Acids and Corrosive Safety Cabinets
- (60)
- (1)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (8)
- (2)
- (4)
- (3)
- (33)
- (30)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (6)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet with Self-Closing Door(s)
Safely store and vent solvents and other flammable liquids
Labconco™ Protector™ Acid Storage Cabinet
Safely store and vent acids and other corrosive liquids with the Protector™ Acid Storage Cabinet.
| Includes | Two rare vent connections with flame arrestors and closure plugs, 4 leveling feet, 8 in. filler panel, vacuum-formed PVC liner tray |
|---|---|
| Depth (English) Exterior | 29.9 in. |
| Load Bearing Capacity | Up to 800 lb. |
| Description | Glacier White; Liner: Polyethylene |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Acids Storage Cabinet |
| Height (English) Exterior | 35.5 to 36.75 in. |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
| Depth (Metric) Exterior | 76 cm |
| Height (Metric) Opening | 62.23 cm |
| Height (Metric) Exterior | 90.17 to 93.3 cm |
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet
Safely store, vent solvents and other flammable liquids with the Protector™ Solvent Storage Cabinet.
| No. of Shelves | 1 |
|---|---|
| Product Type | Solvent Storage Cabinet |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Storing flammables |
| Shelf Type | Epoxy-coated Steel |
Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Load Bearing Capacity | 31 gal. |
|---|---|
| Door Style | Self-close |
Justrite™ Chemcor™ Undercounter Corrosives/Acid Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Chemcor™ Undercounter Corrosives/Acid Safety Cabinet offers corrosion and fire protection.
| Height (Metric) Interior | 69.5 cm |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
| Width (English) Interior | 31.75 in. |
| Height (English) Exterior | 35 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 18.75 x 31.75 x 27.37 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 80.6 cm |
| Height (Metric) Exterior | 88.9 cm |
| Width (Metric) Exterior | 88.9 cm |
| Includes | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Depth (English) Exterior | 22 in. |
| Depth (Metric) Interior | 47.6 cm |
| Load Bearing Capacity | 22 gal. (83 L) |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Undercounter storage cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 55.8 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 18.75 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Thermoplastic |
| Width (English) Exterior | 35 in. |
| Height (English) Interior | 27.37 in. |
Justrite™ 90 Gallon Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 90 Gallon Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
| Description | Cold-rolled Steel (18 ga) |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| Dimensions (D x W x H) | 34 x 43 x 65 in. |
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: Two-Door Stand-Alone Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ 15 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 15 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Load Bearing Capacity | 15 gal. |
|---|
Eagle™ Floor Model Corrosives Cabinet, One-Door Model
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store corrosives, up to 24 gallons, with an Eagle Corrosives Cabinet. This models sits securely on the floor and features one door for ease of use.
| Includes | HDPE shelves and bottom trays with drip edge |
|---|---|
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 38 cm |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Corrosives Cabinet |
| Color | Blue |
| No. of Doors | 1 |
| Material | Steel |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Certifications/Compliance | NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Depth (English) Interior | 15 in. |
| Surface Coating | Epoxy |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect your work environment with a Justrite Sure-Grip EX Cabinet. Made from 18-gauge steel construction with heat-fused powder coating, this cabinet is perfect for storing corrosives and acids.
| Height (Metric) Interior | 37 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
| Height (English) Exterior | 44 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 39.5 x 39.62 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Height (Metric) Exterior | 112 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | Double wall, dual vents, grounding wire connections, adjustable shelves, leakproof sills, three-point self latching doors and leveling feet, Polyethylene trays, separate Polyethylene liner |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 30 gal. |
| No. of Shelves | 1 |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 39.62 in. |
Justrite™ Sure-Grip EX Countertop Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Justrite Sure-Grip EX Countertop Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet's smaller size fits nearly anywhere to meet your storage needs.
Justrite™ 45 Gallon Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 45 Gallon Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 45 gal. (170 L) |
|---|---|
| Description | Cold-rolled Steel (18 ga) |
| No. of Shelves | 2 |
| Door Style | Self-close |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.562 x 39.5 x 60.5 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| Certifications/Compliance | NFPA, OSHA, IFC, FM Approved |
Justrite™ 17 Gallon Sure-Grip™ EX Piggyback Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 17 Gallon Sure-Grip™ EX Piggyback Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Self-Closing Doors is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories. This self-closing model meets NFPA1 and the International Fire Code.
Justrite™ Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet offers safe and compliant storage options for corrosives.
| Description | Liner: Polyethylene |
|---|---|
| Height (Metric) Interior | 153.7 cm |
| Door Style | Manual-close |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Corrosives |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Includes | Double wall, dual vents, grounding wire connections, adjustable shelves, leakproof sills, three-point self latching doors and leveling feet, Polyethylene trays, separate Polyethylene liner |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Corrosives and Acids Safety Cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Surface Coating | Epoxy |
| Height (English) Interior | 60.5 in. |