Scales
Filtered Search Results
OHAUS™ T72xW Indicator
T72xW Indicator is an advanced performance stainless steel indicator with external device control capabilities.
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 36 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
| Weight (Metric) | 9 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Height (Metric) | 37 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 48 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Width (Metric) | 45 cm |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 11 kg |
OHAUS™ Valor™ 4000 Compact Food-Processing Bench Scales
Legal for trade food scale with touchless operations and fast speed. The Ohaus Valor 4000 Compact Food-Processing Bench Scale provides precise measurements in any environment requiring important approvals and certifications.
| Electrical Requirements | 100/220 VAC 50/60 Hz |
|---|---|
| Keypad Type | Four mechanical switches with polycarbonate overlay |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | ≤0.5 sec. |
| Sensor Types | Rear side for tare function |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Width (English) Pan | 7.5 in. |
| Range | 4% to 20% of Capacity |
| Battery Type | Built-in internal rechargeable lead acid battery |
| Protection Class | IPX8 Washdown |
| Depth (Metric) Pan | 24.2 cm |
| Type | Food Processing Bench Scale |
| Depth (English) Pan | 9.5 in. |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 256 x 121 mm |
| Battery Life | 50 hours of continuous use with 12-hour full charge |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LED |
| Width (Metric) Pan | 19 cm |
| Voltage | 100/220 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Indicator
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Indicator is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications including production, processing, and packaging.
| Protection Class | IP68 immersion/IP69K washdown |
|---|---|
| Type | Bench Scales |
| Legal for Trade | Class III/IIIL/IIIHD |
| Display Type | Backlit LCD |
OHAUS™ Ranger™ Count 4000 Counting Scale
For variety of industrial weighing, counting, and measurement needs
| Width (English) | 12.4 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (Metric) | 31.5 cm |
| Dimensions (LxW) Platform | 22.5 x 30 cm |
| Includes | Stainless steel platform, sealed front panel, menu lockswitch, up front level indicator, adjustable leveling feet, selectable environmental and auto-print settings, stability indicator, overload and underload indicators, low battery indicator, auto shut-o |
| Battery Life | 210 hours continuous use with 12 hour recharge time |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | 3 Window, LCD with White Backlight, 6-digit, 7-segment |
| Voltage | 100/240 VAC |
| Connection Type | Standard RS232 with optional Ethernet, second RS232 and USB |
| Weight (Metric) | 5.9 kg |
| Height (English) | 4.8 in. |
| Height (Metric) | 12.2 cm |
| Construction | Stainless steel platform, Die cast aluminum housing |
| Keypad Type | 8 function, 12 numeric mechanical keys |
| Automation Interface | Built-in RS232, optional 2nd platform, 2nd RS232, USB, Ethernet |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | Die-cast Sealed Metal Housing and Slip-resistant Rubber Feet |
| Calibration | External, with user-selectable calibration weight |
| Range | Zero range: 4% or 20% of full scale capacity; Tare range: Full capacity by subtraction |
| Battery Type | Internal rechargeable lead acid battery |
| Type | Ranger™ Count 4000 Count Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 32.7 x 31.5 x 12.2 cm (12.9 x 12.4 x 4.8 in.) |
| Frequency | 50/60 Hz internal universal power supply |
| Weight (English) | 13 lb. |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Weighing Modes | kg, lb, g, oz, lb:oz |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
| Weight (Metric) | 10 kg |
OHAUS Courier 3000 Series Shipping Scale
The Courier 3000 Series shipping scales’ intuitive, user-friendly interfaces, bright displays, and low-profile steel construction ensure durability and reliability from offices to warehouses to even veterinary offices (the Courier 3000 is effective for weighing small animals). Versatile and effective.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 24 x 31.5 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Width (Metric) | 78 cm |
| Dimensions (L x W) | 24 x 24 in. |
OHAUS™ Defender™ 3000 Washdown i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 Washdown i-D33 Bench Scale is ideal for general weighing, simple counting and checkweighing applications in damp environments, or when washdown cleaning is required.
| Protection Class | IP66 |
|---|---|
| Battery Life | 100 hr. |
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | AC Power (Included), Rechargeable Battery (Included) |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Length (Metric) | 117 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Width (Metric) | 78 cm |
| Weight (Metric) | 52 kg |
OHAUS™ Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale features a simple, yet rugged tubular-frame base design and indicators with tactile keys, multicolor backlit LCD display, AC or battery operation, and flexible mounting capabilities.
| Battery Life | 100 hr. (Rechargeable Battery), 360 hr. (Disposable Batteries) |
|---|---|
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | Rechargeable, Disposable |
OHAUS™ Ranger™ 7000 Compact Scales
Get the weighing scale with the highest resolution, largest display and largest memory library of any industrial bench scale in the Ohaus portfolio. The Ohaus Ranger™ 7000 Compact Scale has a sturdy industrial and modular design that supports flexible and heavy-duty use.
| Protection Class | IP54 |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 VAC 50/60 Hz Universal Power Supply, rechargeable lithium battery (Optional) |
| Construction | Stainless Steel Platform, Die Cast Housing |
| Display Type | LCD |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Range | 2% or 10% of Capacity |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides