Reservoirs and Liners
Reservoirs (plastic, glass, and metal) are used to hold samples or reagents for easy access with pipets or other transferring devices..
Material
- (3)
- (11)
- (2)
- (1)
- (9)
- (8)
- (65)
- (109)
- (1)
Type
- (1)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (17)
- (101)
- (3)
- (37)
- (13)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
Capacity (Metric)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (36)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (33)
- (3)
- (2)
- (3)
- (9)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
Sterility
- (87)
- (104)
Disposable
- (3)
- (16)
- (146)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
55
results
Fisherbrand™ Reagent Reservoir
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reagent Reservoirs offer a fresh and modern design with enhanced features to streamline pipetting procedures.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Color | White |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Material | Polystyrene |
| Certifications/Compliance | DNase, RNase, and Pyrogen free quality certificate available upon request, Traceability Certificate available upon request |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Pipetting procedures |
| Channels | 1 |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Pipetting Reservoir |
Axygen™ Disposable V-Bottom Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to accommodate all multichannel pipettor
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| Certifications/Compliance | ANSI, RNase/DNase-free, non-pyrogenic |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 24.13 mm |
| Type | Reservoir |
| Length (Metric) | 132.33 mm |
| Capacity (Metric) | 25 mL |
| Color | Opaque-white |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Filling Multi-channel Pipettors |
| Channels | 12 |
VistaLab™ Technologies Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Unique trough-within-trough design maximizes reagent recovery
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Certifications/Compliance | Pyrogen-free |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | General Liquid Handling |
| Channels | 1 |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Reservoir Cooler |
| Quantity | 2 |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Channels | 1 |
Fisherbrand™ Disposable Divided Well Pipette Basins
Disposable basins offer convenience, fast cleanup
| Capacity (Metric) | 25 mL |
|---|---|
| Material | Polystyrene |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Quantity | 100 |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Packaging | Bulk |
| Quantity | 100 |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Channels | 1 |
Corning™ Costar™ Transtar™-96 96-Well Liquid Transfer System Accessories: Reservoir Liners
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use with 96-well plates
| No. per Case | 100/Cs. |
|---|---|
| No. per Pack | 1/Pk. |
| For Use With (Application) | Ideal for repetitively filling multi-channel pipettors |
| Sterility | Sterile |
DWK Life Sciences Wheaton™ HPLC Mobile-Phase Reservoirs
Suitable for use as mobile phase and filtration reservoirs, as well as general sample and buffer storage
| Type | HPLC Mobile-phase Reservoir |
|---|---|
| Bottom Shape | Flat |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type I and ASTM E 438 Type I, Class A |
| For Use With (Application) | Ideal for mobile phase or filtration reservoir |
BIOTIX™ Disposable 50mL Reagent Reservoirs
Easy-to-handle pressure-formed reservoir for use with automated platforms.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reservoir |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Filling Multi-channel Pipettors |
| Channels | 12 |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Ultra-Ware™ HPLC Reservoirs
Designed for the preparation, storage, and delivery of liquid chromatography mobile phases
| Includes | GL45-4 screw thread |
|---|---|
| Type | HPLC Reservoir |
| Max. Temperature (English) | 248°F |
| Material | Borosilicate Glass |
| Coating | PVC |
| Certifications/Compliance | USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A |
| Max. Temperature (Metric) | 120°C |
| For Use With (Application) | Designed for the preparation, storage, and delivery of liquid chromatography mobile phases |
Axygen™ Multi Well Low Profile Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured with virgin polypropylene for excellent chemical resistance
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Color | Clear |
| No. per Case | 25/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ANSI/SLAS, RNase/DNase-free, non-pyrogenic |