Western Blot Substrates and Substrate Kits
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (3)
- (6)
- (36)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (31)
- (4)
- (38)
- (1)
- (32)
- (1)
- (9)
Filtered Search Results
Cytiva Amersham™ ECL™ Prime Western Blotting Detection Reagent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enables the use of highly diluted primary and secondary antibodies without reducing sensitivity. Cytiva Lifescience™ Amersham™ ECL™ Prime Western Blotting Detection Reagent produces high signal intensity and sensitivity.
| Sensitivity | ∼1 pg |
|---|---|
| Product Type | ECL Western Blot Detection Reagent |
| For Use With (Application) | Sensitive Quantitative or Confirmatory Western Blot |
Thermo Scientific™ Pierce™ CN/DAB Substrate Kit
Combines chloronaphthol- and diaminobenzidine-based HRP detection for Western blot and tissue staining methods.
MilliporeSigma™ Immobilon Western HRP Chemiluminescence Substrates
Premixed, ready-to-use chemiluminescent reagents for detection of HRP-based Westerns
| Product Type | HRP Substrate |
|---|---|
| For Use With (Application) | Dot/Slot Blot |
Thermo Scientific™ 1-Step™ Ultra TMB-Blotting Solution
Thermo Scientific™ 1-Step Ultra TMB-Blotting Solution is an enhanced single-component horseradish peroxidase (HRP) substrate for Western blotting and immunohistochemistry.
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Substrate Bundle, Femto + trial-size Atto
Contains SuperSignal™ West Femto Maximum Sensitivity Chemiluminescent Substrate plus a sample size of SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Chemiluminescent Substrate to enable trial and comparison of the newest and most sensitive substrate for low abundant targets.
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Substrate Trial Pack, Atto & Pico PLUS
Contains sample sizes of SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Chemiluminescent Substrate and SuperSignal™ West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate to enable trial use of the most recommended substrates for routine and high-sensitivity western blotting.
Thermo Scientific™ 1-Step™ Chloronaphthol Substrate Solution
1-Step™ Chloronaphthol Substrate Solution
Thermo Scientific™ Pierce™ ECL Western Blotting Substrate
Value-priced, entry-level peroxidase substrate for enhanced chemiluminescence (ECL) that directly replaces costlier products without the need to re-optimize conditions.
| Substrate | Horseradish Peroxidase |
|---|---|
| Content And Storage | Upon receipt store at 2-8°C. Product is shipped at ambient temperature. |
| Form | Liquid |
| Product Type | Substrate |
| Signal Duration | 1 to 2 hr. |
| Product Line | Pierce |
| Detection Method | Chemiluminescence |
Thermo Scientific™ Pierce™ DAB Substrate Kit
Chromogenic horseradish peroxidase (HRP) substrate for Western blot and tissue staining methods.
MilliporeSigma™ Immobilon™ Block Noise Canceling Reagents
Minimize background in Western blots, increasing sensitivity for superior detection of even low-abundance proteins
| Content And Storage | 20°C to 25°C |
|---|---|
| Sufficient For | Nineteen 8 x 7cm miniblots |
| Quantity | 500 mL |
Thermo Scientific™ SuperSignal™ West Dura Extended Duration Substrate
Luminol-based enhanced chemiluminescence (ECL) horseradish peroxidase (HRP) substrate ideal for quantitative western blotting with stable light output for mid-femtogram level detection for western blot analysis.
| Substrate | Horseradish Peroxidase |
|---|---|
| Sensitivity | Mid-femtogram |
| Form | Liquid |
| Product Type | Substrate |
| Signal Duration | 24 hr. |
| Product Line | SuperSignal |
| Detection Method | Chemiluminescence |
Thermo Scientific™ SuperSignal™ West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate
Thermo Scientific SuperSignal West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate is an enhanced chemiluminescent (ECL) horseradish peroxidase (HRP) substrate that enables picogram to high femtogram-level protein detection by western blot analysis.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Substrate | Horseradish Peroxidase |
| Recommended Antibody Concentrations | 2°: 1:20-100 K (10-50 ng/mL), 1°: 1:1 K (0.2-1 μg/mL) |
| Conjugate | HRP |
| Form | Liquid |
| Product Type | Substrate |
| Signal Duration | 6 to 24 hr. |
| For Use With (Application) | Western Blot |
| Product Line | SuperSignal |
| Detection Method | Chemiluminescence |
Thermo Scientific™ NBT Substrate Powder (nitro-blue tetrazolium chloride)
Powders and ready-made nitro-blue tetrazolium and 5-bromo-4-chloro-3'-indolyphosphate solutions for chromogenic detection of alkaline phosphatase probes.
MilliporeSigma™ Luminata Crescendo ELISA HRP Substrate
Used on immunoblots as chemiluminescent substrate
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|