General Purpose Waste Disposal Containers
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (5)
- (8)
- (5)
- (61)
- (1)
- (2)
- (40)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (6)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (41)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (18)
- (20)
- (2)
- (2)
- (20)
- (5)
- (1)
- (11)
- (5)
Filtered Search Results
Dynalon™ Bio-Bin™ Waste Disposal Containers
A new cost effective and convenient alternative to rigid plastic waste collection and disposal containers
| Product Type | Waste Container |
|---|---|
| Certifications/Compliance | UN 3291 |
| For Use With (Application) | Ideal solution for biohazard or non-hazardous waste |
Dynalon™ Bio-Bin™ Waste Disposal Container Stands
Accessories for Dynalon Bio-Bin Waste Disposal Containers
| Product Type | Waste Container Stand |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Safety Waste System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Minimize accidental spills and volatile emissions with this chemical- and break-resistant safety waste system.
| Product Type | Safety Waste System |
|---|---|
| For Use With (Application) | For temporary waste containment |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Safety Waste Funnel
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contain waste temporarily on the benchtop or under the lab hood with these safety waste funnel systems. Funnels feature the easy snap safety latch to minimize spillage if accidentally tipped over and a larger diameter funnel for easy pouring.
| Length (Metric) | 5.6 cm |
|---|---|
| Product Type | Safety Waste Funnel System |
| Liner Material | PTFE |
Mopec™ Formaway Waste Collection Container
Formaway Collection Containers are used to collect spent formalin for neutralizing.
| Product Type | Waste Container |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Touch Free™ Automatic Waste Cans
Automatically open and close without a touch, protecting users from waste receptacle contact.
| Includes | Brightly colored biohazard label and three other labels (recyclables, trash, and a blank label for individual applications) |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
Bel-Art™ Cleanware™ Self-Adhesive Waste Bags
Disposable waste bags free bench or hood space when hung from walls. Bel Art™ Cleanware™ Self-Adhesive Waste Bags adhere to cabinets and other surfaces.
| Thickness (Metric) | 0.025 mm |
|---|---|
| Includes | Self-adhesive strip |
| Disposable | Single-use |
| Product Type | Laboratory Waste Bag |
| For Use With (Equipment) | General Trash |
| Thickness (English) | 1 mil |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Cleanware |
| Closure Type | Zip Tie |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Justrite™ Nonmetallic Liquid Disposal Safety Cans
Resists denting, puncturing, and chipping. The nonmetallic liquid disposal safety can has large mouth opening and lock-open cap for easy filling/pouring.
| Product Type | Liquid Disposal Can |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 30.5 cm |
| Diameter (English) Outer | 12 in. |
| Certifications/Compliance | FM |
| Product Type | Fitting |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Haws™ Waste Container
Haws™ Waste Container is used to collect water during weekly testing of emergency equipment.