Gel Imaging and Documentation Systems
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (20)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (8)
- (12)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (20)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (4)
- (5)
- (3)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
| Lens Type | f1.8 |
|---|---|
| Product Type | Gel Documentation System |
| Camera Type | 5.4 MP image resolution |
| Size | 30.48 x 38.1 cm (12 x 15 in.) |
| Filter Type | Emission Filter: 590nm |
Invitrogen™ iBright™ FL1500 Imaging System
Capture images and analyze data from western blots and gels efficiently and easily with the Invitrogen iBright FL1500 Imaging System. This high-performance instrument enhances the imaging experience through powerful hardware, advanced automated technologies, and an interface that is easy to use for researchers of all experience levels.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Field | 22.5 cm x 18 cm (WxD) |
| Content And Storage | Imaging Sample Blot, Preinstalled filter sets, Safe Imager Viewing Glasses, White Screen for stained SDS-PAGE gel analysis, iBright Imager Quick Start Guide |
| Format | Image formats: G2i (proprietary), TIFF, JPG, PNG, PDF |
| Product Type | Imaging System |
| Camera Type | CCD |
| Model | FL1500 |
| Dimensions | 68 x 38 x 60 cm |
| For Use With (Application) | Chemiluminescent Western Blot Imaging |
| Weight | 50 kg (110 lb.) |
| Product Line | iBright |
| Resolution | 9.1 MP |
Invitrogen™ iBright™ CL1500 Imaging System
Capture images and analyze data from western blots and gels efficiently and easily with the Invitrogen iBright CL1500 Imaging System. This high-performance instrument enhances the imaging experience through powerful hardware, advanced automated technologies, and an interface that is easy to use for researchers of all experience levels.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Field | 22.5 x 18 cm (WxD) |
| Content And Storage | Imaging Sample Blot, Preinstalled filter sets, Safe Imager Viewing Glasses, White Screen for stained SDS-PAGE gel analysis, iBright Imager Quick Start Guide |
| Format | Image formats: G2i (proprietary), TIFF, JPG, PNG, PDF |
| Product Type | Imaging System |
| Camera Type | CCD |
| Model | CL1500 |
| Dimensions | 68 x 38 x 60 cm |
| Weight | 50 kg (110 lbs) |
| Product Line | iBright |
| Resolution | 9.1 MP |
| Display | LCD Touchscreen |
Invitrogen™ Thermal Printer for iBright Imaging Systems
This high-speed and compact thermal printer is plug-and-play and connects directly to an iBright Imaging System.
Invitrogen™ iBright™ CL750 Imaging System
Capture western blot and gel images and analyze data efficiently and easily with the Invitrogen iBright CL750 Imaging System.
Supelco TLC Explorer
The TLC Explorer Documentation System is designed to digitally evaluate and record thin-layer chromatography (TLC), boosting the efficiency and accuracy of chromatography workflows.
Invitrogen™ iGlow™ Gel Documentation System
The Invitrogen iGlow Gel Documentation System is a flexible and intuitive imaging platform that supports fast and easy nucleic acid and protein gel imaging across a diverse range of gel formats, offering researchers flexibility in sample preparation and simplicity in imaging.
| Product Type | Gel Documentation System |
|---|
Syngene™ GBOX Chemi XX6 Gel Doc Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gel Documentation Kit that includes the instrument, light converter, and transilluminator.
Syngene™ G:BOX Chemi XRQ
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
G:BOX Chemi XRQ allows for imaging of DNA Gels, Visible Protein Gels, Chemiluminescence Blots and options for Blue, Green, Red and IR fluorescence westerns.
Syngene™ GeneGnome XRQ Benchtop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
GeneGnome XRQ Benchtop is a simple chemiluminescence imaging system for Western Blots.
Aushon Chemiluminescent iMac™ with Microsoft™ Office and PROArray™ Software
For use with the Aushon Cirascan Imaging and Analysis System
Azure Biosystems chemiSOLO Imaging System
Azure Biosystems chemiSOLO Imaging System is a chemiluminescence and visible gel imaging system for quantitative imaging of Western blots and visible gels.
Aushon Cirasoft™ Analyst Software
Offers the flexibility to analyze both small and large protein arrays
UVP PhotoDoc-It™ Imaging Systems
Economical and compact photodocumentation systems capture color images for basic gel documentation
| Printer Included | Yes |
|---|---|
| Product Type | Imaging System |
| Camera Type | High resolution megapixel digital color camera |
Syngene™ G:BOX Mini
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
G:BOX Mini is a compact, multi-application powerhouse for accurately imaging fluorescence and visible gels, multiplexed fluorescence westerns, stain-free gels, and chemiluminescent blots.
| Lens Type | F0.95 Motor Driven Lens |
|---|---|
| Depth (English) | 20.5 in. |
| Printer Included | No |
| Width (English) | 15.8 in. |
| Product Type | Gel Imaging System |
| Camera Type | CCD |
| Software | GeneSys, GeneTools |
| Filter Type | 7-position Filter Wheel |
| For Use With (Application) | Fluorescence Imaging |
| Hertz | 60 Hz |
| Product Line | Syngene |
| Height (English) | 25.2 in. |
| Display | None |