Pipettes
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Finnpipette™ F2 Variable Volume Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Meet the challenges of highly demanding applications where robustness and durability are essential with the sleek, rugged design of these fully autoclavable pipettes.
| Type | Variable Volume Pipette |
|---|---|
| Description | Finnpipette F2 |
| Number of Channels | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Finnpipette™ F2 |
Eppendorf Research™ plus, Mechanical Single-Channel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Adapt for specific liquids or other external conditions with these ultra-light fully autoclavable pipettes. Pipettes feature a spring loaded tip cone, a secondary adjustment option and an improved volume display.
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Type | Single-Channel Adjustable Volume Pipettes |
| Number of Channels | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Display | Digital |
| Product Line | Research Plus |
Fisherbrand™ Electronic Pipette
Electronic Pipette with real-time graphical interface.
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Width (English) | 6.26 in. |
| Plug Type | Universal |
| Recharge Time | 3 hr. |
| For Use With (Application) | Dispensing Liquid from 0.5 μL to 5 mL |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Number of Speeds | 2 |
| Functional Range | 3.88 Wh |
| Includes | Pipette, Lithium-ion Battery, Charger, Instruction Manual, Calibration Report, Tool Kit, Grease Container, Tips |
| Voltage | 100/240 V |
| Amperage | 150 mA |
| Certifications/Compliance | IEC 61326-1:2020, IEC 61010-1:2010/AMD1:2016/COR1:2019, IEC 63000:2018, ISO 8655-2, ISO 8655-6 |
| Height (English) | 4.72 in. |
| Disposable | Reusable |
| Height (Metric) | 120 mm |
| Electrical Requirements | 220 W |
| Warranty | 3 Years |
| For Use With | Universal Pipette Tip |
| Temperature (English) Operating | 250°F |
| Color | Natural |
| Quantity | 1 Pipette |
| Material | Polycarbonate ABS |
| Sterility | Non-sterile |
| Battery Type | Lithium-ion Battery |
| Compatible Tips | Universal |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature (Metric) Operating | 121°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Display | Digital LED |
| Programmability | Yes |
Fisherbrand™ Ergo-Fit™ Pipette
Ergo-Fit contoured shape pipet with adjustable hook fits hand like a glove.
| Grip Type | Ergonomic |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Type | Pipette |
| For Use With | Pipette Tips |
| Number of Channels | 1 |
| Color | Blue |
| Material | Polycarbonate ABS |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
| Product Line | Ergo-Fit |
Fisherbrand™ Elite Pipette Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Kit provides four adjustable-volume pipettes and a stand.
Fisherbrand™ Elite™ Adjustable-Volume Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Extremely low plunger forces work longer without fatigue and reduce the risk of RSI.
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Warranty | 3 Years |
| Secure Tip Attachment | Soft touch tip ejection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Elite |
Fisherbrand™ Elite™ Variable Volume, Multichannel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
New, improved ergonomic design provides newly designed finger rest and index finger and hand support for maximum comfort
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Type | Variable Volume Pipette |
| For Use With | SureOne Pipette Tip |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Elite |
Gilson™ PIPETMANTM Multichannel Trade-In PROMO
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Send in your used or broken pipettes and save on select Gilson models. All used brands and models qualify and a pre-postage bag will be included with the order. Refurbished pipettes will be donated to Seeding Labs, who distributes to labs and universities around the world who need it most.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 38 mm |
| Dispensing Speed | Manual |
| Warranty | 3 Years |
| Description | Adjustable Volume |
| Width (English) | 5.98 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Metal Ejector |
| Width (Metric) | 152 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Manual Air Displacement Pipette |
| Compatible Tips | Diamond Tips |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Height (English) | 1.5 in |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ MyPIPETMANTM Enterprise Single Channel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Enterprise pipettes combine reliability, ergonomics, and personalization options to ensure efficiency and answer your ranging pipetting needs.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Width (English) | 4.25 in |
| Color | Assorted |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Textured |
| Type | Mechanical Pipette |
| Number of Channels | 1 |
| Compatible Tips | Diamond Tips, Amplipur Tips |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | MyPipetman |
Gilson™ MyPIPETMANTM Enterprise Multichannel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Enterprise pipettes combine reliability, ergonomics, and personalization options to ensure efficiency and answer your ranging pipetting needs.
| Grip Type | Textured |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Dispensing Speed | Manual |
| Type | Mechanical Pipette |
| Width (English) | 5.98 in |
| Compatible Tips | Diamond Tips, Amplipur Tips |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
| Product Line | MyPipetman |
Gilson™ MyPIPETMANTM Select Multichannel
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ergonomic, safe, and reliable, MyPIPETMANTM Select offers volume setting choice and optional handle personalization for optimal use in various protocols.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| Width (English) | 5.98 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic, Textured |
| Type | Multichannel Adjustable Volume Pipette |
| Compatible Tips | PIPETMAN DIAMOND Tips |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | MyPipetman |
Invitrogen™ Neon™ NxT Electroporation System 8-Channel Upgrade Package
The Neon NxT Electroporation System 8-Channel Upgrade Package is available for the Neon NxT Electroporation System with 1-Channel Pipette.
Gilson™ Multichannel PipetmanTM L Pipetter Trade-in Promotion
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for performance and comfort, PipetmanTM L Multichannel Pipette comes in a comprehensive range of models, adapted to your needs in the lab. Comfortable, precise, accurate, and reliable, offers optimized performance across channels for uniform sample delivery.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| For Use With | Pipette Tips |
| Width (English) | 5.98 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Multichannel Pipette |
| Compatible Tips | Diamond™ D200 Tips |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman L |
Gilson™ MyPIPETMANTM Select Single Channel
Ergonomic, safe, and reliable, MyPIPETMANTM Select offers volume setting choice and optional handle personalization for optimal use in various protocols.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Width (English) | 4.25 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic, Textured |
| Type | Manual Air Displacement Pipette |
| Number of Channels | 1 |
| Compatible Tips | PIPETMAN DIAMOND Tips |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | MyPipetman |