Vials
A variety of vials, closures, and vial accessories in a range of sizes, shapes, and material compositions designed for various scientific applications; includes autosampler vials and accessories, dilution vials, scintillation vials, and serum vials. Autosampler vials come in convenient pre-packaged sets.
Other options include general-purpose clear or amber glass and plastic sample vials and cryogenic storage vials for cell culture and biological samples.
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Externally and Internally Threaded Cryogenic Storage Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choice of externally threaded vials with HDPE closures for aseptic technique, or internally threaded vials featuring polypropylene closures with silicone gasket for tight seal
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For storage of biological materials in mechanical freezers or in the vapor phase of liquid Nitrogen |
| Sterility | Sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Material (Liner) | Polyvinyl |
| Product Type | Vial |
| Color | Clear |
| Classification | B |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For general purpose |
| Closure Material | Phenolic |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Class B Clear Glass Threaded Vials
General purpose vial avoids alteration in pH of sample
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Material (Liner) | Rubber |
| Product Type | Vial |
| Color | Clear |
| Classification | B |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | For general purpose |
| Closure Material | Phenolic |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Borosilicate Glass Scintillation Vials, with White Polypropylene Caps
Use these general purpose vials with all common counters. Fisherbrand™ 20mL Borosilicate Glass Scintillation Vials with white polypropylene caps feature potassium-free glass composition which provides consistently low activity counts and excellent light transmission.
| Height (Metric) | 61 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 20 mL |
| Volume (English) | 0.67 oz. |
| Material (Liner) | Pulp-backed Foil |
| Closure Size | 22-400 |
| Packaging Type | Shrink-wrapped Tray |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 20 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Type | Scintillation Vial |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.12 in. |
| Height (English) | 2.37 in. |
Fisherbrand™ Class B Clear Glass Threaded Vials With Closures Packaged Separately
General-purpose vial
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Material (Liner) | Polyvinyl |
| Product Type | Vial |
| Color | Clear |
| Classification | B |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E438, USP Type I |
| Closure Type | Screw Cap (Closed-top) |
| For Use With (Application) | For general purpose |
| Closure Material | Phenolic |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Material (Liner) | Rubber |
| Product Type | Vial |
| Color | Amber |
| Classification | B |
| Material | Borosilicate Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For general purpose vials for light sensitive materials |
| Closure Material | Phenolic |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (Metric) | 61 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 20 mL |
| Volume (English) | 0.67 oz. |
| Material (Liner) | Metal Foil/Pulp |
| Closure Size | 22-400 |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 20 mL |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Provide low background counts and excellent light transmission, fit all common counters |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Type | Scintillation Vial |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 2.4 in. |
Fisherbrand™ Class B Amber Glass Threaded Vials with Attached Caps
Type I, Class B amber borosilicate glass
| Material (Liner) | Teflon-faced Rubber |
|---|---|
| Product Type | Vial |
| Color | Amber |
| Classification | B |
| Material | Amber Glass (Class B) |
| Certifications/Compliance | ASTM, USP Type I |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Fitted Cap |
| For Use With (Application) | For general purpose vials for light sensitive materials |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences Wheaton™ Caps For Liquid Scintillation Vials
Use as replacement caps or for vials that are provided without caps
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 1, for everyday HPLC or GC analyses. They are Specification Certified and meet Pharmacopia requirements.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Caps and Septa |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 1 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ Glass 20mL Scintillation Vials and Urea Caps
Maintains integrity of seal with variety of cap liners. Wheaton Science Products™ Glass 20mL Scintillation Vials and Urea Caps are suitable for strong solvents and high-purity chemicals.
| Height (Metric) | 61 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.67 oz. |
| Packaging Type | Cellular Trays |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Volume (Metric) | 20 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E438, Type I, Class A |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Offers superior torque retention and excellent sealing characteristics |
| Closure Material | Urea |
| Height (English) | 2.4 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ Liquid Scintillation Vials
Maintain the integrity of seals with a variety of cap liners. Wheaton™ Liquid Scintillation Vials are manufactured from rigid yet flexible HDPE plastic.
| Height (Metric) | 61 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.67 oz. |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 12.7 mm |
| Packaging Type | Tray |
| Diameter (Metric) Outer | 27 mm |
| Color | White |
| Diameter (English) Outer | 1.06 in. |
| Volume (Metric) | 20 mL |
| Material | HDPE |
| Diameter (English) Inner Neck | 0.5 in. |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 2.4 in. |
Fisherbrand™ 9 mm Glass Screw Thread Vials
Fisherbrand™ 9 mm screw thread vials feature a wide neck opening which allows for easy filling. Available with marking spot and graduation marks for convenient sample identification.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Glass |
| Product Type | Screw Thread Autosampler Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Level 3 High Performance Applications
Use these 6, 10, and 20 mL SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Performance Level 3, for your volatile gas analyses.
| Product Type | Crimp Top Headspace Vial |
|---|---|
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 3 |
| Material | Clear Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 20 mm |