HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Hypersil™ Phenyl HPLC Columns
Use as a general-purpose column with aromatic selectivity.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 5% |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | No |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 170 m²/g |
| Max. Pressure | 5800 psi (400 bar) |
| Product Line | Hypersil Classical |
| USP Type | L11 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ ODS (C18) Columns, 10μm Particle Size
Provide an excellent C18 phase for a broad range of applications and a global standard for many existing methods
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Carbon Load | 10% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 170 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Acclaim™ VANQUISH™ Polar Advantage II UHPLC Columns
Achieve even greater power of separation, speed, and throughput of polar and nonpolar compounds in a single run.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Polar Embedded |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS and RSLC |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Max. Pressure | 21756 psi (1500 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 2.2 μm |
| Carbon Load | 17% |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| pH | 1.5 to 10 |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | Acclaim |
| USP Type | L60 |
Thermo Scientific™ MAbPac™ SEC-1 Size Exclusion Chromatography HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these SEC columns for monoclonal antibody (mAb) analysis, including the high-resolution separation of monomers, aggregates and fragments.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Solvents | 100% Organic Solvents |
| Temperature | 30°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Column Type | Size Exclusion |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Quantity | Each |
| Product Line | MAbPac |
Thermo Scientific™ BetaSil™ C18 HPLC Columns, 3μm Particle Size
High surface area with high bonded phase coverage
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 20% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Column Type | Reversed Phase |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ BetaSil™ C18 HPLC Columns, 5μm Particle Size
High surface area with high bonded phase coverage
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 20% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 310 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ BioBasic™ 18 HPLC Columns
Use this 300Å wide-pore silica for the separation of small to medium proteins and other biomolecules.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 9% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 100 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ ProSwift™ RP-1S PSDVB Reversed Phase HPLC Column, Monolith, 4.6 mm x 50 mm
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Pore Size: Monolith; Column Phase: Reversed Phase
Thermo Scientific™ Acclaim™ Carbamate HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Achieve baseline separation of carbamate specified in U.S. EPA Method 531.2 with high-efficiency Thermo Scientific™ Acclaim™ Carbamate LC Columns.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 3 to 7 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ BetaBasic™ C8 Reversed Phase HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 250 mm
Carbon Load: 7%; Pore Size: 150 Å; Column Phase: Reversed Phase
Thermo Scientific™ Acclaim™ C30 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for superior separation of hydrophobic structural isomers.
| Pore Size | 200 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 13% |
| Stationary Phase | C30 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 200 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Matrix | Tenax™ TA Porous Polymer (60/80) |
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Material | Glass |
| Overall Length (English) | 3 1/2 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Methods | EPA TO-1, IP-1 B |
| Product Line | Tenax |
Thermo Scientific™ HyPURITY™ C18 Columns, 3μm Particle Size
High quality, highly pure silica columns
| Pore Size | 190 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 13% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 1 to 9 |
| Surface Area | 200 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ Green PAH Columns, 3 and 5μm Particle Size
Specially tailored alkyl bonded silica with a high carbon loading, designed specifically for the analysis of polyaromatic hydrocarbons (PAHs)
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 13.5% |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | PAH Analysis |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 170 m²/g |
| USP Type | L1 |
TSKgel™ SuperHZM-H HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ SuperHZM-H Mixed-Bed Columns are packed with rigid, porous, polymer beads each having a varying mean pore diameter. They are used for the non-aqueous separation of organic-soluble polymers with high molecular weights of less than 400,000,000 Da.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Polystyrene-divinylbenzene |
| Temperature | 80°C |
| Length (Metric) | 15 cm |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Technique | SEC |
| Max. Pressure | 10 bar |
| Product Line | TSKgel |