Liquid Nitrogen Storage Equipment
Liquid nitrogen storage equipment is used to store biologic, genomic, and diagnostic samples in liquid nitrogen (-196°C to -210°C). Samples are transferred to cryogenic tubes and packaged in boxes. The boxes are placed in racks, which are then stored in cryogenic storage systems.
Cryogenic laboratory mills pulverize samples chilled in liquid nitrogen. 2D barcoded tubes and boxes are used for automated sample tracking during storage in liquid nitrogen. Vessels for transporting and storing liquid nitrogen are also available.
How Is Liquid Nitrogen Used?
Designed to meet the rigorous storage requirements of cryogenic samples, LN2 cryopreservation systems offer LN2 liquid or vapor storage that features:
- Extended hold times
- Low power consumption
- Zero greenhouse gas production
LN2 handling equipment is available in several forms.
- Controlled-rate cryogenic freezers: With air-handling system and liquid nitrogen injection rings for temperature control and uniformity
- Long-term storage equipment: May be liquid or vapor phase LN2 storage and have manual or automated controls
- Sample retrieval systems: With lockable lids, low LN2 level indicators, alarms, and other features
- LN2 transfer vessels: For small amounts of liquid nitrogen; can be fit with self-pressurized withdrawal devices
- Benchtop LN2 containers: Thermos-type flasks with vented clamped lids, carrying handles, and rubber-cushioned bases
- LN2 supply tanks: Pressurized stainless-steel in a range of capacities
- Storage and shipping equipment: With holding times from two weeks to 125 days; approved for UN and IATA
- Back-up systems for ultra-low temperature freezers
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (25)
- (5)
- (5)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (25)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ Nunc™ Barcoded Lock Rack for Cryobank Vials and Bank-It Systems
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Store samples conveniently with the added advantage of barcoding with Thermo Scientific™ Nunc™ Barcoded Lock Rack for Cryobank Vials and Bank-It™ Systems.
Thermo Scientific™ CryoExtra™ High-Efficiency Cryogenic Storage Systems
Designed for both liquid and vapor phase storage, featuring automated temperature monitoring and microprocessor-based LN2 level control.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE,UL |
| Matériau de la hotte | Stainless Steel |
| Exigences électriques | 100 - 230 V 50/60 Hz |
| Options de surveillance | Temperature Monitor, Alarm |
| Catégorie | Auto-Fill LN2 Cryo |
| Nb de portes | 1 |
| Tension | 100/230 V |
| Aperçu général | CryoExtra™ High-Efficiency Cryogenic Storage Systems |
Thermo Scientific™ Locator™ Jr. Plus Rack and Box System with Level Monitor PROMO
Economically store up to 6,000 samples in the Locator 6 rack and box system that makes sample retrieval simple and consumes minimum liquid nitrogen.
Thermo Scientific™ Nunc™ Cryobank and Bank-It™ Replacement Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ensure contamination-free cap replacement. Closures are supplied racked for manual or automated replacement.
| À utiliser avec (équipement) | 0.5mL and 1.0mL Cryobank and Bank-it Tubes |
|---|---|
| Nb par paquet | 96 |
| Catégorie | Closure |
| Matériau | Polypropylene |
| Emballage | 10 racks of 96/case |
| Codage | 2D Barcode |
| Type de flacon | Cryobank, Bank-It |
| Nb par boîte | 960 |
| Gamme de produit | Nunc |
Thermo Scientific™ Arctic Express™ Cryogenic Shippers with Datalogger
Maintain the cold chain and your peace of mind with Thermo Scientific™ Arctic Express™ cryogenic shippers with datalogger.
| Certifications/Conformité | 21CFR11 (Datalogger) |
|---|---|
| Catégorie | Cryogenic Shipper |
| Comprend | Padlock, shipping shell, datalogger |
| Aperçu général | |
| Plage de températures | -150°C |
Corning™ XT Starter Ice-free Coolers
Bench top cooling systems that provide sample cooling or freezing without ice, electricity, or batteries.
| Couleur | Purple |
|---|---|
| Catégorie | Ice-free Cooler |
| Quantité | 1 |
| À utiliser avec (application) | Sample cooling or freezing without ice, electricity, or batteries |
Thermo Scientific™ Nunc™ Screwdrivers for Cryobank and Bank-It™ Vial Systems, manual
Quickly and easily cap and decap Thermo Scientific™ Nunc™ Cryobank tubes using these screwdrivers, available in manual and electric models to suit your application.
| À utiliser avec (équipement) | Cryobank and Bank-It Systems |
|---|---|
| Codage | 2D Barcode |
| Type de flacon | Cryobank, Bank-It |
Thermo Scientific™ Nunc™ Bank-It™ Vial Systems
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Streamline the handling and secure cryostorage of samples with these laser-etched 2D barcoded tubes in an ANSI-format rack.
| Nb par paquet | 96 |
|---|---|
| Catégorie | Bank-It |
| Matériau | Polypropylene (Cap) |
| Stérilité | Non-sterile |
| Emballage | 96/960 |
| Type de flacon | Bank-It |
| Nb par boîte | 960 |
| Gamme de produit | Nunc |
Thermo Scientific™ Dense Storage Options
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Double your cryobank capacity and cut storage costs by 50%. Our dense storage options fit standard cryogenic storage boxes that work with the freezer racks you currently own.
Thermo Scientific™ Locator™ 4 Plus Rack and Box System with Level Monitor PROMO
Economically store up to 6,000 samples in the Locator 6 rack and box system that makes sample retrieval simple and consumes minimum liquid nitrogen.
Thermo Scientific™ Nunc™ Press Out Tool for Cryobank and Bank-It™ Vial Systems
Minimize freeze/thaw by using the Thermo Scienctific™ Nunc™ Press Out Tool for Cryobank and Bank-It™ Systems, which allows for rapid retrieval of Cryobank vials.
Corning™ XT Freezing Core for CoolBox™ XT Workstation
Allows for continuous uninterrupted cooling. Corning™ XT Freezing Core for CoolBox™ XT Workstation provides cooling source in CoolBox XT Workstation when thermo-conductive CoolRack or CoolSink tube and plate module is placed on top.
Thermo Scientific™ Nunc™ 2 mL Internally-Threaded Universal Tubes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Experience the best features of our storage tube portfolio: universal cap, universal latch rack and free-standing tube design -- all for either benchtop or automation use.
| Matériau | Plastic |
|---|---|
| Gamme de produit | Nunc |
Thermo Scientific™ Nunc™ Coded Cryobank Vial Systems
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Take cryostorage to the next level with this vial system featuring 2D barcode tubes in standard microplate format racks for benchtop use or automated applications.
| Stérilité | Sterile |
|---|
Thermo Scientific™ LN2 Supply Tanks
Transport cryogenic industrial gases with these LN2 Supply tanks, which are designed to be both durable and user-friendly.
| Catégorie | LN2 Supply Tank |
|---|