Electronic Toploading Balances
- (9)
- (18)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (31)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (21)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (25)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (15)
- (3)
- (1)
- (19)
- (10)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (3)
- (19)
- (1)
- (4)
- (1)
- (37)
- (8)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (3)
- (16)
- (2)
- (6)
- (5)
- (1)
- (22)
- (46)
- (43)
- (73)
- (65)
- (12)
- (65)
- (32)
- (15)
- (65)
- (57)
- (11)
- (35)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (88)
- (4)
- (3)
- (4)
- (95)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (23)
- (103)
- (9)
- (18)
- (3)
- (51)
- (3)
- (19)
- (4)
- (3)
- (1)
- (112)
- (106)
- (48)
- (64)
Filtered Search Results
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100 to 240 VAC (±10%) |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balances |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
OHAUS™ PR Series Electronic Balance
Optimized design for routine weighing applications in your workplace.
| Includes | ABS top housing, removable stainless steel pan, glass draftshield with sliding top door (on 4 and 3 decimal place models), integrated weigh-below-hook, security bracket, calibration lock, user-selectable environmental filters and brightness settings, auto-tare, auto-dim, user-selectable span calibration points, software lockout and reset menu, user-selectable communication settings and data print options, user-definable project and user IDs, software overload/underload indicator, stability indicator. |
|---|---|
| Height (Metric) | 28 cm |
| Electrical Requirements | AC Adapter (included) |
| Type | External Calibration |
| Length (Metric) | 32 cm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | RS-232 port, or via USB or Ethernet through an interface kit |
| Stabilization Time | 2 Seconds |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications/Compliance | Metrology: NIST Handbook 44; Canada Weights and Measures Regulations, Product Safety: IEC/EN 61010-1; CAN/CSA C22.2 61010-1; UL 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic Environments; FCC Part 15 Class A; Canada ICES-003 Class A, Compliance Marks: CSA |
| Width (Metric) | 21 cm |
| Weight (Metric) | 5 kg |
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance PROMO
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 V (±10%) |
| Type | Internal Calibration |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balance |
| Material | Glass, PBT, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
Sartorius Entris™ II Advanced Precision Balances
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Over 38 different models offer various benefits such as real-time level support, integrated protection systems, CalAuditTrail, a graphic touch display, and 13 built-in application programs
| Type | Balance |
|---|---|
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin; USB UTL; USB Device |
| Amperage | 0.2 A |
| Model | Electronic Precision Balance |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Glass, PBT, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CE Certificate, CSA for Canada |
Ohaus™ Explorer™ Analytical Balance, NTEP Certified
Delivers accurate results within seconds, improving operator efficiency, productivity and throughput.
Sartorius Secura™ Standard Laboratory Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce your risk with integrated and intelligent protection systems. Sartorius Secura™ standard laboratory scales provide highly accurate weighing results with maximum operating convenience. The range of scales features weighing capacities from 21g to 6,100g.
| Type | Balance |
|---|---|
| Leveling | Real-time level support |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | mini USB |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | GLP, GMP |
Sartorius Cubis™ II Precision High-Capacity Balance, MCE User interface - PROMO
Cubis™ II Precision High-Capacity Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
OHAUS™ SCOUT™ SJX/E Class II and III Legal-for-Trade Portable Balances
Designed for a wide range of Legal-for-Trade applications, the balances are ideal for weighing in precious commodities of all forms.
| Electrical Requirements | AC adapter (included) or 4 AA batteries (not included) |
|---|---|
| Leveling | Up Front level bubble |
| Warranty | 1 Year |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | RS232, USB Host, USB Device, Ethernet or Bluetooth (available as accessories) |
| Weight (English) | 2.2 lb. |
| Material | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| Certifications/Compliance | Product Safety: IEC/EN 61010-1; CAN/CSA C22.2 No. 61010-1; UL Std. No. 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B; FCC Part 15 Class B; Industry Canada ICES-003 Class B |
| Weighing Modes | Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Check Weighing, Totalization, Density Determination, Display Hold |
| Weight (Metric) | 1 kg |
OHAUS™ Adventurer™ Precision Balances
Strikes the ideal balance between inventive features and functional, uncomplicated weighing capabilities
OHAUS™ Explorer™ Precision Balances
The Explorer has risen to the next level of ingenuity; expanding on its modern features and design to offer unmatched functionality.
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Depth (English) | 15.5 in. |
| Width (English) | 9.1 in. |
| Automation Interface | Touch screen |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel, Glass |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Sensitivity Drift | 1.5ppm/°C |
| Includes | Automatic draft shield 3 door, internal (AutoCal) |
| Type | Precision Balance |
| Format | Gram, milligram, kilogram, carat, ounce, troy ounc |
| Display Type | Color Graphic |
| Depth (Metric) | 39.3 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | RS-232, USB, Optional Ethernet or 2nd RS232 |
| Amperage | 0.6 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Certifications/Compliance | NIST, AM-5847, IEC/EN 61010-1:2010, CAN/CSA-C22.2, |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
OHAUS™ Explorer NTEP Series Precision Balance
The Explorer Series of precision balances combine modern features and design elements to offer unmatched functionality in a line of high-performance balances. These smart and intuitive balances simplify even the most complex laboratory measurements.
| Electrical Requirements | AC Adapter (Included) |
|---|---|
| Type | Toploading Balances |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | Ethernet (Available as an Accessory); USB (Included); RS232 (Included) |
| Certifications/Compliance | NTEP Measurment Canada |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (3-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Includes | Balance, Accessories, Power supply, Manual, Factory test report |
|---|---|
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
| Type | Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | Draft shield A: Motorized |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Width (Metric) | 240 mm |
OHAUS™ Navigator™ Portable Balance
Rugged, multi-purpose balances for a wide range of general weighing applications
| Includes | ABS housing, stainless steel pan, transportation lock, menu and calibration lockswitch, slip-resistant and adjustable feet, leveling bubble, mechanicaland software overload/underload protection, stability indicator, low battery indicator, auto shut-off, user-selectable print options, user-selectablecommunication settings |
|---|---|
| Electrical Requirements | 110/120 V |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | AC or battery |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications/Compliance | Product Safety: IEC/EN 61010-1,Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic environments; FCC Part 15 Class B; Canada ICES-003, CE; RCM |
| Weight (Metric) | 1 kg |
OHAUS™ Scout™ SKX Portable Balances
Offers superior overload protection in a sleek, low profile and stackable design.
| Type | Portable Balance |
|---|---|
| Legal for Trade | No |
| Display Type | LCD |
| Automation Interface | Mechanical keys |
| Material | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| For Use With (Application) | Ideal for education-specific weighing applications |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Precision Balance, Standard Weigh Pan
Excellence XPR Precision Balances provide FACT automatic adjustment, leveling guidance, LabX software compatibility and exceptional user management within the detachable 7-inch color touchscreen. The SmartPan Pro weigh pan design eliminates air current risks and increases repeatability accuracy.
| Readability | 0.1 g |
|---|---|
| Display Type | Color Graphic |
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |