Research Animal Foods
Food for laboratory animals in a variety of types, sizes, and caloric intake for the dietary needs of lab animals; includes grain-based, high fat, vitamin fortified, liquid diets, mineral mixes, yeasts, oils, and others.
Product Type
- (38)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
64
results
| Format | Solid |
|---|---|
| Product Type | Yeast-Torula |
MP Biomedicals™ Vanderzant Modification Vitamin Mixture for Insects
Animal-derived component free vitamin mixture developed for use in insect cell culture.
| Components | a-Tocopherol 8 g/k g, Ascorbic Acid 270 g/k g, Biotin 20 mg/kg, Calcium Pantothenate 1 g/k g, Choline Chloride 50 g/k g, Crystalline Folic Acid 250 mg/kg, Inositol 20 g/k g, Niacinamide 1 g/k g, Pyridoxine Hydrochloride 250 mg/kg, Riboflavin 500 mg/kg, Thiamine Hydrochloride 250 mg/kg, Vitamin B12 Trituration in Mannitol 2 g/k g Q.S. with Dextrose |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Vanderzant Vitamin mixture for insects is an animal-derived component free Vitamin mixture developed or use in insect cell culture |
| Species | Insects |
MP Biomedicals™ AIN-76 Vitamin Mixture
AIN-76 Vitamin Mixture is a basic component of animal diets for maintaining mice and rat colonies in the research lab.
| Components | Protein 95%, Moisture 5%, Fat 1.5%, Lactose 0.2%, Ash 2.1%, pH (10% Solution) 4.6 to 5.1, Free Acids 0.2% |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Used in different animal diet, blocking agen in immunochemistry |
| Species | Rat |
| Components | Calcium Phosphate Dibasic 500 g, Sodium Chloride 74 g, Potassium Citrate Monohydrate 220 g, Potassium Sulfate 52 g, Ma gnesium Oxide 24 g, Man ganese Carbonate 3.5 g, Ferric Citrate 6 g, Zinc Carbonate 1.6 g, Cupric Carbonate 0.3 g, Potassium Iodate 0.01 g, Sodium Selenite 0.01 g, Chromium Potassium Sulfate 0.55 g, Sucrose, finely powdered 118 g |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| Species | Rat, Mouse |
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Torula Yeast is a common flavoring additive in processed foods such as chips, seasoning blends and crackers, also used in pet foods, in beekeeping and as an attractant in traps designed to control olive flies |
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Source of B-complex Vitamins, Chromium and Selenium, also used to bake bread, ferment wine, beer and Ethanol production |
| Species | S. cerevisiae |
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Used as a supplement for cell culture and in numerous cellular processes |
| Components | Crude Protein & gt;48%, Crude Fat & gt;0.5%, Crude Fiber <3.5% |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Used in animal research diet |
MP Biomedicals™ Fat Diet, High Saturated Fat, Powder
Used to induce obesity and high cholesterol in the mice.
| Components | Casein Purified High Nitro gen 20%, DL-Methionine 0.3%, Sucrose 30.58%, Corn Starch 20%, Coconut Oil Hydro genated 20%, Alphacel, Non Nutritive Bulk 5%, DL-a-Tocopherol Powder 0.12%, AIN-76 Mineral Mix Plus MP Vitamin Diet Fortification Mixture 1.2X Normal |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | To induce obesity and high cholesterol in the Mice |
MP Biomedicals™ Casein, Vitamin Tested, 30 Mesh
Used as cheese, food additive and binder for safety matches.
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Casein |
| Color | Yellow |
| Storage Requirements | Store at room temperature (15°C to 30°C) |
| For Use With (Application) | Used as cheese, food additive and binder for safety matches |
| Components | Carbohydrate 77.1%, Protein 8%, Fat 2.3%, Fiber 0.8%, Water 11.1% |
|---|---|
| Format | Granules |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Used as pet nutrition and natural pet food |
| Format | Flakes |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | In molecular biology, wheat germ extract is used to carry out in-vitro translation experiments, as the plant embryo contains all the macromolecular components necessary for translating mRNA into amino Acids, but contains relatively low levels of its own mRNA |