Paper Products
- (3)
- (1)
- (6)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| Width (English) | 8.6 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 20.82 cm |
| Product Type | Facial Tissue |
| Length (English) | 8.2 in. |
| Certifications/Compliance | FSC™ |
| Ply | 2-ply |
| For Use With (Application) | Wiping and cleaning the nose, face, and other skin surfaces to help prevent the spread of germs |
| Width (Metric) | 21.33 cm |
| Dimensions (L x W) | 8.2 x 8.4 in. (20.82 x 21.33 cm) |
Kimberly-Clark Professional™ Kleenex™ Professional Naturals Boutique Facial Tissue Cube for Business
Kleenex™ Professional Naturals Boutique Facial Tissue Cube for Business is created with a blend of virgin fiber and recycled fiber.
Kimberly-Clark Professional™ Scott™ and Kleenex™ Folded Paper Towels
Offer excellent absorbency and hand-drying performance.
| Color | White |
|---|---|
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | EPA, FSC™, EcoLogo™ |
| For Use With (Application) | Designed to reduce waste and provides excellent absorbency and hand-drying performance |
Kimberly-Clark Professional™ Kleenex™ Facial Tissue
Polyshield opening protects unused tissues and improves dispensing
| Width (English) | 8.4 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 20.32 cm |
| Product Type | Facial Tissue |
| Color | White |
| Length (English) | 8 in. |
| Ply | 2-ply |
| For Use With (Application) | Designed to reduce waste and protects unused tissues and improves dispensing, provides superior softness, strength and absorbency |
| Width (Metric) | 21.3 cm |
| Dimensions (L x W) | 8 x 8.4 in. |
Kimberly-Clark Professional™ Scott™ Essential Hard Roll Towels
High-footage roll towel that provides reliable quality that lasts. Highly absorbent, so you’ll use less and waste less. Compatible with most universal hard roll towel dispensers Elemental chlorine-free (ECF) bleaching. Meets EPA standards, FSC™ and EcoLogo™ certified.
| Width (English) | 800 ft. |
|---|---|
| Length (Metric) | 24,384 cm |
| For Use With (Equipment) | Most universal hard roll towel dispensers |
| Product Type | Hard Roll Towel |
| Length (English) | 800 ft. |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | EPA, FSC™, EcoLogo™ |
| Ply | 1-ply |
| For Use With (Application) | Provides reliable quality that lasts |
| Width (Metric) | 20.32 cm |
| Dimensions (L x W) | 800 ft. x 8 in. (243.84 m x 20.32 cm) |
| Absorbancy | Highly absorbent |
Kimberly-Clark Professional™ Kleenex™ Premiere Folded Towels
Made to eliminate dispensing problems – guaranteed! Designed to dispense one-at-a-time, every time. Kleenex Premiere Folded Towels can virtually eliminate tear-out and messy towel litter. Now with Zip-Half Pack cases. Meets EPA standards with a minimum of 40% post consumer waste.
| Product Type | Towel |
|---|---|
| Color | White |
| Certifications/Compliance | EPA |
| For Use With (Application) | Virtually eliminates tear-out, messy towel litter |
Kimberly-Clark Professional™ Scott™ Hard Roll Towels
Designed with patented absorbency pockets, which requires only fewer towels to dry the hands.
Kimberly-Clark Professional™ Scott™ Essential™ Plus+ Hard Roll Towels
Soft feel, premium quality roll towel. Absorbs lots of water fast, for superior hand drying. Highly absorbent, so you’ll use less and waste less. Small cases for easy storage and handling. 1.5 in. standard core size for use in any towel dispenser. Meets EPA standards. FSC™ and EcoLogo™ certified.
Kimberly-Clark Professional™ Scott™ Essential Extra Soft JRT Bathroom Tissue
Combines high capacity JRT with the premium quality of Scott™ Brand. Made with 25% recycled fiber and contain a minimum of 20% post-consumer waste. Meets EPA Comprehensive Procurement Guidelines and certified to the Forest Stewardship Council’s (FSC) chain of custody standards.
Kimberly-Clark Professional™ Kleenex™ Facial Tissue Junior
Premium quality — superior softness, strength and absorbency
Kimberly-Clark Professional™ Scott™ Essential JRT Extra Long Bath Tissue
Reliable and practical choice. One roll of this high-capacity tissue equals nearly 10 standard rolls. Ideal for those high-traffic areas by helping reduce run-outs and re-fills. Meets EPA Standards for minimum post-consumer waste content.
Kimberly-Clark Professional™ Scott™ Essential High Capacity Hard Roll Towels
Long-lasting roll towel reduces maintenance time, run-outs and complaints. Highly absorbent, use less and waste less. Small cases for easy storage and handling. Compatible with most universal HRT dispensers. Meets EPA standards. FSC™ and EcoLogo™ certified. Elemental chlorine-free bleaching.
| Product Type | Hard Roll Towel |
|---|---|
| Color | White |
| Certifications/Compliance | EPA |
Kimberly-Clark Professional™ Scott™ Pro Scottfold* Towels
FSC Certified Product. Larger case size to reduce packaging waste. Meets EPA standards with a minimum of 40% post-consumer recycled fiber & total min. of 50% recycled fiber. Delivers one-at-a-time dispensing every time.
| Product Type | Hand Towel |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | EPA |