Separatory Funnels
- (109)
- (43)
- (43)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (20)
- (35)
- (5)
- (13)
- (8)
- (44)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (30)
- (10)
- (5)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (84)
- (5)
- (1)
- (87)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
Fisherbrand™ Squibb Funnels with standard taper Stopcocks and Stoppers
Range of separatory funnels manufactured from 33 expansion, low extractable borosilicate glass conforming to USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A requirements.
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 75mm |
| Quantity | Each |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
DWK Life Sciences KIMBLE™ RAY-SORB™ Amber Separatory Funnels
Supplied with PTFE stopper and a stopcock
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Squibb Funnels with standard taper Stopcock and Stopper
Lower stems made of large-diameter tubing for liquid to drain out completely when stopcock is closed
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel, PTFE Standard Stopcock, Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pear-shaped funnel; stopper No. 38
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Stopper Number | 38 |
| Length (Metric) Stem | 90 mm |
| Quantity | 1/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
Corning™ PYREXPLUS™ Coated Squibb Separatory Funnel with PTFE Standard Stopcock and Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protective PVC coating reduces spills and helps prevent glass from shattering
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 65 mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| For Use With (Application) | For replacement glass standard taper stoppers |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Separatory Funnel with Stopper and Glass Plug
With standard joint and stopcock
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Squibb Pear-Shaped Separatory Funnels with standard taper Stopper and Autoclavable PTFE Stockcock Plug
Supplied with a standard taper ground glass stopper and a totally autoclavable PTFE stopcock plug
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel Without Valve And Stopper
Economy separatory funnel replacements
Thermo Scientific™ Replacement Stopcock Assembly for Nalgene™ Separatory Funnels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Maintain separatory funnels with this Replacement Stopcock Assembly for Thermo Scientific™ Nalgene™ Separatory Funnels, which ensures a leakproof† fit without lubrication.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Globe-Shaped KIMAX™ Separatory Funnel with PTFE Stopcock and Glass Stopper
KIMAX™ funnel is supplied with a Standard Taper ground glass stopper and a PTFE stopcock.
| Includes | Stopcock, gradual tapered shoulders |
|---|---|
| Stopcock | 2 |
| Description | PTFE closure |
| Stopper Number | 22 |
| Length (Metric) Stem | 175mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type I, ASTM E438, Type I, Class A |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Squibb Separatory Funnel Only
Replacement Funnel for KIMAX™ Squibb Separatory Funnel with PTFE Stopcock and Standard Taper Joint 636280-2000.
| Product Type | Replacement Funnel |
|---|---|
| Quantity | 1 Case |
| Material | Glass |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel with PTFE Standard Stopcock and Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pear-shaped glass funnel with 65 mm stem length.
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 65 mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| For Use With (Application) | For replacement glass standard taper stoppers |