Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (9)
- (9)
- (30)
- (4)
- (1)
- (82)
- (23)
- (1)
- (10)
- (10)
- (4)
- (87)
- (10)
- (48)
- (21)
- (12)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (91)
- (104)
- (1)
- (29)
- (6)
- (2)
- (222)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (20)
- (4)
- (9)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
| Connection Type | Fixed |
|---|
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes offer easy, accurate and reproducible manual injections.
Thermo Scientific™ GC Syringe for CTC
Thermo Scientific™ Gastight GC Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ Luer-Tip, Gas-Tight Manual Syringes for GC Systems
Get a gas-tight syringe for manual injections. This syringe features a Luer-Tip connection and is available in a variety of sizes.
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringe
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Connection Type | Fixed |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (Needle),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (Metric) Needle | 57 mm |
Thermo Scientific™ Manual, Fixed Needle, Gas Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for manual accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
Synthware™ Cannula
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cannula for the transfer and handling of air sensitive materials.
| Color | Silver |
|---|---|
| Graduated | No |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
| Sterility | Non-sterile |
Synthware™ Syringe Needles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Long needle used for solvent retrieval.
| Quantity | 1 Ea. |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
| Includes | Plunger protection, inert Kel-F male luer cone |
|---|---|
| Accuracy | ±1% |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Fixed |
| Quantity | Ea. |
| For Use With (Application) | Suitable for gases or liquids for maximum inertness |
Trajan™ LC Needle for 1 to 2.5mL syringe
Designed to inject down to 1mL with high precision and accuracy
| Includes | Plunger protection, needle glued into barrel with epoxy solvent-resistant glue |
|---|---|
| Accuracy | ±1% |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Needle Point Style | Fixed Bevel |
| For Use With (Application) | Suitable for gases or liquids for maximum inertness |
Hamilton™ Microliter™ and Gastight™ Waters U6K HPLC Injection Valve Syringes
Designed for use in Waters U6K HPLC injection valves.
| Length (Metric) | 5 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Waters U6 K HPLC Injection Valves |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | 3 |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, FDA |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Needle Gauge | 25s G |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: TLL Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Ideal for dispensing both liquids and gases, useful for samples with dissolved or suspended molecules |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Fixed-Needle Syringes, LTN Termination, 22 Gauge, 2 in. Needle Length
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
| Needle Gauge | 22 G |
| Max. Pressure | 200 psi |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.016 in. |