Cell Culture Dishes
- (11)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (270)
- (2)
- (60)
- (220)
- (2)
- (214)
- (4)
- (28)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (6)
- (12)
- (6)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (4)
- (5)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (8)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (22)
- (6)
- (2)
- (4)
- (4)
- (2)
- (75)
- (6)
- (6)
- (8)
- (1)
- (8)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (17)
- (22)
- (4)
- (12)
- (5)
- (2)
- (11)
- (14)
- (1)
- (14)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Surface Treated SterileTissue Culture Plates
Ideal for comparison and analysis of cell growth, yield in multiple platforms.
Fisherbrand™ Surface Treated SterileTissue Culture Plates
Ideal for comparison and analysis of cell growth, yield in multiple platforms.
Fisherbrand™ Surface Treated SterileTissue Culture Plates
Ideal for comparison and analysis of cell growth, yield in multiple platforms.
Fisherbrand™ Surface Treated SterileTissue Culture Plates
Ideal for comparison and analysis of cell growth, yield in multiple platforms.
Fisherbrand™ Surface Treated SterileTissue Culture Plates
Ideal for comparison and analysis of cell growth, yield in multiple platforms.
Fisherbrand™ Surface Treated Tissue Culture Dishes
Containers for cell growth, aids in sample preparation, pretreatment, storage.
| Description | Cell and tissue culture dishes |
|---|---|
| Surface Treatment | Standard |
| Bottom Shape | Flat |
| For Use With (Application) | Tissue culture, storage |
| Sterility | Sterile |
Falcon™ Polystyrene Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of crystal grade virgin polystyrene for optimum visibility. Falcon™ Polystyrene Microplates are available with tissue culture-treated and nontreated surfaces.
Corning™ BioCoat™ Laminin TC-treated Culture Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tested for ability to initiate differentiation (neurite outgrowth) of NG-108 rat glioma/mouse and human neuroblastoma cells
| Supportive Membrane | Laminin |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Round |
Corning™ BioCoat™ Collagen I, Rat Tail Culture Dish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Collagen Type I |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Round |
| Closure Color | Clear |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Falcon™ Polystyrene Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of crystal grade virgin polystyrene for optimum visibility. Falcon™ Polystyrene Microplates are available with tissue culture-treated and nontreated surfaces.
Thermo Scientific™ Nunc™ EasYDish™ Cell Culture Dishes, TC Surface
Next generation cell culture dishes that improve handling, stacking, and transporting of cell cultures in your lab.
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Description | Nunc EasYDish |
| Gridded | Not Gridded |
| Surface Treatment | Nunclon Delta |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Shelf Life | 5 Years |
| No. per Pack | 10 Pk. |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Falcon™ Feeder Tray for FluoroBlok™ HTS 24 Well Multiwell plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polystyrene cell media tray for feeding cell-based assays.
Thermo Scientific™ Nunc™ MiniTrays with Nunclon™ Delta surface
Achieve excellent cell attachment and growth rates with Nunc MiniTrays with Nunclon Delta Surface.
| Height (Metric) | 11.2 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 84.1 mm |
| Volume (Metric) Working | 8 μL |
| Capacity (Metric) | 8 L |
| No. per Case | 150 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Conical |
| Width (Metric) | 5.82 mm |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Lid |
| Type | Mini Tray |
| Culture Area | 0.013 cm2 |
| Surface Treatment | Nunclon Delta |
| No. per Pack | 10 |
| Certifications/Compliance | Certified Nunclon surface |
Thermo Scientific™ Nunc™ Cell Culture/Petri Dishes
Perform a variety of applications with cell culture/Petri dishes offered in a broad range of sizes and styles to suit a variety of experimental needs.
| Type | Cell Culture Dish |
|---|---|
| Shape | Round |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Closure Included |
Falcon™ Polystyrene Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of crystal grade virgin polystyrene for optimum visibility. Falcon™ Polystyrene Microplates are available with tissue culture-treated and nontreated surfaces.