Pipette Product Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (9)
- (10)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (47)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (12)
- (119)
- (2)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (6)
- (5)
- (6)
- (6)
- (6)
- (5)
- (6)
- (6)
- (5)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (40)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ E1-ClipTip™ Electronic Pipette Charging Stand
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Conveniently charge and store one or three pipettes with these custom charging stands.
| Includes | Universal power supply |
|---|---|
| Type | Charging Stand |
BRANDTECH™ BRAND™ Parts and Accessories for Transferpette™ electronic Pipettes
Accessories and replacement parts for Transferpette™ electronic single and multichannel pipettes.
BRANDTECH™ BRAND™ Individual Stand for Transferpette™ Electronic Pipets
Also suitable for corresponding models of Transferpette™ and Transferpette S pipets.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 7.92 cm |
| Type | Pipette Stand |
| Width (English) | 4.5 in. |
| Number of Channels | 1 |
| Color | Transparent/White |
| Material | Polypropylene, Stainless Steel |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 3.12 in. |
Thermo Scientific™ FluidEase™ Pro ClipTip™ Electronic Pipette Charging Stand and Extension Kit
The Thermo Scientific™ FluidEase™ Pro ClipTip™ electronic pipette charging stand enables simultaneous wireless charging of up to four pipettes and provides dedicated resting positions for short workflow pauses, keeping electronic pipettes powered, accessible, and organized in shared laboratories.
| Color | White |
|---|
BRANDTECH™ BRAND™ Transferpette™ Electronic Single Channel Pipette AC Adapter
Power supply for Transferpette™ electronic pipettes, US plug
BRANDTECH™ BRAND™ Replacement Tip Cones and O-Rings for Transferpette™ S, Transferpette™ Electronic, and Transferpette™ Pro Multichannel Pipettes
Spare parts for Transferpette™ S, Transferpette™ electronic, and Transferpette™ pro, multichannel pipettes.
| Type | O-ring Kit |
|---|
BRANDTECH™ BRAND™ Transferpette™ Electronic Single Channel Pipet Charging Stand
Holds and charges three pipets simultaneously.
Sartorius Pipet Charging Stand and Carousel
Saves bench space. Sartorius Pipet Charging Stand and Carousel holds and stores pipets in an upright position to avoid contamination. For use with PICUS™ and eLINE™ mechanical and electronic pipets.
| Includes | Universal AC adapter |
|---|---|
| Type | Pipette Holder |
| For Use With | Pipette Tips |
| For Use With (Equipment) | Picus and eLINE Electronic Pipettes |
| Material | Polypropylene |
BRANDTECH™ BRAND™ Parts and Accessories for Transferpette™ S, Transferpette™ Electronic, and Tranferpette™ Pro Single Channel Pipettes
Replacement tip cone filters for Transferpette™ S, Transferpette™ electronic, and Transferpette™ pro pipettes.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Filter |
| Quantity | 25 Pk. |
| Filter Type | PE |
| Material | Polyethylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Gilson™ PIPETMANTM Comfort Pipette Handles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use with PIPETMAN Classic, Neo, G and Neo Multichannel pipettes
| Height (Metric) | 99.05 mm |
|---|---|
| Type | Handle |
| Dimensions (L x W x H) | 27.7 X 69.8 X 99.05 mm |
| For Use With | Pipettes |
| Width (English) | 2.7 in |
| Length (Metric) | 27.7 mm |
| For Use With (Equipment) | PIPETMAN Classic, Neo, G and Neo Multichannel pipettes |
| Packaging Type | Box |
| Color | Blue |
| Length (English) | 1.1 in |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 69.8 mm |
| Height (English) | 3.9 in |
BRANDTECH™ BRAND™ Transferpette™ Electronic Mount
Accessory for use with the Transferpette electronic single and multichannel pipettes.
Sartorius Pipet Stands and Accessories
Optimize the use of mLINE™ and Proline™ mechanical pipets. Sartorius Pipet Stands and Accessories include single- and multi-pipet stands, colored-coded caps and a calibration tool. Can also be used with a range of standard pipet brands.
| For Use With (Equipment) | mLINE/Proline Plus Mechanical Pipette |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
BRANDTECH™ BRAND™ Battery Pack for HandyStep™ touch Repeating Pipette
Replacement battery pack for use with HandyStep™ touch and HandyStep™ touch S Repeating Pipette.
DWK Life Sciences Wheaton™ Power Accessories for Socorex™ Acura Electro Electronic Micropipettes
Stand allows charging and storing of up to three electronic pipettes or battery packs simultaneously.
| For Use With (Equipment) | Socorex™ Acura™ Electro™ electronic micropipette |
|---|