific™ Capit-All Flex Cap Driver Cassettes
The Thermo Scientific Capit-All Flex Cap Driver Cassettes are compatible with both Matrix and Nunc tubes in 96 or 48 formats, and Azenta FluidX tubes in 96 format. It is recommended to be replaced after 10,000 decapping cycles.
| Catégorie | Decapping Head |
|---|---|
| Format de débouchage | 96-Channel |
DWK Life Sciences Wheaton™ Automatic Crimping Tool Stand
Hang your Automatic Crimping Tool on this convenient support while the instrument is not in use.
DWK Life Sciences Kimble™ Aluminum Seal Manual Decrimper
Manual hand de-crimper for aluminum seals and vials. Perfect for chromatography and general crimping needs
| Nb par paquet | 1 Each |
|---|---|
| Catégorie | Manual Decrimper |
Thermo Scientific™ Capit-All™ Screw Cap Tube Capper/Decapper
Maintain sample integrity with a hands-free method of capping and decapping tubes quickly and easily.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Nb par paquet | 1 |
| Catégorie | Capper/Decapper |
| Tension | 110/240 V |
| Nb par boîte | 1 |
DWK Life Sciences WHEATON™ ACT™ Battery Powered Crimping/Decapping Tool
DWK Battery Powered Crimpers and Decappers fit standard laboratory vials and seals with aluminum or two-part aluminum/steel caps.
| Longueur (métrique) | 107.95 mm |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 184.15 mm |
| Nb par paquet | 1/Ea. |
DWK Life Sciences Wheaton™ Crimping Jaw Set for High Performance Crimping Tool
Interchangeable jaws allow users to choose a jaw that best fits their needs.
| À utiliser avec (équipement) | High performance crimping tool |
|---|
Thermo Scientific™ Manual Crimpers and Decrimpers for Cleanrooms
Achieve secure, repeatable crimps or remove seals with minimized risk of damage.
| Nb par paquet | 1 Ea. |
|---|---|
| Gamme de produit | National |
| À utiliser avec (application) | Industrial Chromatography |
Thermo Scientific™ Manual Crimpers and Decrimpers for Sealing and Unsealing Crimp Vials
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Use Thermo Scientific™ Manual Vial Crimpers and Decrimpers to attach or remove crimp caps from vials, respectively.
| Matériau | Stainless Steel/Aluminum |
|---|---|
| Gamme de produit | SureSTART Level 2 |