Electronic Toploading Balances
- (9)
- (18)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (31)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (21)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (25)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (15)
- (3)
- (1)
- (19)
- (10)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (3)
- (19)
- (1)
- (4)
- (1)
- (37)
- (8)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (3)
- (16)
- (2)
- (6)
- (5)
- (1)
- (22)
- (46)
- (43)
- (73)
- (65)
- (12)
- (65)
- (32)
- (15)
- (65)
- (57)
- (11)
- (35)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (88)
- (4)
- (3)
- (4)
- (95)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (23)
- (103)
- (9)
- (18)
- (3)
- (51)
- (3)
- (19)
- (4)
- (3)
- (1)
- (112)
- (106)
- (48)
- (64)
Filtered Search Results
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100 to 240 VAC (±10%) |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balances |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
Sartorius Cubis II MTS Balance
The combinability of the display unit, weighing module, draft shield, software packages for various applications and functions and a comprehensive range of accessories allows the individual adaptation of the Cubis™ II balance to all weighing tasks.
| Electrical Requirements | 00 to 240 VAC (±10%) |
|---|---|
| Type | Balance |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin |
| Model | Cubis II MTS Balance |
OHAUS™ Compass™ Cx Compact Scale
Designed for energy efficient weighing in labs, classrooms or the field.
| Includes | Stainless steel pan, AA batteries |
|---|---|
| Height (Metric) | 41 mm |
| Type | Compact Scale |
| Length (Metric) | 201 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Width (Metric) | 135 mm |
| Weight (Metric) | 0.51 kg |
METTLER TOLEDO™ Excellence XSR Precision Balance, Standard Weigh Pan
Excellence XSR Precision Balances provide consistently reliable and accurate results. Easily navigate the 4.5 inch user-friendly touchscreen to save weighing methods and view recent results in the digital notepad. Compatible with our LabX software for secured data handling and customized reports.
| Readability | 0.1 g |
|---|---|
| Display Type | Color Graphic |
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
OHAUS™ Adventurer™ Precision Balances
Strikes the ideal balance between inventive features and functional, uncomplicated weighing capabilities
Sartorius NTEP Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
NTEP-Certified Secura™ Precision Balance Int. Calibration
| Electrical Requirements | 100 - 240 V∼, - 10%; +10%, 50 - 60 Hz, 0.2 A |
|---|---|
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | Mini USB |
| Model | NTEP Precision Balance |
| Material | Glass, Acetone, stainless steel |
| Certifications/Compliance | NTEP-Certified |
OHAUS™ Adventurer™ Precision Balances
Stable, accurate and fast operating balance for optimal weighing results in routine laboratory work.
| Electrical Requirements | AC Adapter Input: 100-240 VAC 50-60 Hz 0.3AAC Adap |
|---|---|
| Type | Toploading Balances |
| Display Type | Color Graphic |
| Connection Type | RS-232, USB device, USB host |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
OHAUS™ Adventurer™ Precision Balance
Adventurer™ Precision Balance strikes the ideal balance between inventive features and functional, uncomplicated weighing capabilities.
| Display Type | Color Touchscreen |
|---|---|
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Material | Metal Base, ABS Top Housing, Stainless Steel Pan |
| Certifications/Compliance | Metrology: OIML R76, EN 45501 (Class I, nmax 320000, Class II, nmax 52000), Product Safety: EN 61010-1, IEC 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC 61326-1, EN 61326-1 (Emissions Class B, Immunity Industrial Requirements), GLP/GMP Compliant |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Check |
OHAUS™ Scout™ STx Portable Balances
Ideal for laboratory and industrial applications, the OHAUS Scout features an easy-to-navigate color touchscreen display and a slim design that allows stackable storage
| Electrical Requirements | AC adapter (included) or 4 AA batteries (not inclu |
|---|---|
| Type | Portable Balance |
| Display Type | LCD Touchscreen |
| Connection Type | RS-232, USB Host, USB Device, Ethernet or Bluetooth |
| Material | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| Weight (Metric) | 1 kg |
METTLER TOLEDO FE Standard Precision Portable Balance
Standard FE Precision Portable Balances are highly accurate, efficient, simple to operate, and designed with robust construction for proven long-lasting performance. Intuitive onscreen guidance within the LCD hybrid touchscreen allows you to easily navigate through 9 built-in applications.
| Type | Precision Balance |
|---|---|
| Display Type | LCD Touchscreen |
| Stabilization Time | 1 s |
Sartorius Entris™ II Advanced Precision Balances
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Over 38 different models offer various benefits such as real-time level support, integrated protection systems, CalAuditTrail, a graphic touch display, and 13 built-in application programs
| Type | Balance |
|---|---|
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin; USB UTL; USB Device |
| Amperage | 0.2 A |
| Model | Electronic Precision Balance |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Glass, PBT, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CE Certificate, CSA for Canada |
Sartorius Cubis™ II Precision High-Capacity Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Type | High Capacity Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
| Weight (Metric) | 15.8/17.1 kg |
OHAUS™ Explorer NTEP Series Precision Balance
The Explorer Series of precision balances combine modern features and design elements to offer unmatched functionality in a line of high-performance balances. These smart and intuitive balances simplify even the most complex laboratory measurements.
| Electrical Requirements | AC Adapter (Included) |
|---|---|
| Type | Toploading Balances |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | Ethernet (Available as an Accessory); USB (Included); RS232 (Included) |
| Certifications/Compliance | NTEP Measurment Canada |
OHAUS™ Navigator™ Portable Balance
Rugged, multi-purpose balances for a wide range of general weighing applications
| Includes | ABS housing, stainless steel pan, transportation lock, menu and calibration lockswitch, slip-resistant and adjustable feet, leveling bubble, mechanicaland software overload/underload protection, stability indicator, low battery indicator, auto shut-off, user-selectable print options, user-selectablecommunication settings |
|---|---|
| Electrical Requirements | 110/120 V |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | AC or battery |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications/Compliance | Product Safety: IEC/EN 61010-1,Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic environments; FCC Part 15 Class B; Canada ICES-003, CE; RCM |
| Weight (Metric) | 1 kg |
OHAUS™ Scout™ SKX Portable Balances
Offers superior overload protection in a sleek, low profile and stackable design.
| Type | Portable Balance |
|---|---|
| Legal for Trade | No |
| Display Type | LCD |
| Automation Interface | Mechanical keys |
| Material | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| For Use With (Application) | Ideal for education-specific weighing applications |