Pipettes
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Finnpipette™ F2 Variable Volume Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Meet the challenges of highly demanding applications where robustness and durability are essential with the sleek, rugged design of these fully autoclavable pipettes.
| Type | Variable Volume Pipette |
|---|---|
| Description | Finnpipette F2 |
| Number of Channels | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Finnpipette™ F2 |
Eppendorf Research™ plus, Mechanical Single-Channel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Adapt for specific liquids or other external conditions with these ultra-light fully autoclavable pipettes. Pipettes feature a spring loaded tip cone, a secondary adjustment option and an improved volume display.
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Type | Single-Channel Adjustable Volume Pipettes |
| Number of Channels | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Display | Digital |
| Product Line | Research Plus |
Fisherbrand™ Elite Pipette Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Kit provides four adjustable-volume pipettes and a stand.
Fisherbrand™ Elite™ Variable Volume, Multichannel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
New, improved ergonomic design provides newly designed finger rest and index finger and hand support for maximum comfort
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Type | Variable Volume Pipette |
| For Use With | SureOne Pipette Tip |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Elite |
Fisherbrand™ Electronic Pipette
Electronic Pipette with real-time graphical interface.
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Width (English) | 6.26 in. |
| Plug Type | Universal |
| Recharge Time | 3 hr. |
| For Use With (Application) | Dispensing Liquid from 0.5 μL to 5 mL |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Number of Speeds | 2 |
| Functional Range | 3.88 Wh |
| Includes | Pipette, Lithium-ion Battery, Charger, Instruction Manual, Calibration Report, Tool Kit, Grease Container, Tips |
| Voltage | 100/240 V |
| Amperage | 150 mA |
| Certifications/Compliance | IEC 61326-1:2020, IEC 61010-1:2010/AMD1:2016/COR1:2019, IEC 63000:2018, ISO 8655-2, ISO 8655-6 |
| Height (English) | 4.72 in. |
| Disposable | Reusable |
| Height (Metric) | 120 mm |
| Electrical Requirements | 220 W |
| Warranty | 3 Years |
| For Use With | Universal Pipette Tip |
| Temperature (English) Operating | 250°F |
| Color | Natural |
| Quantity | 1 Pipette |
| Material | Polycarbonate ABS |
| Sterility | Non-sterile |
| Battery Type | Lithium-ion Battery |
| Compatible Tips | Universal |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature (Metric) Operating | 121°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Display | Digital LED |
| Programmability | Yes |
Fisherbrand™ Elite™ Adjustable-Volume Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Extremely low plunger forces work longer without fatigue and reduce the risk of RSI.
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Warranty | 3 Years |
| Secure Tip Attachment | Soft touch tip ejection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Elite |
Fisherbrand™ Ergo-Fit™ Pipette
Ergo-Fit contoured shape pipet with adjustable hook fits hand like a glove.
| Grip Type | Ergonomic |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Type | Pipette |
| For Use With | Pipette Tips |
| Number of Channels | 1 |
| Color | Blue |
| Material | Polycarbonate ABS |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
| Product Line | Ergo-Fit |
Socorex Acura™ Single-Channel Variable Volume Micropipetters from DWK Life Sciences™
Swift-set calibration requires no additional tools, reduces downtime
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Type | Variable Volume Micropipette |
| Warranty | 3 Years |
| Number of Channels | 1 |
| Secure Tip Attachment | JusTip™ adjustable tip ejection |
| Certifications/Compliance | CE, IVD 98/79 EEC |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Acura |
Socorex Acura 810 1:10 Diluter Pipette from DWK Life Sciences™
Two pre- calibrated fixed volumes, 0.1mL and 1mLand — no setting required
Gilson™ PIPETMAN™ Classic Pipette Trade-In PROMO
Send in your used or broken pipettes and save on select Gilson models. All used brands and models qualify and a pre-postage bag will be included with the order. Refurbished pipettes will be donated to Seeding Labs, who distributes to labs and universities around the world who need it most.
| Grip Type | Ergonomic |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Dispensing Speed | Manual |
| Number of Channels | 1 |
| Material | PVDF, Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman Classic |
Gilson™ MyPIPETMANTM Select Single Channel Pipette
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The MyPIPETMANTM Select Single Channel Pipette is ergonomic, safe, and reliable with a volume setting choice for optimal use in various protocols.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Width (English) | 4.25 in |
| Color | Assorted |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic, Textured |
| Type | Mechanical Pipette |
| Number of Channels | 1 |
| Compatible Tips | Diamond Tips, Amplipur Tips |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | MyPipetman |
Sartorius Proline™ Plus Single-Channel Mechanical Pipetter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to offer comfort and quality for everyday manual pipetting. Sartorius Proline™ Plus Single-Channel Mechanical Pipetter combines durable construction with ease of use, plus the widest range of pipettes for various users and applications. Available with volume ranges from 0.1μL to 10mL.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Finger Style | Ergonomic |
| Warranty | 2 Years |
| For Use With | Minimised Risk of Contamination with Safe Cone Filters and Full Autoclavability |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Minimised risk of contamination with safe cone filters and full autoclavability |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Number of Channels | 1 |
| Certifications/Compliance | ISO 9001/13485, ISO 14001 |
| UV Monitoring | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | Yes |
| Programmability | No |
| Product Line | Proline |
Sartorius Proline™ Plus Single-Channel Mechanical Pipette, Trade-In
Upgrade your pipetting with unbeatable prices. For a limited time, you can get up to 35% savings on PROLINE Plus Single-Channel Mechanical Pipetters.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Finger Style | Ergonomic |
| Warranty | 2 Years |
| For Use With | Minimised Risk of Contamination with Safe Cone Filters and Full Autoclavability |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Minimised risk of contamination with safe cone filters and full autoclavability |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Number of Channels | 1 |
| Model | Mechanical Pipettes |
| Certifications/Compliance | CE |
| UV Monitoring | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | Yes |
| Programmability | No |
| Product Line | Proline |
Gilson™ PIPETMAN™ Classic Pipet
The PIPETMAN Classic line, the world standard in pipetting, offers a wide range of continuously adjustable air-displacement pipettes suited for aqueous solutions of moderate viscosity and density.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 12 cm |
| Dispensing Speed | Manual |
| Width (English) | 12.01 in. |
| Length (Metric) | 36.5 cm |
| Length (English) | 14.37 in. |
| Material | Polypropylene |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Number of Channels | 1 |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Height (English) | 4.72 in. |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman Classic |