GC Capillary Columns
- (1)
- (3)
- (31)
- (13)
- (18)
- (4)
- (1)
- (134)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (580)
- (2)
- (7)
- (34)
- (10)
- (1)
- (189)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (5)
- (39)
- (2)
- (5)
- (2)
- (389)
- (1)
- (24)
- (291)
- (1)
- (275)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (44)
- (15)
- (15)
- (3)
- (5)
- (1)
- (10)
- (21)
- (45)
- (276)
- (4)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (108)
- (21)
- (1)
- (1)
- (3)
- (192)
- (3)
- (23)
- (42)
- (19)
- (7)
- (3)
- (11)
- (4)
- (1)
- (70)
- (3)
- (2)
- (32)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (43)
- (2)
- (1)
- (2)
- (22)
- (2)
- (10)
- (21)
- (14)
- (13)
- (9)
- (1)
- (11)
- (7)
- (11)
- (6)
- (40)
- (8)
- (16)
- (5)
- (5)
- (9)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (10)
- (3)
- (1)
- (6)
- (4)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (13)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (9)
- (7)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (33)
- (4)
- (13)
- (10)
- (11)
- (1)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (22)
- (6)
- (2)
- (4)
- (8)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (17)
- (5)
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (78)
- (40)
- (54)
- (21)
- (9)
- (11)
- (1)
- (38)
- (26)
- (2)
- (179)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (39)
- (14)
- (5)
- (31)
- (5)
- (3)
- (3)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ VOCOL™ Capillary GC Column, df 1.5 μm
Designed for analyses of volatile organic compounds (VOCs). Offers great retention and resolution of highly volatile compounds.
| Max. Temperature | Subambient to 230°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 1.5 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | VOCOL |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB-20 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for the analysis of aromatic analytes.
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2560 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Highly specialized column that offers both polar and polarizable features.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60i Capillary GC Column, df 0.26 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
| Max. Temperature | 35°C to 280°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | 1,12-di(tripropylphosphonium)dodecane bis(trifluoromethanesulfonyl)imide |
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Polarity | Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.26 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SLB |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-WaxMS GC Columns with SafeGuard
Produce consistent results with this low-bleed, stable column produces.
| Particle Size | 0.25 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-WAXMS |
| Temperature Range | 40°C°C to 260°C |
| For Use With (Application) | GC/MS |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-35MS AMINE GC Columns
Utilizes a chemically altered tubing surface to reduce peak tailing and eliminates the need for column priming when analysing amines and other basic compounds.
| Max. Temperature | 220°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-35 MS Amine |
| Polarity | Mid-Polar |
| For Use With (Application) | GC/MS Amines Including Alkylamines, Diamines, Triamines and Ethanolamines,GC/MS for Nitrogen-Containing Heterocyclics |
Thermo Scientific™ TRACE™ GC Columns for Specific EPA Methods
Perform specific EPA methodologies with confidence and unsurpassed performance.
| Max. Temperature | 280/300°C |
|---|---|
| USP Type | G43 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-624 Capillary GC Column, df 3 μm
Designed for purge-and-trap analyses of volatile halogenated, non-halogenated, and aromatic contaminants from environmental samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ Nukol™ Capillary GC Column, df 0.50 μm
Useful for the analyses of volatile acidic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Acid-modified poly(ethylene glycol) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.50 μm |
| Product Line | Nukol |
MilliporeSigma™ Supelco™ β-DEX™ 325 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ PTA-5 Capillary GC Column, df 1 μm
PTA-5 Capillary GC Column is a specially treated nonpolar capillary column, and is primarily dedicated towards amino compounds.
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-DP Capillary GC Column, df 0.12 μm
Excellent for the analysis of aliphatic and aromatic amines
MilliporeSigma™ Supelco™ Omegawax™ Capillary GC Column, df 0.25 μm
Omegawax™ capillary GC column may be used for herbicide determination using In-tube Solid-phase microextraction (SPME).
| Max. Temperature | 50°C to 280°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Poly(ethylene glycol) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G16 |
| Product Line | Omegawax |
Thermo Scientific™ TRACE™ GC Columns for Pesticides
Identify organophosphate and organochlorine pesticides with high performance, sensitivity and reproducibility.
| Max. Temperature | 280/300°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Diameter (Metric) | 0.25 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| For Use With (Application) | Pesticides Analysis |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G43 |
| Product Line | TRACE |