Acids and Corrosive Safety Cabinets
- (60)
- (1)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (8)
- (2)
- (4)
- (3)
- (33)
- (30)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (6)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet
Safely store, vent solvents and other flammable liquids with the Protector™ Solvent Storage Cabinet.
| No. of Shelves | 1 |
|---|---|
| Product Type | Solvent Storage Cabinet |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Storing flammables |
| Shelf Type | Epoxy-coated Steel |
Labconco™ Protector™ Acid Storage Cabinet
Safely store and vent acids and other corrosive liquids with the Protector™ Acid Storage Cabinet.
| Includes | Two rare vent connections with flame arrestors and closure plugs, 4 leveling feet, 8 in. filler panel, vacuum-formed PVC liner tray |
|---|---|
| Depth (English) Exterior | 29.9 in. |
| Load Bearing Capacity | Up to 800 lb. |
| Description | Glacier White; Liner: Polyethylene |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Acids Storage Cabinet |
| Height (English) Exterior | 35.5 to 36.75 in. |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
| Depth (Metric) Exterior | 76 cm |
| Height (Metric) Opening | 62.23 cm |
| Height (Metric) Exterior | 90.17 to 93.3 cm |
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet with Self-Closing Door(s)
Safely store and vent solvents and other flammable liquids
Justrite™ Polyethylene Corrosives/Acid Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sturdy, completely metal-free poly cabinet for storing acids or bases without the worry of corrosion
Justrite™ 15 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 15 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Load Bearing Capacity | 15 gal. |
|---|---|
| Door Style | Self-close |
Justrite™ 19 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 19 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Load Bearing Capacity | 19 gal. |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
Justrite™ SpillSlope™ Steel Shelf For Under Fume Hood Safety Cabinet
Increase the efficiency and space of existing cabinetry. The Justrite™ SpillSlope™ Steel Shelf For Under Fume Hood Safety Cabinet adds additional storage to cabinets.
Justrite™ Wood Shelf With Clips For Wood Laminate Corrosives Safety Cabinet
Increase the efficiency and space of existing cabinetry. The Justrite™ Wood Shelf With Clips For Wood Laminate Corrosives Safety Cabinet is a replacement shelf and clips for wood laminate cabinet #24140.
| Includes | Shelf and clips |
|---|---|
| Product Type | Shelf |
| Color | White |
| Material | Wood |
Justrite™ Chemcor™ Lined Countertop Corrosives/Acids Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Smaller sized cabinets fit nearly anywhere
Justrite™ Chemcor™ Slimline Corrosives/Acid Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Chemcor™ Slimline Corrosives/Acid Safety Cabinet offers corrosion and fire protection.
| Height (Metric) Interior | 153.7 cm |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
| Width (English) Interior | 20 in. |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 20 x 60.5 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 50.8 cm |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Width (Metric) Exterior | 59.05 cm |
| Includes | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 22 gal. (83 L) |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Slimline storage cabinet |
| No. of Doors | 1 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.72 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Thermoplastic |
| Width (English) Exterior | 23.25 in. |
| Height (English) Interior | 60.5 in. |
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: One-Door Countertop Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ Sure-Grip™EX Piggyback Safety Cabinets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides additional safe storage for flammables
Justrite™ Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect your work environment with a Justrite Sure-Grip EX Cabinet. Made from 18-gauge steel construction with heat-fused powder coating, this cabinet is perfect for storing corrosives and acids.
| Height (Metric) Interior | 37 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
| Height (English) Exterior | 44 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 39.5 x 39.62 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Height (Metric) Exterior | 112 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | Double wall, dual vents, grounding wire connections, adjustable shelves, leakproof sills, three-point self latching doors and leveling feet, Polyethylene trays, separate Polyethylene liner |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 30 gal. |
| No. of Shelves | 1 |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 39.62 in. |
Justrite™ Sure-Grip EX Countertop Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Justrite Sure-Grip EX Countertop Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet's smaller size fits nearly anywhere to meet your storage needs.
Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual-Closing Doors is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.