HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
TSKgel™ G2000SW HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ G2000SW SEC columns provide excellent separation of peptides and proteins with molecular weights up to 100,000 Da.
| Pore Size | 125 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Solvents | 0 to 100% aqueous soluble organic solvents |
| Flow Rate | 1.2 mL/min. |
| Stationary Phase | Diol |
| Temperature | 10°C to 30°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 7.5 mm |
| pH | 2.5 - 7.5 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L20, L59 |
Thermo Scientific™ Accucore™ Vanquish™ C18+ UHPLC Columns, 1.5μm
Use the 1.5μm solid core particles of these columns with the Vanquish UHPLC system for unique high-efficiency, high-resolution analyses.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 1.5 μm |
| Carbon Load | 6.5% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 110 m²/g |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ SAX-NP5 Strong Anion Exchange Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analyis or small scale purification of negatively charged biopolymers, such as glycoprotein isoforms, pegylated proteins and oligonucleotide.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Ammonium Ion, Quaternary |
| Phase | Anion Exchange |
| Matrix | Spherical PS-DVB/Ammonium Ion, Quaternary Phase |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Anion Exchange HPLC |
| Product Line | Proteomix |
Thermo Scientific™ Accucore™ Phenyl-Hexyl HPLC Columns
Use this solid core column for fast, high-resolution separations of aromatic and moderately polar compounds.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.6 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Particle Shape | Solid Core |
| Max. Pressure | 14500 psi (1000 bar) |
| Product Line | Accucore |
| USP Type | L11 |
Thermo Scientific™ Syncronis™ aQ C18 Polar Endcapped HPLC Columns
Use for predictable HPLC separations of compounds in highly aqueous mobile phases.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 19% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Polar |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 320 m²/g |
| USP Type | L1 |
TSKgel™ Q-STAT HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Q-STAT columns are packed with hydrophilic non-porous resin particles of which the surface consists of an open access network of multi-layered anion exchange groups.
TSKgel™ SuperH5000 HPLC Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with rigid, porous polymer beads and used for the non-aqueous separation of polymers with molecular weights less than 4,000,000 Da.
MilliporeSigma™ Supelco™ LiChrospher™ NH2 HPLC Column, 5 μm Particle Size
LiChrospher™ is a reliable and versatile spherical silica sorbent, which is traditionally produced and available with different modifications.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Amino (NH2) |
| Phase | Normal Phase, HLIC, Anion Exchange |
| Matrix | Amino (NH2) Phase |
| Endcapped | No |
| Surface Area | 350 m2/g |
| Product Line | LiChrospher |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ Silica HPLC Columns
Efficiently separate nonpolar and moderately polar organic compounds by normal phase chromatography using Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ Silica LC Columns.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| USP Type | L3 |
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ hCG Affinity HPLC Columns
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ hCG Affinity HPLC columns incorporate the advantages of high-speed POROS chromatography resins with the unique selectivity of CaptureSelect affinity ligands.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Pore Size | 2000 Å |
| Content And Storage | Column includes EZ grip fittings and column test certificate. Store at 2°C to 8°C. DO NOT FREEZE. |
| Stationary Phase | Chorionic Gonadotropin affinity ligand, human‐specific |
| Temperature | 2-40°C |
| Column Type | Affinity |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| Max. Pressure | 2400 psi (170 bar) |
| Column Format | Analytical Column, Biocompatible PEEK |
| Particle Size | 20 μm |
| Packing Material | Highly Crosslinked Styrene-Divinylbenzene polymer (ST-DVB) |
| Binding Capacity | 2.7 mg/ml |
| pH | 1-10 |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | POROS CaptureSelect |
MilliporeSigma™ Supelco™ CHIRALPAK™ HSA HPLC Column, 5 μm Particle Size
CHIRALPAK™ HSA, which uses human serum albumin as the chiral selector, is highly selective for acidic racemates, preferably weak and strong acids, zwitterionic and non-protolytic (neutral) compounds.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Human Serum Albumin |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Human Serum Albumin Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | CHIRALPAK |
TSKgel™ SuperAW5000 HPLC Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with rigid, porous, polymer beads which show minimal shrinkage or swelling in different solvent systems. Used for the separation of polymers that are soluble in polar organic solvents. Exclusion Limit (DMF): Polyethylene Oxide 4,000,000 Da.
Thermo Scientific™ Accucore™ C8 HPLC Columns
Use these columns, with its specially designed solid core, for a broad range of nonpolar analytes across multiple applications.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.6 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Product Line | Accucore |
| USP Type | L7 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express ES-Cyano UHPLC Column, 2 μm Particle Size
The sterically protected, extensively endcapped diisopropyl-cyanopropylsilane stationary phase of Ascentis™ Express 2 μm ES-Cyano provides a stable, reversed-phase packing that can be used for basic, acidic, or neutral compounds.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Stationary Phase | Diisopropyl-Cyanopropylsilane |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Diisopropyl-Cyanopropylsilane Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 1 to 8 |
| Technique | Fused-Core UHPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express RP-Amide HPLC Column, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express RP-Amide can be used for basic, acidic, or neutral compounds with orthogonal selectivity from C18 or C8. The polar-embedded Ascentis™ Express 5 μm RP-Amide columns are compatible with 100% aqueous mobile phases without suffering from 'phase collapse'.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Amide, Alkyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Amide, Alkyl Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Product Line | Ascentis |