Filtering Flasks
- (6)
- (1)
- (3)
- (16)
- (4)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (14)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (17)
- (1)
- (63)
- (25)
- (4)
- (47)
- (2)
- (3)
- (13)
- (24)
- (3)
- (6)
- (49)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Vacuum Filter Holders, Filtration Flasks
For use with Fisherbrand Vacuum Filter Holders
| À utiliser avec (équipement) | Vacuum Filter Holder |
|---|---|
| Type de produit | Filtration Flask |
| Certifications/Conformité | ASTM E 1406, Type II, Class I |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Graduated | Yes |
| Plage de températures (impériale) | 840°F max. |
Corning™ PYREX™ Filtering Flask without Sidearm Tubulation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Shaped to give maximum mechanical strength
| Description | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
|---|---|
| Mouth Style | Narrow |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de goulot | Narrow Mouth |
| Comprend | KECK assembly set |
|---|
Corning™ PYREX™ VISTA™ Heavy-Wall Filter Flasks with Sidearm Tubulation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Sidearm tubulations and graduated to show approximate capacity
| Description | Style: Filtering; Top style: Beaded rim |
|---|---|
| Mouth Style | Narrow |
| Nb par paquet | 6/Pk. |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 12/Cs. |
| Type de goulot | Narrow Mouth |
| Diamètre (métrique) de la tubulure extérieure | 1 cm |
| À utiliser avec (équipement) | 90 mm filtration assembly |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| À utiliser avec (application) | Analysis of particulate or microbiological contamination |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Filtration Assemblies: Flasks With Inner Joint 40/35, for 90mm Glass Assemblies
DWK Life Sciences Kimble Kontes Filtration Assemblies: Flasks With Inner Joint 40/35, for 90mm Glass Assemblies, Borosilicate Glass, Description: Funnel for 47mm assemblies, For Use With: Ultra-Ware 90mm all-glass Microfiltration Assembly, Standard Taper Joint: 40/35
| À utiliser avec (équipement) | Ultra-Ware 90 mm all-glass Microfiltration Assembly |
|---|---|
| Type de produit | Flask |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Joint conique standard | 40/35 |
Corning™ PYREX™ Filtering Flasks with Sidearm Tubulation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Tubulations for easy connections to filter pumps
| Description | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
|---|---|
| Mouth Style | Narrow |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de goulot | Narrow Mouth |
Corning™ PYREX™ Heavy Wall Filtering Flasks with Replaceable Tubulation
Replaceable plastic side arm secured by neoprene grommet
| Description | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
|---|---|
| Mouth Style | Narrow |
| Nb par paquet | 1/Pk. |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de goulot | Narrow Mouth |
| Comprend | Plastic tubulation |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Filtration Assemblies: Flasks With Side Arm, No. 2 Hose connection
Borosilicate glass flask with side arm, No. 2 hose connection.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Quantité | 1/Cs. |
| Comprend | No. 2 Hose Connection |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Filtering Flasks with Side Arm
Heavy walled with graduated scale, side tubulation, tooled neck
| Certifications/Conformité | ASTM E1406, Type II, Class I |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Vacuum Flask
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Replace glass flasks with this flask, molded in one piece for full vacuum service with angled tubulation to prevent tipping.
| Nb par paquet | 1 |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Nbre par carton | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Corning™ PYREXPLUS™ Coated Heavy Wall Filtering Flasks with Sidearm Tubulation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Pyrex™ borosilicate glass with PVC coating reduces chance of breakage
| Hauteur (impériale) | 14.01 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 35.6 cm |
| Description | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
| Mouth Style | Narrow |
| Jetable | Reusable |
| Revêtement de surface | Pyrexplus |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de goulot | Narrow Mouth |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Flasks with Detachable Side Arm
Detachable plastic side arm secured by neoprene grommet
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Comprend | Detachable side arm |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ ULTRA-WARE™ Heavy-Wall Filter Flasks
Heavy-wall borosilicate glass provides mechanical strength for vacuum filtration
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|