Research Animal Foods
Food for laboratory animals in a variety of types, sizes, and caloric intake for the dietary needs of lab animals; includes grain-based, high fat, vitamin fortified, liquid diets, mineral mixes, yeasts, oils, and others.
Product Type
- (43)
- (16)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
62
results
| Format | Solid |
|---|---|
| Product Type | Diet Supplement |
| Components | Calcium Carbonate 35.7%, Monopotassium Phosphate 19.6%, Potassium Citrate Monohydrate 7.078%, Sodium Chloride 7.4%, Potassium Sulfate 4.66%, Ma gnesium Oxide 2.4%, Ferric Citrate 0.606%, Zinc Carbonate 0.165%, Man ganese Carbonate 0.063%, Copper Carbonate 0.03%, Potassium Iodate 0.001%, Sodium Selenate, Anhydrous 0.00103%, Ammonium Molybdate.4H2O 0.000795%, Sodium Metasilicate.9H2O 0.145%, Chromium Potassium Sulfate.12H2O 0.0275%, Lithium Chloride 0.00174%, Boric Acid 0.008145%, Sodium Fluoride 0.00635%, Nickel Carbonate 0.00318%, Ammonium Vanadate 0.00066%, Powdered Su gar 22.1% |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15 to 30°C |
| For Use With (Application) | Growth, pregnancy and lactational phases of Rodents |
| Species | Rodent |
| Components | Calcium Carbonate 54.3%, Ma gnesium Carbonate 2.5%, Ma gnesium Sulfate.7H2O 1.6%, Sodium Chloride 6.9%, Potassium Chloride 11.2%, Potassium Phosphate Monobasic 21.2%, Ferric Phosphate 2.050%, Potassium Iodide 0.008%, Man ganese Sulfate.H2O 0.035%, Sodium Fluoride 0.1%, Aluminum Potassium Sulfate 0.017%, Copper Sulfate.5H2O 0.09% |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Formulating animal research diets |
| Product Type | Animal Diet |
|---|---|
| Storage Requirements | Room Temperature |
| For Use With (Application) | Research animal diet |
| Components | Protein (N x 6.25) 92%, Moisture 6%, Ash 4.1%, Fat (PE extract) 0.8%, Fiber (crude) 0.25%, Calcium 0.15%, Phosphorus 0.8%, Sodium 1.3%, Potassium 0.05%, Particle Size 90% through 100 mesh, pH (water slurry) 7.1, Standard Plate Count <10000/g, Salmonella Ne gative, Yeast-Mold <100/g, Trypsin Inhibitor 4.9 to 7.3 mg/g protein |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Soy Protein isolated used in preparing animal research diets |
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Torula Yeast is a common flavoring additive in processed foods such as chips, seasoning blends and crackers, also used in pet foods, in beekeeping and as an attractant in traps designed to control olive flies |
MP Biomedicals™ Casein Hydrolysate Enzymatic, Soluble, Powder
Soluble; NZ Amine A ; Peptone from casein
| Components | Moisture 3.5%, Amino N/Total N 50.3%, Chloride 0.8%, Iron <50 ppm, Solubility 25 g/L, Total Nitro gen 12.8%, Sodium 2.8%, Calcium 0.1%, pH (2% solution) 6.6, Ammonia 0.9 |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Casein Hydrolysate Enzymatic is recommended for use as animal diet, also recommended for the production of media for the growth of Charon phage and other lambda phages |
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Source of B-complex Vitamins, Chromium and Selenium, also used to bake bread, ferment wine, beer and Ethanol production |
| Species | S. cerevisiae |
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Used as a supplement for cell culture and in numerous cellular processes |
| Components | Crude Protein & gt;48%, Crude Fat & gt;0.5%, Crude Fiber <3.5% |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Used in animal research diet |
MP Biomedicals™ Casein, Vitamin Tested, 30 Mesh
Used as cheese, food additive and binder for safety matches.
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Casein |
| Color | Yellow |
| Storage Requirements | Store at room temperature (15°C to 30°C) |
| For Use With (Application) | Used as cheese, food additive and binder for safety matches |
| Components | Carbohydrate 77.1%, Protein 8%, Fat 2.3%, Fiber 0.8%, Water 11.1% |
|---|---|
| Format | Granules |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Used as pet nutrition and natural pet food |
| Format | Flakes |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | In molecular biology, wheat germ extract is used to carry out in-vitro translation experiments, as the plant embryo contains all the macromolecular components necessary for translating mRNA into amino Acids, but contains relatively low levels of its own mRNA |