Filtering Flasks
Filtering flasks are used in numerous general laboratory procedures for rapid filtration of liquids. Typical flask design includes a conical shape with a flat bottom, tapered neck, and a sidearm for use in vacuum filtration. Filtering flasks are most commonly manufactured from borosilicate glass with thick walls that can withstand pressure under vacuum. Depending on the application, the flasks can be manufactured from other materials, such as polystyrene. Filtering flasks are available in a variety of volumes and socket sizes. Graduated and ungraduated varieties are available. Filtering flasks are also known as vacuum flasks, Buchner flasks, suction flasks, Kitasato flasks, or side-arm flasks. The flasks are often used with other accessories, such as a Buchner funnel that is fitted through a rubber bung or a Buchner ring. The sidearm can be integral to the flask or detachable, with barb-like rings on the tip to allow for connection to vacuum tubing.
Capacité (métrique)
- (5)
- (1)
- (3)
- (16)
- (4)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (14)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (17)
- (1)
Matériau
- (18)
- (2)
- (2)
- (62)
- (7)
Jetable
- (20)
- (26)
- (2)
Type de col
- (3)
- (3)
- (13)
- (3)
- (4)
- (3)
- (19)
Stérilité
- (28)
- (20)
Résultats de la recherche filtrée
Les produits de certains de nos fournisseurs ne s'affichent pas dans les résultats de la recherche filtrée. Veuillez
supprimer tous les filtres
pour voir ces produits.
Rechercher dans les résultats
Recherche par mot-clé:
Effacer la recherche
1
–
15
de
28
résultats
Corning™ PYREX™ Filtering Flasks with Sidearm Tubulation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Tubulations for easy connections to filter pumps
| Type de col | Narrow |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Stérilité | Non-sterile |
| Aperçu général | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
Fisherbrand™ Vacuum Filter Holders, Filtration Flasks
For use with Fisherbrand Vacuum Filter Holders
| À utiliser avec (équipement) | Vacuum Filter Holder |
|---|---|
| Type de produit | Filtration Flask |
| Certifications/Conformité | ASTM E 1406, Type II, Class I |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Graduée | Yes |
| Plage de températures (impériale) | 840°F max. |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Heavy Wall Filtering Flask
Provides mechanical strength under vacuum application
| Diamètre (métrique) intérieur de tube | 0.93 cm |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Flasks with Detachable Side Arm
Detachable plastic side arm secured by neoprene grommet
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Comprend | Detachable side arm |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ ULTRA-WARE™ Heavy-Wall Filter Flasks
Heavy-wall borosilicate glass provides mechanical strength for vacuum filtration
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|
| Certifications/Conformité | ASTM, E1406, Type I |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
Corning™ PYREX™ Filtering Flask without Sidearm Tubulation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Shaped to give maximum mechanical strength
| Type de col | Narrow |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Stérilité | Non-sterile |
| Aperçu général | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
| Comprend | KECK assembly set |
|---|
| À utiliser avec (équipement) | 90 mm filtration assembly |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| À utiliser avec (application) | Analysis of particulate or microbiological contamination |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Filtration Assemblies: Flasks With Side Arm, No. 2 Hose connection
Borosilicate glass flask with side arm, No. 2 hose connection.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Quantité | 1/Cs. |
| Comprend | No. 2 Hose Connection |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Flasks with Quick-Release Hose Connector
Allow safe attachment of 0.25 in. I.D. (6mm) tubing
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|
Corning™ PYREX™ VISTA™ Heavy-Wall Filter Flasks with Sidearm Tubulation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Sidearm tubulations and graduated to show approximate capacity
| Nb par paquet | 6/Pk. |
|---|---|
| Type de col | Narrow |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Diamètre (métrique) extérieur du tube | 1 cm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Aperçu général | Style: Filtering; Top style: Beaded rim |
| Nb par boîte | 12/Cs. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Vacuum Flask
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Replace glass flasks with this flask, molded in one piece for full vacuum service with angled tubulation to prevent tipping.
| Nb par paquet | 1 |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Nb par boîte | 1 |
Corning™ PYREXPLUS™ Coated Heavy Wall Filtering Flasks with Sidearm Tubulation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Pyrex™ borosilicate glass with PVC coating reduces chance of breakage
| Hauteur (impériale) | 14.01 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 35.6 cm |
| Type de col | Narrow |
| Jetable | Reusable |
| Revêtement de surface | Pyrexplus |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Stérilité | Non-sterile |
| Aperçu général | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |