Eyewashes and Showers
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (8)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (8)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (17)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (30)
- (2)
- (5)
- (13)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Bel Art™ Eye Wash Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eye wash bottle built-in eye cup provides immediate care.
| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Includes | Plastic bottle, Built-in eye cup, captive snap-on cap, Multilanguage directions |
| Flow Rate | 1 gpm |
| Product Type | Eyewash Bottle |
| Color | Natural |
| Material | LDPE |
| For Use With (Application) | Immediate Emergency Flushing of Eye Injuries |
Fisherbrand™ Faucet-Mount Personal Eyewash
Outfit your workspace with the Fisherbrand Faucet-Mount Personal Eyewash, and ideal eyeash station for laboratory applications.
Fisherbrand™ Free Standing Eyewash and Shower Station
Free Standing Eyewash and Shower Station includes a drench shower and eye wash fixture.
| Mounting | Floor |
|---|---|
| Includes | Free-standing Drench Shower and Eyewash |
| Flow Rate | 20 gpm |
| Color | Orange |
| Material | ABS Plastic |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ Double Bottle Eye Wash Station
Eye wash station with a drop down front panel that allows for quick access to eyewash bottles.
Bel Art™ Eye Wash Safety Stations
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eye wash safety stations offer built-in eye cup that allows user to be treated in any position and provides effective and immediate eye irrigation.
| Mounting | Wall |
|---|---|
| Flow Rate | 1 gpm |
| Color | Green |
| Material | LDPE |
Hughes Pedestal Mounted Eye/Face Wash with open ABS Bowl
Hughes Pedestal-mounted, open ABS plastic bowl eye/face wash unit, is suitable for use in all applications not subject to the possibility of freezing or overheating.
| Height (Metric) | 610 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Material | Chrome-plated Brass, Stainless Steel Mesh |
| Bowl Size (Metric) | 254 mm |
| Activation | Push Plate |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 1219 mm |
| Pressure | 29 to 97 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Pedestal |
| Includes | 1 Unit |
| Flow Rate | 3 gpm |
| Product Type | Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 610 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 24 in. |
Hughes Freeze Protected, Pedestal Mount Eye/Face Wash
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
HughesFreeze Protected, Pedestal Mount Eye/Face Wash is intended for use where there is a possibility of the water freezing due to extreme cold climates and is generally for open areas away from walls.
| Height (Metric) | 610 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Color | White with Green Stripes |
| Material | Polyurethane Foam Insulation, Medium Density Impact Resistant Polyethylene, Chrome Plated Brass, Stainless Steel Mesh |
| Activation | Pull Down on Lid |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 1219 mm |
| Pressure | 29 to 87 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Pedestal |
| Includes | 1 Unit |
| Flow Rate | 3 gpm |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 610 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 24 in. |
Hughes Wall Mounted Combination Shower
Hughes Wall Mounted Combination Shower provides initial on-site treatment to eye/face or full body exposure to hazards
| Height (Metric) | 406 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 16 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Material | Nylon 6, Chrome-plated Brass, Stainless Steel Mesh |
| Bowl Size (Metric) | 241 mm |
| Activation | Shower: Hand Lever, Eye and Face Wash: Pull Lid Forward |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 1219 mm |
| Pressure | 29 to 87 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Wall |
| Includes | 1 Unit |
| Flow Rate | 3 gpm |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 406 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 16 in. |
Hughes Emergency Tank Shower with Eye/Face Wash with Galvanized Steel Frame
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Emergency Tank Shower with Eye/Face Wash is essential to providing safe working conditions where insufficient water pressure exists or when it is impractical to use a plumbed safety shower
| Depth (English) | 62 in. |
|---|---|
| Width (English) | 88 in. |
| Color | White, Green |
| Material | Galvanized Steel (Frame), MDPE (Tank), Heavy-duty GRP (Tank Casing and Lid), Nylon 6 (Nozzle) |
| Bowl Size (Metric) | 356 mm |
| Activation | Shower: Push Bar, Eye and Face Wash: Lift Lid Up |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 2235 mm |
| Pressure | 8 to 145 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 0.75 in. (F) NPT, 2 in. (F) NPT |
| Mounting | Floor |
| Material (Piping Connection) | UPVC and Stainless Steel |
| Includes | 1 Unit |
| Flow Rate | 3 gpm |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 1575 mm |
Hughes Equipment Inspection Record
Equipment Inspection Record can be attached to the shower with the Equipment Inspection Record Holder or positioned close by where it can be readily available.
Hughes Equipment Inspection Record Holder
Hughes Equipment Inspection Record Holder attaches to the safety equipment or an adjacent wall/object using pre-molded holes for zip ties or fasteners
Hughes Self-Draining, Floor-Mounted Drench Shower
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Self-Draining Floor-Mounted Drench Shower is for use in hot climates to prevent the risk of shock and scalding from standing water overheated by solar radiation
| Height (Metric) | 305 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 44 in. |
| Material | Nylon 6 |
| Activation | Pull Handle |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 1118 mm |
| Pressure | 22 to 87 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Floor |
| Includes | 1 Self-draining Unit |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 305 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 12 in. |
Hughes Floor-Mounted Drench Shower
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Floor-Mounted Drench Shower is ideal for full-body chemical exposure treatment in factories, schools, laboratories or other indoor environments where space is limited. Suitable for use in all applications not requiring an eye wash and not subject to freezing or overheating
| Height (Metric) | 305 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 44 in. |
| Material | Nylon 6 (Nozzle) |
| Activation | Pull Handle |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 1118 mm |
| Pressure | 22 to 87 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Floor |
| Includes | 1 Unit |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 305 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 12 in. |
Hughes Replacement Brackets for Universal Pictogram Signs, Outdoor Showers
Hughes Replacement Brackets for mounting universal pictogram signs on outdoor safety showers with insulation