Eyewashes and Showers
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (8)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (8)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (17)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (30)
- (2)
- (5)
- (13)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Bel Art™ Eye Wash Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eye wash bottle built-in eye cup provides immediate care.
| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Includes | Plastic bottle, Built-in eye cup, captive snap-on cap, Multilanguage directions |
| Flow Rate | 1 gpm |
| Product Type | Eyewash Bottle |
| Color | Natural |
| Material | LDPE |
| For Use With (Application) | Immediate Emergency Flushing of Eye Injuries |
Fisherbrand™ Free Standing Eyewash and Shower Station
Free Standing Eyewash and Shower Station includes a drench shower and eye wash fixture.
| Mounting | Floor |
|---|---|
| Includes | Free-standing Drench Shower and Eyewash |
| Flow Rate | 20 gpm |
| Color | Orange |
| Material | ABS Plastic |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Faucet-Mount Personal Eyewash
Outfit your workspace with the Fisherbrand Faucet-Mount Personal Eyewash, and ideal eyeash station for laboratory applications.
Brady™ Double Bottle Eye Wash Station
Eye wash station with a drop down front panel that allows for quick access to eyewash bottles.
Bel Art™ Eye Wash Safety Stations
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eye wash safety stations offer built-in eye cup that allows user to be treated in any position and provides effective and immediate eye irrigation.
| Mounting | Wall |
|---|---|
| Flow Rate | 1 gpm |
| Color | Green |
| Material | LDPE |
Hughes Pedestal Mounted Eye/Face Wash with Closed ABS Bowl
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Pedestal Mounted Eye/Face Wash is suitable for use in all applications not subject to the possibility of freezing or overheating
| Height (Metric) | 406 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 16 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Material | Chrome-plated Brass, Stainless Steel Mesh |
| Bowl Size (Metric) | 241 mm |
| Activation | Pull Down on Lid |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 1219 mm |
| Pressure | 29 to 97 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Pedestal |
| Includes | 1 Unit |
| Flow Rate | 3 gpm |
| Depth (Metric) | 406 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 16 in. |
Hughes Wall-Mounted Eye/Face Wash
Hughes Wall-mounted eye/face wash is suitable for use in all applications not subject to the possibility of freezing or overheating
| Mounting | Wall |
|---|---|
| Flow Rate | 3 gpm |
| Width (English) | 18 in. |
| Pressure | 29 to 97 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 0.5 in. (F) NPT |
| Height (English) | 16 in. |
Hughes Laboratory Combination Shower
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Laboratory Combination Shower is ideal for laboratories, schools and general light duty indoor use and is suitable for use in applications that are not subject to the possibility of freezing or overheating
| Material (Piping Connection) | Stainless Steel |
|---|---|
| Includes | 1 Unit |
| Flow Rate | 3 gpm |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Color | Green Powder Coat |
| Material | Powder-coated Stainless Steel, Chrome-plated Brass, Stainless Steel Mesh |
| Bowl Size (Metric) | 254 mm |
| Activation | Shower: Pull Handle, Eye and Face Wash: Push Plate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Pressure | 29 to 87 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1 in. (M) NPT |
Hughes Gravity-Fed Eyewash Station
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Gravity-Fed Eyewash Station is ideal where a continuous supply of water is not available
| Flow Rate | 0.55 gpm |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1, EN15154 |
| Rinse Time | 15 min. |
Hughes Freeze Protected, Floor Mount Combination Shower with Closed ABS Bowl
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Freeze Protected, Floor Mount Combination Shower is intended for use where there is a possibility of the water inside of the shower freezing due to extreme cold climates
| Height (Metric) | 1219 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| Color | White with Green Stripes |
| Material | Polyurethane Foam Insulation, Impact Resistant Medium Density Polyethylene, Nylon 6 |
| Bowl Size (Metric) | 241 mm |
| Activation | Pull Handle, Pull Lid |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 610 mm |
| Pressure | 29 to 87 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Floor |
| Includes | 1 Unit |
| Flow Rate | 3 gpm |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 610 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 48 in. |
Hughes Replacement Brackets for Universal Pictogram Signs, Indoor/Outdoor Showers
Hughes Replacement Brackets for mounting universal pictogram signs on indoor and outdoor safety showers without insulation
| Includes | Sign, 2 Mounting Brackets |
|---|---|
| Height (Metric) | 51 mm |
| Depth (English) | 11 in. |
| Width (English) | 13 in. |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 279 mm |
| Color | Green, White |
| Material | PVC |
| Width (Metric) | 330 mm |
| Height (English) | 2 in. |
| Includes | 1 Unit |
|---|---|
| Color | Yellow, Black |
| Material | Ceramic Media |
| For Use With (Application) | Emergency Tank Showers |
Hughes Pedestal Mounted Eye/Face Wash with open ABS Bowl
Hughes Pedestal-mounted, open ABS plastic bowl eye/face wash unit, is suitable for use in all applications not subject to the possibility of freezing or overheating.
| Height (Metric) | 610 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Material | Chrome-plated Brass, Stainless Steel Mesh |
| Bowl Size (Metric) | 254 mm |
| Activation | Push Plate |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 1219 mm |
| Pressure | 29 to 97 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Pedestal |
| Includes | 1 Unit |
| Flow Rate | 3 gpm |
| Product Type | Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 610 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 24 in. |
Hughes Wall Mounted Combination Shower
Hughes Wall Mounted Combination Shower provides initial on-site treatment to eye/face or full body exposure to hazards
| Height (Metric) | 406 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 16 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Material | Nylon 6, Chrome-plated Brass, Stainless Steel Mesh |
| Bowl Size (Metric) | 241 mm |
| Activation | Shower: Hand Lever, Eye and Face Wash: Pull Lid Forward |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 1219 mm |
| Pressure | 29 to 87 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Wall |
| Includes | 1 Unit |
| Flow Rate | 3 gpm |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 406 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 16 in. |