HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
TSKgel™ GMPW HPLC Column, 17 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ GMPW is a mixed bed scouting column for water-soluble linear polymers. The pore volume can be accessed by polymers ranging in molecular weight from 500 to 8,000,000 Da.
| Particle Size | 17 μm |
|---|---|
| Solvents | ≤20% organic solvent |
| Stationary Phase | Hydroxylated Methacrylate |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Polymer Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 7.5 mm |
| pH | 2.0 - 12 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L38, L39 |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ Silica HPLC Columns
Efficiently separate nonpolar and moderately polar organic compounds by normal phase chromatography using Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ Silica LC Columns.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| USP Type | L3 |
TSKgel™ Alpha-5000 HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with rigid, porous polymer beads which show minimal shrinkage or swelling in different solvent systems. Columns are best used for the separation of polymers that are soluble in polar organic solvents.
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ SCX-NP10 Strong Cation Exchange Column, 10 μm Particle Size, PEEK
Used for the analysis or small scale purification of positively charged biopolymers including glycoprotein isoforms and mAb variants.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Sulfonic Acid |
| Phase | Cation Exchange |
| Matrix | Spherical PS-DVB/Sulfonic Acid Phase |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | PEEK |
| Technique | Cation Exchange |
| Product Line | Proteomix |
MilliporeSigma™ Supelco™ CHIRALPAK™ CBH HPLC Column, 5 μm Particle Size
CHIRALPAK™ CBH phase has cellobiohydrolase as the chiral selector immobilized on spherical 5 μm silica particles.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Cellobiohydrolase |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Cellobiohydrolase Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | CHIRALPAK |
MilliporeSigma™ Supelco™ Hamilton PRP-C18 HPLC Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
The Hamilton PRP-C18 HPLC column is designed to provide high-efficiency, reversed-phase separations over an extended column life in nearly any mobile phase or pH.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Product Line | Hamilton |
Thermo Scientific™ Syncronis™ C18 Columns
Use for hydrophobic interaction reversed-phase separations.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 16% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 320 m²/g |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Luer Lock, Non-Jacketed Liquid Chromatography Column, 10 cm
Constructed of borosilicate glass and are rated at a maximum pressure of 15 psi (1 bar).
| Length (Metric) | 10 cm |
|---|---|
| Column Type | Chromatography |
| Material | Borosilicate Glass |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CYCLOBOND™ I 2000 AC Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
CYCLOBOND™ I 2000 AC is used primarily for aromatic alcohols or amines that are chiral on the alpha or beta carbon.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Cyclodextrin, Beta- |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Cyclodextrin, Beta- Phase/Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | Astec CYCLOBOND |
MilliporeSigma™ Supelco™ Kromasil C8 HPLC Column, 100 Å, 10 μm Particle SIze
For small molecules and peptides.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | C8 (Octyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C8 (Octyl) Phase |
| Product Line | Kromasil |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ Suplex™ pKb-100 HPLC Column, 5 μm Particle Size
Suplex™ pKb-100 columns feature the same bonded phase functionality as SUPELCOSIL™ LC-ABZ columns.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Amide, Alkyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Amide, Alkyl Phase/Silica Gel/Spherical Particle Platform |
| Endcapped | No |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | Suplex |
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ Glycan HPLC Columns, 2.7 μm Particle Size
BIOshell™ Glycan HPLC Columns are specifically engineered to deliver fast, high resolution, reproducible glycan identification using HILIC chromatography.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Stationary Phase | Hydroxy, Penta-, Spherical Silica Particle Platform |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Hydroxy, Penta- Phase, Spherical Silica Particle Platform |
| Endcapped | No |
| pH | 2 to 9 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 135 m2/g |
| Product Line | BIOshell |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-CN HPLC Column, 5 μm Particle Size
The LC-CN phase is often used as a substitute for silica because it offers the advantages of a bonded phase (such as quick equilibration, and less sensitivity to small changes of the water content in the mobile phase).
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Cyano |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Cyano Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Polar Advantage II HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Resolve polar and nonpolar compounds in a single run. These columns have high pH stability (pH 1.5–10) in the separation of basic, neutral, and acidic species.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Polar Embedded |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 300 m²/g |
| USP Type | L60 |
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ hGH Affinty HPLC Columns
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ hGH HPLC columns incorporate the advantages of high-speed POROS chromatography resins with the unique selectivity of CaptureSelect ligands.
| Pore Size | 2000 Å |
|---|---|
| Content And Storage | Column includes EZ grip fittings and column test certificate. Store at 2°C to 8°C. DO NOT FREEZE. |
| Stationary Phase | Growth Hormone affinity ligand, human-specific |
| Column Type | Affinity |
| Elution Volume Max | 29 column volumes |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| For Use With (Application) | FPLC |
| High-throughput Compatibility | Automated Protocols |
| Max. Pressure | 2600 psi, 180 bar |
| Particle Size | 20 μm |
| Type | Column |
| Matrix | POROS |
| Target Molecule | Protein |
| Binding Capacity | 1.7 mg/mL |
| Purification Target | Protein |
| Elution Volume Min | 14 column volumes |
| Product Line | CaptureSelect, POROS |