Agarose Electrophoresis Gels
- (52)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (26)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (9)
- (3)
- (11)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (11)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (9)
- (14)
- (10)
- (9)
- (1)
- (12)
- (4)
- (5)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (17)
- (6)
- (3)
- (18)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (10)
- (3)
- (3)
- (43)
- (17)
- (9)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 4–20%
Novex™ TBE Gels 4–20% are designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell and provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Separation Range | 25 to 300 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 10%
Novex™ TBE Gels 10% designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 35 to 120 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ NorthernMax™-Gly Gel Prep/Running Buffer (10X)
For the preparation and running of agarose gels
Invitrogen™ ULTRAhyb™ Ultrasensitive Hybridization Buffer
Proprietary blend of hybridization accelerators and blocking agents that greatly enhance the levels of hybridization
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Buffer | Hybridization Buffer |
| Content And Storage | Store at 4°C. |
| Product Type | Ultrasensitive Hybridization Buffer |
Invitrogen™ DNA Retardation Gels (6%), 1.0 mm
Novex™ DNA Retardation Gels are 6% polyacrylamide prepared with 0.5X TBE gel buffer, providing clear resolution of fragments used for DNA retardation assays from 60–2500 bp.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 6% |
| Sample Buffer Type | TBE Hi-Density Sample Buffer (5X) |
| Separation Range | 60 to 2500 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | DNA Retardation |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | DNA Retardation Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| GelThickness | 1 mm |
Axygen™ Agarose LE
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Axygen™ Agarose LE is a high quality molecular biology grade agarose suitable for analytical and preparative electrophoresis of nucleic acids.
| Product Type | LE Agarose Gel |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Material | Agarose |
| Storage Requirements | 15° to 25°C |
| Melting Temperature | 88°C |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Agarose, Type I, Molecular Biology Grade
Suitable for a wide range of nucleic acid electrophoresis and immunoelectrophoresis applications.
| Product Type | Agarose Gel |
|---|---|
| Form | Powder |
| Color | White |
| Melting Temperature | 87° to 89°C |
Invitrogen™ ULTRAhyb™-Oligo
Specifically formulated for use with oligonucleotide probes in northern analysis
Thermo Scientific™ TopVision Low Melting Point Agarose
Perform in-gel enzymatic process experiments and nucleic acid recovery after electrophoresis with Thermo Scientific™ TopVision™ Low Melting Point Agarose.
Invitrogen™ E-Gel™ EX Double Comb Agarose Gels
Invitrogen E-Gel EX Double Comb precast agarose gels are designed for ultrasensitive and convenient DNA sample electrophoresis in as little as 5 to 8 minutes.
| Gel Type | E-Gel |
|---|---|
| Product Type | Agarose Gel |
| Well Design | Double Comb |
| Label or Dye | SYBR Gold |
| Wells | 22-well |
| CAS | 9012-36-6 |
|---|
Invitrogen™ E-Gel™ Agarose Gels with SYBR™ Safe DNA Gel Stain
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen E-Gel precast agarose gels with SYBR Safe DNA gel stain are designed for fast, convenient, and safe DNA sample electrophoresis.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Type | E-Gel |
| Product Type | Agarose Gel |
| Label or Dye | SYBR Safe |
| Wells | 11-well |
Invitrogen™ E-Gel™ 96 Agarose Gels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen E-Gel 96 high-throughput precast agarose gels with or without SYBR Safe DNA gel stain are designed for fast, convenient, and safe DNA sample electrophoresis.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Type | E-Gel |
| Product Type | Agarose Gel |
MilliporeSigma™ Novagen™ T7 .Tag™ Antibody Agarose
Designed for rapid immunoaffinity purification of target proteins that carry T7 Tag sequence.