Drum Accessories
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (16)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (9)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Justrite™ Piston Pump - Stainless Steel
Ideal for small quantity dispensing of liquids. This manually operated piston pump is FM approved, ideal for transferring flammable and combustible liquids in a controlled and safe manner.
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| For Use With (Application) | Dispensing of Flammable Liquids |
| Sterility | Non-sterile |
PIG™ Universal Poly Drum Funnel with Hinged Lid
Large-diameter funnel that covers entire drum top for clean, easy draining and pouring.
| Height (Metric) | 28 cm |
|---|---|
| Width (English) | 29 in. |
| Product Type | Drum Funnel |
| Width (Metric) | 74 cm |
| Height (English) | 11 in. |
PIG™ Burpless™ Latching Drum Lid with Fusible Plugs
Latching lid with FM-approved plugs that meets NFPA 30 venting requirements and helps to safely contain and lock flammable materials in a 55-gallon steel drum.
| Height (Metric) | 11 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 23.25 in. |
| Length (Metric) | 68 cm |
| Product Type | Latching Drum Lid |
| Diameter (Metric) Inner | 59 cm |
| Length (English) | 26.75 in. |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (Metric) | 28 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 5 in. |
| Width (English) | 5 in. |
| Length (Metric) | 21 cm |
| Product Type | Drum Funnel |
| Diameter (Metric) Inner | 13 cm |
| Length (English) | 8.3 in. |
| Weight (English) | 5.6 lb. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 2.5 kg |
| Height (English) | 11 in. |
PIG™ Burpless™ Steel Drum Funnel
Funnel that delivers fast, no-splash pouring and one-handed access for easy regulation compliance.
| Height (Metric) | 38 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 11.25 in. |
| Length (Metric) | 38 cm |
| Product Type | Drum Funnel |
| Diameter (Metric) Inner | 29 cm |
| Length (English) | 15 in. |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 15 in. |
PIG™ Burpless™ Small Steel Drum Funnel with Buttress Thread
Drum funnel with built in overflow preventer that allows pouring without venting.
PIG™ Latching Drum Lid with Fast-Latch Ring
Latching drum lid to keep drums and hazardous waste storage containers securely closed and locked.
| Height (Metric) | 11 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 68 cm |
| Product Type | Latching Drum Lid |
| Length (English) | 26.75 in. |
| Sterility | Non-sterile |
New Pig Corrosive Liquids Drum Gauge
Gauge can be used with flammables and its chemical- and solvent-resistant stainless steel design is built to last
New Pig Petroleum - Based Liquids and Aromatics Drum Gauge
Gauge that can be used with flammables has chemical-resistant stainless steel design that's built to last
Sorini Lever Drum Ring
Replacement parts to help you extend a drum's life and cut replacement costs.
PIG™ Burpless™ Steel Drum Funnel
Funnel that delivers fast, no-splash pouring and one-handed access for easy regulation compliance.
| Height (Metric) | 33 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 11.25 in. |
| Length (Metric) | 38 cm |
| Product Type | Drum Funnel |
| Diameter (Metric) Inner | 29 cm |
| Length (English) | 15 in. |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 13 in. |
PIG™ Latching Drum Lid for Draining
Latching drum lid with drain to keep drums and hazardous waste storage containers securely closed and locked.
| Height (Metric) | 17 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 18 in. |
| Product Type | Latching Drum Lid |
| Diameter (Metric) Inner | 45.72 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 6.75 in. |
PIG™ Latching Drum Lid
Latching drum lid to keep drums and hazardous waste storage containers securely closed and locked.
| Height (Metric) | 11 cm |
|---|---|
| Width (English) | 23.25 in. |
| Length (Metric) | 68 cm |
| Product Type | Latching Drum Lid |
| Length (English) | 26.75 in. |
| Width (Metric) | 59 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 4.375 in. |
New Pig Action Pump Stainless Steel Piston Hand Drum Pump
Quickly dispense flammable fluids from your drums with this versatile stainless steel piston operated pump