Gel Imaging and Documentation Systems
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (6)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (8)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (4)
- (5)
- (3)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ iGlow™ Gel Documentation System
The Invitrogen iGlow Gel Documentation System is a flexible and intuitive imaging platform that supports fast and easy nucleic acid and protein gel imaging across a diverse range of gel formats, offering researchers flexibility in sample preparation and simplicity in imaging.
| Type de produit | Gel Documentation System |
|---|
Invitrogen™ iBright™ CL750 Imaging System
Capture western blot and gel images and analyze data efficiently and easily with the Invitrogen iBright CL750 Imaging System.
Invitrogen™ iBright™ FL1500 Imaging System
Capture images and analyze data from western blots and gels efficiently and easily with the Invitrogen iBright FL1500 Imaging System. This high-performance instrument enhances the imaging experience through powerful hardware, advanced automated technologies, and an interface that is easy to use for researchers of all experience levels.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Poids | 50 kg (110 lb.) |
| Format | Image formats: G2i (proprietary), TIFF, JPG, PNG, PDF |
| Type de produit | Imaging System |
| Type de caméra | CCD |
| Dimensions | 68 x 38 x 60 cm |
| Sur site | 22.5 cm x 18 cm (WxD) |
| Résolution | 9.1 MP |
| Modèle | FL1500 |
| Gamme de produit | iBright |
| À utiliser avec (application) | Chemiluminescent Western Blot Imaging |
| Contenu et stockage | Imaging Sample Blot, Preinstalled filter sets, Safe Imager Viewing Glasses, White Screen for stained SDS-PAGE gel analysis, iBright Imager Quick Start Guide |
Supelco TLC Explorer
The TLC Explorer Documentation System is designed to digitally evaluate and record thin-layer chromatography (TLC), boosting the efficiency and accuracy of chromatography workflows.
Invitrogen™ iBright™ CL1500 Imaging System
Capture images and analyze data from western blots and gels efficiently and easily with the Invitrogen iBright CL1500 Imaging System. This high-performance instrument enhances the imaging experience through powerful hardware, advanced automated technologies, and an interface that is easy to use for researchers of all experience levels.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Poids | 50 kg (110 lbs) |
| Format | Image formats: G2i (proprietary), TIFF, JPG, PNG, PDF |
| Type de produit | Imaging System |
| Affichage | LCD Touchscreen |
| Type de caméra | CCD |
| Dimensions | 68 x 38 x 60 cm |
| Sur site | 22.5 x 18 cm (WxD) |
| Résolution | 9.1 MP |
| Modèle | CL1500 |
| Gamme de produit | iBright |
| Contenu et stockage | Imaging Sample Blot, Preinstalled filter sets, Safe Imager Viewing Glasses, White Screen for stained SDS-PAGE gel analysis, iBright Imager Quick Start Guide |
Invitrogen™ Thermal Printer for iBright Imaging Systems
This high-speed and compact thermal printer is plug-and-play and connects directly to an iBright Imaging System.
| Type de filtre | Emission Filter: 590nm |
|---|---|
| Type de verre | f1.8 |
| Type de produit | Gel Documentation System |
| Taille | 30.48 x 38.1 cm (12 x 15 in.) |
| Type de caméra | 5.4 MP image resolution |
Syngene™ G:BOX Chemi XX6/XX9
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The G:BOX Chemi XX6/XX9 gel documentation and analysis system is available in a standard or extended darkroom with motor driven sample stage in configurations for fluorescence, visible, chemiluminescence, IR, and 2D applications.
| Type de filtre | 7-position Filter Wheel |
|---|---|
| Poids | 99.2 lb. (45 kg) |
| Type de produit | Gel Imaging System |
| Type de caméra | CCD |
| Dimensions | 22.4 x 39.0 x 21.7 in. (57 x 99 x 55 cm) |
| Tension | 115/240 V |
| Hertz | 60 Hz |
| Gamme de produit | Syngene |
| À utiliser avec (application) | Imaging fluorescence and visible gels, multiplexed fluorescence westerns, stain-free gels, and chemiluminescent blots |
Syngene™ GBOX F3 LFB Gel Doc Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Gel Documentation Kit that includes the instrument, light converter, and transilluminator.
Syngene™ GBOX Chemi XX9 Gel Doc Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Gel Documentation Kit that includes the instrument, light converter, and transilluminator.
Syngene™ GeneGnome XRQ Benchtop
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
GeneGnome XRQ Benchtop is a simple chemiluminescence imaging system for Western Blots.
Aushon Chemiluminescent iMac™ with Microsoft™ Office and PROArray™ Software
For use with the Aushon Cirascan Imaging and Analysis System
Azure Biosystems chemiSOLO Imaging System
Azure Biosystems chemiSOLO Imaging System is a chemiluminescence and visible gel imaging system for quantitative imaging of Western blots and visible gels.
UVP PhotoDoc-It™ Imaging Systems
Economical and compact photodocumentation systems capture color images for basic gel documentation
| Imprimante comprise | Yes |
|---|---|
| Type de produit | Imaging System |
| Type de caméra | High resolution megapixel digital color camera |
Syngene™ GBOX Chemi XRQ Gel Doc Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Gel Documentation Kit that includes the instrument, light converter, and transilluminator.