Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (9)
- (9)
- (30)
- (4)
- (1)
- (82)
- (23)
- (1)
- (1)
- (59)
- (4)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (2)
- (45)
- (1)
- (8)
- (56)
- (35)
- (20)
- (3)
- (50)
- (4)
- (44)
- (3)
- (10)
- (10)
- (4)
- (87)
- (10)
- (48)
- (21)
- (12)
- (14)
- (46)
- (8)
- (10)
- (22)
- (3)
- (2)
- (1)
- (112)
- (11)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (91)
- (104)
- (1)
- (30)
- (2)
- (2)
- (14)
- (5)
- (9)
- (38)
- (21)
- (25)
- (65)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (222)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (3)
- (278)
- (12)
- (14)
- (6)
- (202)
- (6)
- (3)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (20)
- (4)
- (9)
- (2)
- (11)
- (12)
- (8)
- (6)
- (6)
- (3)
- (16)
- (1)
- (3)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (14)
- (5)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringe
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Connection Type | Fixed |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (Needle),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (Metric) Needle | 57 mm |
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes offer easy, accurate and reproducible manual injections.
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ GC Syringe for CTC
Thermo Scientific™ Gastight GC Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ Manual, Fixed Needle, Gas Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for manual accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
| Connection Type | Fixed |
|---|
Thermo Scientific™ Luer-Tip, Gas-Tight Manual Syringes for GC Systems
Get a gas-tight syringe for manual injections. This syringe features a Luer-Tip connection and is available in a variety of sizes.
Synthware™ Cannula
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cannula for the transfer and handling of air sensitive materials.
| Color | Silver |
|---|---|
| Graduated | No |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
| Sterility | Non-sterile |
Synthware™ Syringe Needles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Long needle used for solvent retrieval.
| Quantity | 1 Ea. |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
Hamilton™ 700 and 1700 Series Gastight™ and Microliter™ Digital Syringes
Easily achieves precision up to 0.5% while dispensing volumes from 500μL down to 50nL
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Analytical instrument calibration (AA/ICP, GC, HPLC) , prepare standards and spike samples, eliminates parallax errors by providing a digital readout on its integrated LCD screen and also used for pipetting and HPLC injections |
| Accuracy | ±0.5% |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: LTN Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Diameter (English) Inner | 0.12 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Volume (Metric) | 500 μL |
| Length (English) | 2 in. |
| Diameter (Metric) Inner | 3.26 mm |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Ideal for dispensing both liquids and gases, useful for samples with dissolved or suspended molecules |
| Max. Pressure | 700 psi |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 7.75 mm |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Diameter (English) Outer | 0.3 in. |
| Model | 1750 |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.02 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.01 in. |
Hamilton™ 700 7000/1700 1000 Series Microliter™/Gastight™: TLL Termination
Syringes have built-in Chaney Adapters
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|
Hamilton™ Super Syringe Gastight™ Syringes
Large volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 50mL up to 2L. The Super Syringe is the only Hamilton syringe that is made with an acrylic barrel instead of a glass barrel.
| Product Type | General Purpose Syringe |
|---|---|
| Material | Acrylic (Barrel) |
| For Use With (Application) | For air sampling, preparing gas standards, calibrating reservoirs, pneumographs and spirometers |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: TLL Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Ideal for dispensing both liquids and gases, useful for samples with dissolved or suspended molecules |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ Microliter™ and Gastight™ Waters U6K HPLC Injection Valve Syringes
Designed for use in Waters U6K HPLC injection valves.
| Length (Metric) | 5 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Waters U6 K HPLC Injection Valves |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | 3 |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, FDA |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Needle Gauge | 25s G |